Laisvės gynėjų diena – laužai, koncertai ir žvakės languose (renginių programa)

Sausio 13 d., sekmadienį, Šiauliuose bus minima Laisvės gynėjų diena. Atmintinai dienai įprasminti jau nuo sausio 7 d. mieste vyks įvairūs renginiai, o lemtingąją sausio 13-ąją vyksiančiame šventiniame Laisvės gynėjų dienos renginyje planuojami atminimo laužai bei legendinės grupės „Vairas“ koncertas. Organizuojami renginiai suburs šiauliečius pagerbti žuvusiųjų atminimą ir pasidžiaugti nepalaužiama tautos tvirtybe.

Rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė, organizatorius – Šiaulių kultūros centras.

1991 m. sausio 13 dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas valstybiniam perversmui reikšmingus objektus. Užimti atvykusi ginkluota desantininkų grupė sužalojo apie 700 taikių ir neginkluotų žmonių, atėmė 14 gyvybių. Nepaisant to, sukelti nesantaikos tarpusavyje ir išprovokuoti abipusei ginkluotai kovai lietuvių jiems nepavyko, ir Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.

„Ši diena mūsų šaliai yra didžiulis laimėjimas prieš neteisingą sistemą, nepajėgusią nugalėti minios žmonių, kuriuos vienijo nepalaužiama tvirtybė, vienybė, drąsa ir meilė savo šaliai. Kad ir kaip skaudu tuos įvykius prisiminti, manau, turime ne tik gedėti žuvusiųjų laisvės gynėjų, bet ir pasidžiaugti tuo, ką jiems pavyko iškovoti. Tie žmonės gynė Lietuvos laisvę, todėl tik ja džiaugdamiesi, ją brangindami ir ją švęsdami geriausiai įprasminsime jų aukas savo šaliai“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė. Siekiant pagerbti žuvusiųjų atminimą, Šiauliuose organizuojamos šv. Mišios, pilietinės akcijos, parodos ir kiti renginiai. Pirmieji renginiai prasidės jau savaitės pradžioje ir suintensyvės savaitgalį.

Sausio 11-osios rytą tradiciškai visos Lietuvos miesto švietimo, kultūros ir kitos įstaigos bei organizacijos kviečiamos dalyvauti visuotinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ ir languose uždegti atminimo žvakeles.

Sausio 12 d. Laisvės gynėjų diena bus minima Rėkyvoje. 17 val. Šv. Juozapo darbininko bažnyčioje vyks šv. Mišios už Sausio 13-osios aukas, o po jų, 18 val. aikštėje prie bažnyčios rėkyviškius pasitiks atminimo renginys „Degančio laužo naktį“, kurio metu susirinkusieji galės pasiklausyti koncerto, pasivaišinti kareiviška koše ir arbata.

Sausio 13 d. 11 val. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje vyks šv. Mišios už žuvusius Laisvės gynėjus. Iškart po jų, 12 val. skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės numatomas šventinis Laisvės gynėjų dienos renginys, kuriame koncertuos legendinė grupė „Vairas“. Išskirtinio jaukumo renginiui suteiks nuo atminimo laužų sklindanti šiluma bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų dalijama kareiviška košė ir arbata.

14 val. koncertų salėje „Saulė“ vyks Laisvės gynėjų dienai skirtas koncertas, kuriame dalyvaus solistai Juozas Janužas (tenoras) ir Simonas Strazdas (baritonas), Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos merginų choras „Gama“ (vad. D. Kavaliauskienė), Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė, Šiaulių pučiamųjų instrumentų orkestras (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga).

Sausio 12–13 dienomis Šiauliuose bus ribojamas eismas. Sausio 12 d. 17.30–19.00 val. ribojamas eismas Poilsio g., aikštėje prie Šv. Juozapo darbininko bažnyčios. Sausio 13 d. 8.00–17.00 val. ribojamas eismas Vasario 16-osios g. prie Šiaulių miesto savivaldybės.

 

LAISVĖS GYNĖJŲ DIENOS RENGINIAI
2019 m.

SAUSIO 7 D. (pirmadienis)

12 val. interaktyvi viktorina „Lietuva – tėvynė mūsų“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas, Energetikų g. 7

 

SAUSIO 10 D. (ketvirtadienis)

14 val. meninio skaitymo konkursas „Niekas nepamiršta“
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažoji salė, Aušros al. 62
Org. – Šiaulių Didždvario gimnazija

 

SAUSIO 11 D. (penktadienis)

8 val. visuotinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“
Šiaulių miesto mokyklos, įstaigos ir organizacijos

8 val. Šiaulių miesto moksleivių pilietinė akcija „Laisvė“
Skveras prie Šiaulių miesto savivaldybės, Vasario 16-osios g. 62
Org. – Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija ir Šiaulių Simono Daukanto gimnazija

16 val. dokumentinio filmo „Antroji karta nuo Sausio“ peržiūra ir jaunimo diskusija „Patriotizmo apraiškos Lietuvoje: Sausio 13-osios fenomenas ir jo reikšmė“
Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74

 

SAUSIO 12 D. (šeštadienis)

12 val. ekskursija „Istorijos kodas: 1500 x 150 x 1.5“
Ekskursijos kaina 3 Eur, trukmė 2 val.
Būtina išankstinė registracija el. paštu tic@siauliai.lt, tel. (8 41) 523 110
Šiaulių turizmo informacijos centras, Vilniaus g. 213

17 val.  šv. Mišios už Sausio 13-osios aukas
Šv. Juozapo darbininko bažnyčia, Poilsio g. 1B, Rėkyva

18–19.30 val. atminimo renginys „Degančio laužo naktį“
Programoje: Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namų teatro studijos „Gūžta“ literatūrinė kompozicija, vokalinių ansamblių „Romantika“ ir „Dainora“ pasirodymai
Aikštė prie Šv. Juozapo darbininko bažnyčios, Poilsio g. 1B, Rėkyva

 

SAUSIO 13 D. (sekmadienis)

11 val. Šv. Mišios už žuvusius Laisvės gynėjus
Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

12 val. šventinis Laisvės gynėjų dienos renginys: legendinės grupės „Vairas“ koncertas, atminimo laužai, KASP kareiviška košė ir arbata
Skveras prie Šiaulių miesto savivaldybės, Vasario 16-osios g. 62
Org. – Šiaulių kultūros centras

14 val. koncertas, skirtas Laisvės gynėjų dienai
Dalyvauja: Juozas Janužas (tenoras) ir Simonas Strazdas (baritonas), Šiaulių 1-osios  muzikos mokyklos merginų choras „Gama“ (vad. D. Kavaliauskienė), Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė, Šiaulių pučiamųjų instrumentų orkestras (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga). Koncertas nemokamas
Koncertinė įstaiga „Saulė“, Tilžės g. 140

 

NEMOKAMAS PARODŲ LANKYMAS

Sausio 7–31 d. paroda „Sugrįžę atmintin“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filialas, Vilniaus g. 38D

Sausio 7–31 d. spaudinių paroda „Sausio 13-oji – atmintis“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyrius, Aido g. 27

Sausio 7–21 d. spaudinių paroda iš bibliotekos informacijos išteklių  fondo „Atmintis gyva, nes liudija“, skirta Sausio 13-osios įvykiams paminėti
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Aušros al. 62

Sausio 10 d. – vasario 5 d. literatūros paroda „Mūsų didvyriai“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas, Energetikų g. 7

Sausio 13 d. 11–15 val. Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda „Šimtmečio portretai“
Šiaulių dailės galerija, Vilniaus g. 254

Šaltinis: null