AktualuSveikata

Erkių platinamonis ligomis Šiaulių apskrityje jau užsikrėtė 11 žmonių

Nors sušilus orams taip ir norisi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, tačiau reikia neužmiršti čia tykančių pavojų. Kuomet žiemos gana šiltos, erkės aktyvios išlieka beveik visus metus. O jos įsisiurbti gali ne tik miške ar pievoje, tačiau netgi parke ar miesto žaliosiose zonose.

Šiemet sausio – balandžio mėnesiais Šiaulių regione erkių platinamomis ligomis užsikrėtė 11 žmonių. Daugiausiai registruota Laimo ligos atvejų. Iš viso 10 susirgimų – užsikrėtė 5 vyrai ir 5 moterys. Šiaulių mieste užregistruota – 2 atvejai, Šiaulių rajone – 6, Akmenės rajone – 1 ir Joniškio rajone -1 atvejis. Taip pat užfiksuotas 1 erkinio encefalito atvejis Kelmės rajone.

Laimo liga

Pernai per visus metus Šiaulių apskrityje buvo užregistruoti 185 Laimo ligos atvejai: Šiaulių mieste – 72, Šiaulių rajone – 20, Radviliškio rajone – 30, Joniškio rajone – 12 atvejų, Pakruojo rajone – 30, Kelmės rajone – 14, Akmenės rajone –  7 .

Palyginus duomenis su 2014 m., sergamumo Laimo liga išaugo Pakruojo ir Radviliškio rajonuose, tačiau sumažėjo Šiaulių mieste, Šiaulių, Akmenės ir Kelmės rajonuose. Daugiausia atvejų registruota liepos – rugsėjo mėnesiais.

Tik keli sirgusieji Laimo liga erkes pasigavo dirbdami miške ar laukuose,  didžioji dalis asmenų nurodė, kad erkės įsisiurbė gyvenamojoje aplinkoje arba miške.

Šiaulių apskrities gyventojai kaip užsikrėtimo vietas nurodo: Dainų parką (Šiaulių m.), Rėkyvos parką (Šiaulių m.), Talkšos parką (Šiaulių m.), Kurtuvėnų regioninį parką (Šiaulių r.),  Bubių (Šiaulių r.), Tytuvėnų (Kelmės r.), Pakražančio (Kelmės r.), Papilės (Akmenės r.) Linkuvos (Pakruojo r.), Klovainių (Pakruojo r.), Aukštelkių (Radviliškio r.) ir Grinkiškio (Radviliškio r.) seniūnijų miškus bei vietoves.

Erkinis encefalitas

Pernai Šiaulių apskrityje buvo registruota 30 Erkinio encefalito atvejų – daugiausiai sergančiųjų Šiauliuose. Užregistruotas vienas mirties atvejis Akmenės rajone. Daugiausia (46,7 proc.) gyventojų, kaip ir ankstesniais metais, užsikrėtė būdami miške. Dauguma infekuotų erkių Šiaulių apskrities gyventojams įsisiurbė: Kužių (Šiaulių r.), Bubių (Šiaulių r.), Meškuičių (Šiaulių r.) ir Papilės apylinkių miškuose.

Stebėjimas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento specialistai   nuolat vykdo sezoninių erkių gausos stebėjimus bei renka erkes Laimo ligos sukėlėjų nustatymui.  Balandžio mėnesį Luponių miške surinktos erkės buvo pristatytos į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją. Laboratoriniais tyrimais patvirtinta, kad iš 59 surinktų erkių, Laimo ligos sukėlėjais buvo užsikrėtusios 8 erkės.

 Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

Šiaulių departamento informaciją

Kokie erkinio encefalito ir Laimo ligos požymiai?

Erkinis encefalitas – liga pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o jo simptomai neretai būna panašūs į gripo – liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Inkubacinis periodas (nuo erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų. Įsisiurbus erkei, virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką – tada atsiranda požymių, panašių į gripą. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta.

Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas (kasmet Lietuvoje miršta 1- 3 asmenys).

Laimo liga – ne virusinė, nuo jos nėra skiepų. Persirgus neįgyjamas imunitetas, tad Laimo liga galima susirgti ne vieną kartą. Dėl šios priežasties erkių saugotis reikėtų ne mažiau nei anksčiau. Inkubacinis periodas paprastai trunka nuo 8 iki 30 dienų.

Ligos simptomai.

Būdingiausias požymis – po 7-14 dienų atsirandanti odoje (erkės įsisiurbimo vietoje) viena ar net kelios raudonos arba elipsės formos ryškiais kraštais dėmės. Jų vietoje oda gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro ir daugiau. Vėliau šis paraudimas gali pranykti, bet liga progresuoja toliau. Gali prasidėti kiti požymiai: galvos skausmai, ankstyvas nuovargis, nerimas. Vėlesnėse ligos stadijose – gali pasireikšti nervų sistemos pažeidimų, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimų. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius.

 ULAC informacija

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai