AktualuKultūra

Akmenėje – atnaujinta gyvų drugelių paroda

Akmenės krašto muziejuje atidaryti „Drugelių namai“ kviečia pasijusti tikruose tropikuose. Muziejaus specialioje oranžerijoje per visą sezoną galėsite pamatyti apie pusę tūkstančio gyvų egzotinių drugelių. Šiuo metu jau išsirito „grožio etalonu“ vadinami Morpho peleides, mitais apipinti drugeliai Monarchai keliauninkai (Danaus plexippus) ir kiti pasakiško grožio drugiai.
Muziejuje laukia egzotiški įspūdžiai įrengtose „džiunglėse“ – gyvų drugelių oranžerijoje. Tai unikali proga pasigrožėti gyvais drugeliais iš egzotinių šalių: iš Peru, iš Meksikos, iš Filipinų ir kt.

Grožio etalonas – Morpho peleides

Drugelių siuntose būna keliolika skirtingų rūšių drugelių. Gegužės mėn. „Deluxe“ (liet. prabangi) lėliukių siuntoje yra 17 rūšių bei porūšių drugių (iš viso – 75 drugeliai): Danaus plexippus (Monarchas keliauninkas), Kallima inachus („drugelis-lapelis“), Papilio thaos (Karališkasis dvišakauodegis), Caligo eurilochus („drugys-pelėda“), Idea leuconoe („drugelis-aitvaras“), Catonephele numilia („drugelis-šviesoforas“), Cethosia biblis, Helikonius hecale, Heliconius melpomene, Hypna clytemnestra, Battus polydamus, Morpho peleides, Papilio anchisiades, Papolio memnon, Papilio nephelus, Papilio rumanzovia, Siproeta stelenes.

Oranžerijoje jau išsirito įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiomis spalvomis, šio drugelio išskleistų sparnų ilgis siekia iki 20 cm. Gyvų drugelių ekspozicijos lankytojus muziejininkai supažindins su trumpu, bet spalvingu drugių gyvenimu, papasakos, kaip drugiai maitinasi, kaip uodžia, kaip ragauja. Išgirsite įdomių faktų apie drugius, sužinosite mokslininkų keliamas versijas apie „drugių-pelėdų“ „akių“ funkcijas, daugelis tikrai nustebsite sužinoję kai ką įdomaus apie drugelių uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus. Drugelių oranžerijoje galėsite pasijusti it tikrose džiunglėse, pamaitinti šiltųjų kraštų drugelius, pajusti jų švelnų kutenimą kojytėmis.

Ekspozicijos lankytojai galės ne tik pasigrožėti, bet ir tam tikromis sąlygomis be papildomo mokesčio su šias drugeliais nusifotografuoti. Drugelių mėgėjų laukia ir naujovė – magnetukai su drugeliais ir kiti suvenyrai.

Plaštakos dydžio drugeliai

Plaštakos dydžio „drugiai-pelėdos“ (Caligo) priklauso Nymphalidae šeimai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“. Tiesa, yra ir kitokių šių „akių“ paskirties aiškinimų.

Specialioje oranžerijoje sparnus jau ištiesė ir kiti lankytojų pamėgti egzotinių kraštų drugiai: Danaus plexippus (Monarchas keliauninkas), Kallima inachus („drugelis-lapelis“), Caligo eurilochus („drugys-pelėda“), Catonephele numilia („drugelis-šviesoforas“) ir kt.

Muziejaus darbuotojai informuoja, kad ekspozicija atnaujinama kiekvieną mėnesį (gaunamos skirtingos drugelių rūšys). Planuojama, kad vis naujos egzotinių drugelių siuntos muziejų pasieks iki vėlyvo rudens. Beje, gamtos procesus sunku nuspėti, todėl rekomenduojama iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek ir kokių jau išsiritusių drugelių yra oranžerijoje.

Muziejuje galėsite pasigrožėti ir didžiausia Lietuvoje viešai eksponuojama vieno žmogaus surinkta dieninių drugių kolekcija (aut. Borisas Izenbekas). Kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (dalis kolekcijos saugoma muziejaus archyvuose). Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keletas kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

Be to, muziejuje turėsite galimybę pamatyti: fitozauro fosilijas; juros ir triaso periodo suakmenėjusių augalų bei gyvūnų liekanas; didžiausią Lietuvoje viešai eksponuojamą vieno žmogaus surinktą dieninių drugelių kolekciją; 2017 m. Kruopiuose rastą lobį; pašto ženklų kolekciją ir kt.

 

 

Mindaugas Laukys

Akmenės rajono savivaldybės
Akmenės krašto muziejus

Įmonės kodas 300629754
K. Kasakausko g. 17,
LT-85367 Akmenė
Tel. (8 425) 55 075

Lankytojų aptarnavimo laikas
(nuo balandžio 1 d.
iki lapkričio 1 d
.):
antrad.–penktad. lankytojus
aptarnaujame nuo 9.00 iki 19.00 val.,

šeštadieniais – nuo 9.00 iki 17.00 val.

Lankytojų aptarnavimo laikas
(nuo lapkričio 2 d. iki kovo 31 d.):
antrad.
penktad. (9.00–18.00),
šeštadieniais (9.00–17.00).

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai