Gripas ligoninėje ir diagnozuojamas, ir gydomas

Kiekvieno rudens sezono metu, nuo spalio mėnesį visoje šalyje, taip pat ir Šiaulių apskrityje, vykdoma gripo ir ūminių virusinių respiracinių infekcijų (ŪVRI) pasirinktinė klinikinė virusologinė diagnostika. Joje dalyvauja  pirminės asmens sveikatos priežiūros centrų šeimos gydytojai bei Respublikinė Šiaulių ligoninė. Į ligoninę patekusiems pacientams gripą diagnozuoti nepakanka vien ligos požymių, kaip pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Čia atliekami sudėtingi tyrimai bei gydomos gripo sukeltos komplikacijos.

Gripo sukėlėjas patvirtinamas

Įprasta, jog šeimos gydytoja gripą diagnozuoja pagal ligos požymius: aukštą paciento temperatūrą, šaltkrėtį, galvos ir sąnarių skausmus, varginantį silpnumą. Jei žmogus dar kosti ir čiaudi – gydytojas nebeabejoja ir diagnozuoja gripą bei pataria gydytis, nes eidamas į darbą ar mokyklą bei lankydamasis masinėse žmonių susibūrimo vietose, tik platintų ligą. Tačiau tais atvejais, kai diagnozuojamos gripo komplikacijos, žmogus siunčiamas į ligoninę.

Čia ligai diagnozuoti ne visada pakanka vien ligos požymių. Pacientą gydantis gydytojas sprendžia, kada skirti gripo molekulinės diagnostikos tyrimą, kuriuo per dvi valandas patvirtinamas gripo sukėlėjas. Šis tyrimas atliekamas Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos laboratorijoje. Laboratorijos vedėja dr. Jurgita Kazlauskaitė sako, jog mėginiai, paimti iš paciento nosiaryklės, mėgintuvėlyje pristatomi į laboratoriją, kur ir nustatomas gripo tipas, sukėlęs ligą. Dažniausiai nustatomas  A tipo arba B tipo gripo štamas, bei A tipo gripo viruso potipis pandeminis A tipo virusas H1N1, aptiktas 2009 metais, ne vienerius metus buvo labiausiai paplitęs Lietuvoje.

Šių metų sausio-vasario mėnesiais, gripo piko metu,  laboratorijoje atlikti 45 nauji molekulinės diagnostikos tyrimai, kurių rezultatai ne visada būna teigiami. Iš jų 23 tyrimai buvo neigiami. Tad pasitvirtino 22 tyrimai, iš kurių vyravo tas pats H1N1 štamas, dar nustatyti 3 B tipo gripo viruso štamai ir 1 A tipo gripo viruso štamas.

„Pavasariop daug dažniau gripo tyrimas nepasitvirtina“, – pastebi dr. J. Kazlauskaitė. Šio tyrimo prireikia ir Suaugusių infekcinių ligų skyriaus, Moters ir vaiko klinikos Vaikų ligų skyriaus pacientams, taip pat ir intensyviosios terapijos skyrių pacientams. Gripo sezono metu gripo molekulinės diagnostikos tyrimų poreikis daug didesnis, tačiau brangus tyrimas dažniausiai atliekamas ne Šiauliuose, bet Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje. Per 40 eurų kainuojantis tyrimas – ypač brangus, todėl atliekamas tik išskirtinais atvejais. Dažniausiai jo prireikia tada, kai skiriama intensyvioji terapija, plaučių ventiliacija.

Tuberkuliozės ligoninės laboratorijoje tyrimo rezultatas gaunamas per dvi valandas, todėl atliekami tik ypač sunkios būklės ligonių tyrimai. O ypač, kai būklė neaiški, kai reikia diferencijuoti susirgimą nuo kitos, panašius simptomus sukeliančios ligos, ir tai galima atlikti tik laboratorijos tyrimu.

Komplikacinių neišvengiama

Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja Laima Kupčinskienė sako, jog ligoninėje tyrimai atliekami tik sunkios būklės pacientams, kurie hospitalizuojami į intensyviosios terapijos skyrius, nėščiosioms, vaikams iki dvejų metukų, kurių ligos eiga atitinka klinikinio gripo požymius, arba kuriems diagnozuota ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija (ŪVKTI).

Pasak L. Kupčinskienės, į ligoninę pacientai dažniausiai patenka jau įsisiubavus gripo epidemijai (po 2-3 savaičių nuo ūmaus ŪVRI pakilimo), kai jau prasideda virusinių infekcijų komplikacijos.

Dažniausios komplikacijos suaugusiems ir vaikams – tai plaučių uždegimas, lydimas ūmaus kvėpavimo nepakankamumo, kuomet būtina intensyvi pagalba. Taip pat  dažnos  lėtinių ligų paūmėjimo komplikacijos, tarp jų širdies kraujagyslių sistemos (miokarditai), inkstų bei cukrinio diabeto eigos pasunkėjimas. Tai priklauso nuo žmogaus atsparumo infekcijai, turimų gretutinių ligų bei pačio viruso patogeniškumo ir kiekio.

Pasitaiko ir retesnių komplikacijų. Ypač komplikuotos komplikacijos smegenų uždegimai:  encefalitas, meningitas, nervų pažeidimai, karščiavimo metu kliedesiai. Praėjusiais metais į Respublikinę Šiaulių ligoninę su Gripo diagnoze buvo hospitalizuota:  keturiolika iki 2 metų amžiaus vaikų, nuo trejų iki septyniolikos metų – 54, suaugusiųjų – 70.

Kad pačioje ligoninėje neišplistų ŪVRI ar gripo virusas skyriuose taikomos infekcijų plitimą ribojančios priemonės, o Gripo epidemijos metu skelbiamas karantinas, kuris dažniausiai būna žiemos sezono mėnesiais ir trunka vidutiniškai 6 savaites, pasak L. Kupčinskienės, tai priklauso nuo epidemijos intensyvumo, gripo plitimą ribojančių priemonių taikymo.Pastebėta, jog gripo epidemijos pakilimas baigiasi greičiau, jei sutampa su moksleivių atostogomis.

Šaltinis: null