Naisiuose Rasos šventėje prisimintos senosios Baltų tradicijos

DSC_0258(1)Birželio 23-iosios vakarą Naisiuose antrą kartą buvo švenčiama Rasos šventė – vasaros saulėgrįža. Senieji baltų papročiai sėkmingai prigyja šiame krašte, o į tradicines šventes susirenka daug dalyvių. Šių metų trumpiausia naktis buvo šilta, todėl buvimas gamtoje dovanojo malonias akimirkas ir geras emocijas.

Šventė prasidėjo vainikų pynimu: visi norintieji galvas pasidabino lauko žolynų dovanotais augalais. Eidami pro simbolinius vartus veidus šaltu vandeniu prausė vyrai ir moterys. Pagrindinės apeigos vyko Perkūno, Vėlino ir Praamžiaus skulptūrų apsuptyje ant Alkos kalno. Susirinkusieji giedojo giesmes, dalijosi duona, garbino Gabiją, linkėjo vieni kitiems darnos ir skalsos. Palydėti besileidžiančią saulę procesija pakilo ant Baltų arenos, nuo kurios buvo nuritintas degantis ratas, o prie aukuro vėl suskambo giesmės.

Arenos papėdėje visą vakarą skambėjo muzika. Liaudiškas dainas dainavo ir kvietė šokti „Daumantų muzikantai“, o Šiaulių universiteto folkloro ansamblis „Vaiguva“ kvietė į naktišokius. Šventėje veikė tautodailininkų mugė, mažieji dalyviai galėjo dalyvauti sportinėse žaidynėse bei atrakcijose.

Vidurnaktį suliepsnojo laužas, kurį apsupus ratu buvo prisiminti senieji žaidimai, pasidžiaugta ramiu vakaru bei gamtos pasiekta branda (kupa).

Alina Šalavėjienė

Vytauto Šalavėjaus nuotraukos

Šaltinis: null