Ligoninėje – traumuotų pacientų antplūdis

Netikėtą lapkričio pradžios sniegą pajuto Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai. Priėmimo skubiosios pagalbos skyriuje esančio Ortopedijos traumatologijos centro skubiosios pagalbos kabinete dirbę ortopedai traumatologai jau po dvidešimties minučių nuo snygio pradžios
sulaukė pirmojo paciento, susižalojusio slidžioje gatvėje.

Pacientų srautas nenutrūko ir pirmadienį: slidžiose gatvėse ir ledu bei sniegu dengtuose šaligatviuose dažniausiai sužalojamos galūnės.

Traumų daugėja

Ortopedijos traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas sako, jog per savaitgalį prasidėjęs pacientų srautas ir pirmadienį tebejaučiamas. Jau įprasta, jog pirmos dienos pasnigus ar pašalus būna labai sudėtingos ir sunkios, nes traumų labai daugėja.

Traumuojamos įvairios kūno vietos, tačiau dažniausiai nukenčia galūnės. Griūdamas žmogus ant žemės remiamasi ranka ir lūžta stipinkaulis – dažniausiai įvykstanti trauma. Jei slidžiame kelyje pakrypsta koja, gali lūžti kulkšnies kaulas, čiurna. Kai žmogus griūdamas trenkiasi į grindinį, į gydymo įstaigą atvyksta dėl lūžusio šlaunikaulio ar šlaunikaulio kaklelio. R. Mikalauskas, sako, jog dėl šių traumų dažniausiai ligoniai guldomi į skyrių, nes reikalinga operacija ir sudėtingas, o kartais ir komplikuotas gydymas.

Kuriems diagnozuojami kaulų lūžimai be kaulų poslinkių, suteikus reikiama pagalbą, skiriamas ambulatorinis gydymas. Jiems skubiosios pagalbos kabinete esančioje operacinėje imobilizuojamas lūžęs kaulas, žaizdos sutvarstomos.

„Traumuotų pacientų skaičiaus šiuo metu pasakyti negalėčiau, nes pacientų srautas didelis ir nuolat kintantis: vieni atvyksta, kiti išrašomi namo“, – sako skyriaus vedėjas.

Geriausia išvengti traumų

Paklaustas, kaip išvengti traumų, gydytojas pataria vos pasnigus nedelsiant valyti gatves. Deja, kelininkus žiema visada užklumpa netikėtai ir gatvės nevalomos visą savaitgalį. Medikas pastebi, jog sunkioms traumoms gydyti valstybė išleidžia daugiau pinigų, nei išleistų smėliui, kurio reikia gatvėms ir šaligatviams barstyti.

Medikai pataria ir patiems pėstiesiems būti atsargesniems, avėti ne tokią slidžią avalynę, o senjorams pagalvoti, ar būtina eiti į tokią slidžią gatvę, ar verčiau atidėti savo kasdienį maršrutą į parduotuvę ar bažnytėlę ir išvengti nelaimės.

Traumatologė Jūratė Kučinskienė sako, jog dirbti sunku, kai į kabinetą vienas po kito eina traumuoti žmonės. Vieni pasakoja, jog nepastebėjo, kad po sniegu yra ledas ir slydo. Susižalojo ir kiemsargė, paslydusi darbo vietoje. Jauna moteris, laukianti prie kabineto durų tyrimo rezultatų, pasakoja, jog paslydo eidama į darbą. Čiurna sutinusi, skauda – akivaizdu, kad ne tik pirmadienį, bet ir visą savaitę į darbą nebenueis.

Medikai pastebi, jog neblaivūs žmonės, patyrę traumą, neskuba į gydymo įstaigą, stengiasi išblaivėti. Bet tai, pasak R. Mikalausko, nėra gerai, nes atsiranda daugiau komplikacijų ir skubios pagalbos suteikti jau neįmanoma, reikia sudėtingesnio gydymo, kartais neišvengiama ir gijimo komplikacijų.

Dar medikų pagalbos neprireikė nušalusiems žmonėms. Dažniausiai, anot medikų, tai būna tie patys neblaivūs žmonės, užmiegantys lauke, šaltyje. Jei nušalimai gilūs, prireikia ir galūnių amputacijų. Šiuo metu, pasak skyriaus vedėjo Roberto Mikalausko, skyriuje – 56 lovos, ir jų nepakanka, kai
šalčiai pakoreguoja ligonių srautą. Ortopedijos-traumatologijos centro pacientai pagal esamą tvarką ligoninėje vidutiniškai gydomi pusketvirtos paros. Tokios trukmės pakanka ne visiems. Dėl sudėtingų traumų ar komplikacijų skyriuje žmonės praleidžia ir ne vieną mėnesį.

Šaltinis: null