AktualuSveikata

Atviros psichiatrijos mėnuo griauna kelyje pas specialistus statomas užkardas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje surengta spaudos konferencija, skirta Atviros psichiatrijos mėnesio renginiams aptarti. I psichiatrijos skyriaus vedėja, gydytoja psichiatrė Romualda Ališauskienė ir klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė žiniasklaidos atstovams pristatė šiuolaikinės psichiatrijos galimybes, skatinančias įveikti stigmą ir raginančias kreiptis į gydytojus, vos pajutus pirmuosius ligos simptomus.

 

Mėnuo ieškantiems pagalbos

Spaudos konferenciją pradėjusi Respublikinės Šiaulių ligoninės psichiatrijos klinikos I psichiatrijos skyriaus vedėja, gydytoja psichiatrė Romualda Ališauskienė pastebėjo, jog Atviros psichiatrijos mėnuo, ribojamas dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių datų – Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos, kuri minima rugsėjo 10 dieną, ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos, minimos spalio 10 d., skiriamas efektyviam psichikos paslaugų propagavimui. Visą mėnesį klinikos specialistai kvies miesto gyventojus, ieškančius psichikos sveikatos specialistų pagalbos, į renginius, paskaitas, mokymus, atvirų durų dienas, nemokamas konsultacijas.

Nors psichikos ligų gydymas per pastaruosius du dešimtmečius labai pasikeitė, psichikos sveikatos specialistai pasirinko vakarietiškus gydymo metodus, gydydami ligonius taiko šiuolaikinės psichiatrijos pasiekimus, žmonių mentalitetas ir supratimas keičiasi, bet pats procesas kinta ne taip greitai. Psichiatrė R. Ališauskienė sako, jog psichikos sutrikimus lydi išankstinės gajos nuostatos: baiminamasi, jog bus gydomi prieš jų pačių valią, jog dėl psichikos sutrikimo bus apribotos teisės, todėl susirgę gėdijasi savo ligos ir kelyje pas specialistus statomos užkardos, trukdančios ieškoti pagalbos.

Pasak gydytojos, dažnas, pajutęs pirmuosius psichikos sveikatos sutrikimus, imasi gydytis pats, pasikliauja kaimynų, draugų patarimais. Kai pasiryžta kreiptis į psichikos sveikatos specialistus, liga neretai jau būna pažengusi, išsivysčiusi lėtinė forma, ir gydymas tampa daug sudėtingesnis. Kuo anksčiau žmogus kreipiasi pagalbos į psichiatrus, tuo anksčiau nustatoma liga ir tuo sėkmingiau ji gydoma.

Atviros psichiatrijos mėnuo ir skirtas tam, kad žmonės kuo daugiau sužinotų apie psichikos sveikatą bei psichikos ligų gydymą, kad nebijotų kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus. Anot psichiatrės, psichikos sveikata yra vienintelė sritis medicinoje, kurią reglamentuoja Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas, kuris garantuoja galimybę pačiam pasirinkti psichiatrą, norimą gydymo įstaigą bei sveikatos priežiūros rūšį. Pats žmogus gali ir atsisakyti gydymo. Įstatymas garantuoja paciento konfidencialumą, užtikrina, jog taikomi gydymo metodai pagrįsti mokslo įrodymais.

 

Įsiklausyti ir patarti

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė pastebėjo, jog norimas rezultatas nėra toks greitas, nes nei psichikos sveikatos priežiūra, nei psichikos ligų eiga, nei visuomenės požiūris taip greitai nesikeičia. Pacientams ir jų artimiesiems drąsinti reikia eilės metų, o tam psichikos sveikatos specialistas privalo visas turimas žinias sutelkti ne tik į sergantį žmogų, bet ir į jo aplinką. Pasak specialistės, psichikos liga yra kaip tremtis, nes ji pakeičia visą buvusį žmogaus gyvenimą – nuo bendravimo su artimaisiais, kaimynais, iki socialinių įgūdžių praradimo.

Sugrįžti į buvusį gyvenimą be specialistų pagalbos neįmanoma. Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai, anot L. O. Mikelevičienės, ir pasitarnaus tam, kad pagalba pasiektų laiku ir, svarbiausia, sergantysis bei jo artimieji nesibaimintų jos ieškoti.

Pirmą kartą psichikos sveikatos specialistai anonimines ir nemokamas konsultacijas organizuos Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje. Rugsėjo 18 d. bibliotekoje bus atidaryta pacientų ir jų artimųjų rankdarbių ir piešinių paroda „Sugalvok man vakarą su žiburiu“, kurią aplankyti galės visi bibliotekos lankytojai. Bibliotekoje paskaitas skaitys psichikos sveikatos priežiūros specialistai bei ligoninės teisininkai, supažindinsiantys klausytojus su psichikos liga sergančių pacientų teisėmis, L.O.Mikelevičienė, Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė, konsultuos sveikatos paslaugų prieinamumo klausimais.

Bene daugiausiai anoniminių nemokamų konsultacijų ir mokymų psichikos sveikatos slaugytojai teiks Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje. Bus kalbama ir apie valgymo sutrikimus, apie pagyvenusių žmonių slaugą, vaistų vartojimo ypatumus, apie psichosocialinės reabilitacijos naudą bei galimybes ir kitomis aktualiomis temomis. Paskaitas skaitys, mokymus ves bei anonimiškai pacientus konsultuos gydytojai psichiatrai, socialiniai darbuotojai, medicinos psichologai, psichikos sveikatos slaugytojai.

Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai vyks ir Vaikų bei paauglių psichiatrijos centre, kur anonimines nemokamas konsultacijas bei mokymus ves psichikos sveikatos slaugytojai, socialiniai darbuotojai, vaikų priežiūros darbuotojos.

Labai svarbu, kad žmonės nebijotų, nesivaržytų klausti. Visos Atviros psichiatrijos mėnesio konsultacijos, mokymų temos yra renkamos pagal poreikį, prisimenami ankstesni renginiai, patirtys“, – teigė R. Ališauskienė, anot kurios dažniausios psichikos sveikatos ligų priežastys – socialinės, kylančios dėl besikeičiančios situacijos. Žmones dar iki šiol sunkiai adaptuojasi prie pakitusių socialinių santykių, dėl kurių ištinka ne tik adaptaciniai sutrikimai, bet susergama ir alkoholizmu, vyksta suicidai. Tikrųjų psichikos ligų – šizofrenijos, bipolinio afektinio sutrikimo bei kitų ligų nei daugėja, nei mažėja, visame pasaulyje jų paplitimas panašus.

 

Praėjusių metų patirtis – pamokanti

Šiais metais jau trečią kartą visoje šalyje, o taip pat ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, rengiamas atviros psichiatrijos mėnuo. Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė sakė, jog pasimokyta iš praėjusiais metais sukauptos patirties.

Paskaitas bei mokymus rengę specialistai pastebėjo, jog ypač pacientus sudomino galimybė gauti nemokamas specialistų konsultacijas, į kurias norintieji buvo suregistruoti per vieną dieną. Labiausiai atvykstančius konsultuotis domina teisės klausimai. Specialistai pastebėjo, jog medikų pagalbos dažnai prireikia ne tik sergantiesiems, bet ir juos lydintiems artimiesiems. Būta ir tokių atvejų, kai į konsultaciją atėjusiai šeimai prireikė stacionarinio gydymo. Nepamirštama ir garbaus amžiaus močiutė, pagalbos ieškojusi nuo alkoholio priklausomam šeštą dešimtį perkopusiam sūnui.

Tad ir šias metais konsultacijų, mokymų temos bus įvairios, susijusios su sveikatos ir socialinių paslaugų prieinamumu, pacientų teisėmis, pacientų hospitalizavimu, priklausomybėmis, valgymo sutrikimais, pagyvenusių žmonių slauga, vaistų vartojimo ypatumais, miego svarba, aplinkos terapijos užsiėmimais.

Specialistai noriai dalinasi savo patirtimi su tais, kuriems jų žinios reikalingos, tad susitikimai bus išties naudingi.  

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai