AktualuSveikata

Medikai autobusų parkui padovanojo defibriliatorių

Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologai ir Lietuvos širdies asociacija Šiaulių autobusų stotyje surengė akciją „Apsaugok mano širdį“. Akcijos rengėjai akcentavo, jog iniciatyvos, skatinančios visuomenės dėmesį, daugėjant staigių mirčių viešose vietose, tampa ypač aktualios. Nors staigių mirčių registro Lietuvoje nėra, turimi duomenys rodo, jog patyrusiems staigią mirtį viešose vietose išgyventi tikimybė yra maža, nes aplinkiniams trūksta pirmosios pagalbos įgūdžių, stokojama ir automatinių išorinių defibriliatorių. Šiaulių miesto centre toks prietaisas kol kas vienintelis.

Teikti pagalbą – nelengvas iššūkis

Akcijos „Apsaugok mano širdį“ metu medikai autobusų parkui „Busturas“ padovanojo automatinį išorinį širdies defibriliatorių, akcijos dalyvius mokė teikti pirmąją medicinos pagalbą viešoje vietoje staigios mirties ištiktam žmogui bei naudotis gyvybę gelbstinčiu prietaisu defibriliatoriumi, surengė spaudos konferenciją bei konferenciją/diskusiją „Ūminės išemijos sindromų aktualijos“. Akcijos organizatorė Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė sakė, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirčių priežastis Lietuvoje ir daugelyje Europos valstybių. Modernėjant medicinai pirmosios pagalbos teikimas neatsiejamas nuo defibriliatoriaus panaudojimo, nes šis prietaisas padeda atkurti širdies ritmą dar iki atvykstant medikams.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pirmąjį Šiaulių centre viešai pristatytą automatinį išorinį širdies defibriliatorių įteikė bendrovės „Busturas“ generaliniam direktoriui Vaidui Seirackui. Jis neslėpė, anksčiau abejojęs šio prietaiso nauda, tačiau spaudos konferencijos metu išklausęs medikų pasisakymų apie staigias mirtis, laiku suteiktą pagalbą ir didžiulį visuomenės vaidmenį teikiant skubią pagalbą, sakė patikėjęs šio prietaiso nauda ir džiaugiasi, kad Šiaulių autobusų stotyje atsirado galimybė padėti ligos užkluptiems žmonėms, naudojantis moderniu medicinos prietaisu.

Šios akcijos pagrindinis tikslas, kad dovanotas defibriliatorius, prireikus, būtų naudojamas. O tai įmanoma tik tada, jei ne tik Šiaulių autobusų stoties, bet ir visų prekybos centro „Saulės miestas“ pastate įsikūrusių įmonių darbuotojai mokės naudotis prietaisu ir, svarbiausia, nebijos teikti pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui. Besibaiminantiems dr. N. Kupstytė-Krištaponė patarė pagalvoti, jog nelaimės ištiktojo vietoje gali būti artimas žmogus ar net šeimos narys, ir nedelsti, imtis iniciatyvos ir teikti pagalbą.

Akcijos dalyviai autobusų stoties darbuotojos neslėpė, jog šį prietaisą mato pirmą kartą, tad gaivinti žmogaus juo tikrai neteko. Autobusų stoties darbuotojos Rasa Černiauskienė ir Janina Gedminienė, pasakojo, jog teikti pirmąją pagalbą stoties lankytojams yra tekę. Tam jos turi vaistinėlę, kurioje yra amoniako, širdies lašų, pirmosios pagalbos priemonių. Moterys neslėpė, jog gelbėti mirštančio žmogaus dar neteko, tad ir daryti dirbtinio širdies masažo nemokėtų.

„Vien pamačius sąmonės netekusį žmogų rankos-kojos dreba, sunku nepasimesti“, – dalinosi patirtimi ir išgyvenimais Janina.

Paklaustos, ar nepabijotų naudoti defibriliatorių, moterys buvo ryžtingos:

„Jei gali išgelbėti žmogui gyvybę, turi susiimti, įvertinti situaciją ir veikti. Gyvename 21-ame amžiuje, turime naudotis naujovėmis“, – sakė Rasa, iš dukros medikės išmokusi nepasimesti, kai gali padėti žmogui ar net išgelbėti gyvybę.

Naudotis defibriliatoriumi nesudėtinga

Ligoninės Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas gydytojas Andrius Bubliauskas demonstravo susirinkusiems, kaip gaivinti mirštantįjį ir naudotis automatiniu išoriniu širdies defibriliatoriumi. Pasak gydytojo, defibriliatoriaus impulsas nutraukia aritmiją ir pavojus gyvybei stipriai sumažėja, panaudojus šį aparatą per pirmas penkias minutes, 75 proc. atvejų žmogus atgauna sąmonę.

„Pirmos penkios minutės po to, kai žmogus neteko sąmonės, labai svarbios, tad delsti nereiktų“, – sakė gydytojas ir mokė akcijos dalyvius ne tik daryti širdies masažą, bet ir kviesti pagalbininkus, kurie skambintų 033 ir iškviestų greitąją medicinos pagalbą bei atneštų širdies defibriliatorių.

„Nieko nedarydami pakenksime daug labiau, o nors ką darydami, galime išgelbėti žmogui gyvybę“, – teigė gydytojas.

Defibriliatoriaus dėžutė pakabinta prie įėjimo į „Autobusų stotį“ – matomoje ir lengvai prieinamoje vietoje. Naudoti defibriliatorių padeda jame įrašytos balso instrukcijos lietuvių kalba.

Pasak reanimatologo A. Bubliausko, širdies defibriliatoriumi naudotis yra nesudėtinga. Priklijavus elektrodus prie nukentėjusiojo kūno, automatinis defibriliatorius įvertina širdies darbą ir nurodo, ką daryti pirmosios pagalbos teikėjui. Jei reikalinga, prietaisas šoką suteikia pats, automatiškai – nereikalingi jokie papildomi mygtukų paspaudimai. Pirmosiomis minutėmis oro įpūtimai į burną nėra reikalingi, svarbu pakankamai giliai spausti krūtinės ląstą, pakanka nelaimės ištiktam žmogui atlošti galvą. O krūtinės paspaudimus kardiologas patarė atlikti lietuvių liaudies dainos „Ant kalno mūrai“ ritmu. Toks ritmas pakankamas atlikti 100-120 paspaudimų per minutę.

Defibriliatorių pakabinti nepakanka

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika dėkojo medikams, padariusiems labai daug, kad Šiauliuose pagalba ištiktiems miokardo infarkto labai pagerėjo. Prie to prisidėjo prieš ketverius metus įkurta miokardo infarkto klasterio sistema, kurios dėka ligos užkluptas žmogus daug greičiau gali gauti profesionalią medikų pagalbą.

Daugelio iniciatyvų, kaip ir šios akcijos, ėmėsi Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė. Direktorius dėkojo visai centro komandai už sutelktą darbą, kurio dėka daugeliui pavyksta išvengti liūdnų miokardo infarkto pasekmių.

Už pastangas gerinant medicinos paslaugas sergantiems miokardo infarktu direktoriaus padėkos įteiktos Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiajai gydytojai Eugenijai Kukaitienei ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjui Andriui Bubliauskui.

Gydytoja Eugenija Kukaitienė neslėpė džiaugsmo, kad ir Šiauliuose „ledai pajudėjo“ – atsiranda automatinės išorinės širdies defibriliatorių stotelės ir prekybos centruose.

„Ši akcija – tik įžanga, įgyvendinant puikų sumanymą. Reikia apmokyti kuo daugiau prekybos centre „Saulės miestas“ ir autobusų stotyje dirbančių žmonių naudotis defibriliatoriumi ir teikti pirmąją medicinos pagalbą“, – sako gydytoja E. Kukaitienė.

Gelbstint viešoje vietoje miokardo infarkto ištikto žmogaus gyvybę, pasak gydytojos, pati svarbiausia grandis ir yra visuomenė. E. Kukaitienė papasakojo susirinkusiems į spaudos konferenciją apie šalyje veikiantį gyvybės gelbėjimo savanorių žmonių tinklą, kuriame jau yra daugiau nei 6000 žmonių. Tikimasi, jog į šią veiklą įsijungs apie 20 tūkstančių žmonių, ir susikurs tinklas- savanoriai galės gauti informaciją apie nelaimę ir atskubės į pagalbą ligos užkluptam žmogui. Šio projekto dėka ateityje bus perkami ir defibriliatoriai.

Akcijos dalyvius pasveikino ir Lietuvos širdies asociaciją atstovaujantis prof. Raimondas Kubilius. Jis akcentavo, jog šiandien širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių, šalia onkologinių ligų bei traumų. Tad tokios iniciatyvos, skatinančios visuomenės dėmesį, ypač aktualios ir reikalingos. „Galimybė iš karto panaudoti turimą išorinį defibriliatorių, tik įvykus staigiai mirčiai, keliolika kartų padidina galimybes išgelbėti gyvybę“, – patikina prof. Raimondas Kubilius. Tai įmanoma tik mokant visuomenę pirmosios pagalbos įgūdžių, ugdant jos aktyvumą, pilietiškumą.

„Verslo įmonės taip pat galėtų prisidėti prie savo darbuotojų ir visuomenės saugumo įsigydamos defibriliatorius, o greitosios pagalbos stoties ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai gali atvykti pamokyti pirmos pagalbos teikimo neatlygintinai, tik pakvieskite. Nebūkime abejingi, šie įgūdžiai labai svarbūs kiekvienam žmogui“-, ragino kardiologė N. Kupstytė-Krištaponė.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai