AktualuSveikata

Odos ligų centre – moderni diagnostika ir šiuolaikiškas gydymas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centre nemažėja pacientų nei žiemą, nei vasarą. Tik stacionare vasarą gydytis norinčių nėra daug. Žmonės mieliau renkasi ambulatorinį gydymą arba gydymą dienos stacionare, kur atliekami ne tik diagnostiniai tyrimai, bet taikomi ir visi modernūs gydymo metodai, kurie skiriami stacionaro pacientams.

 

Ligos priklauso ir nuo sezono

Odos ir veneros ligų centre dirbančios gydytojos dermatovenerologės Reda Vaitkevičiūtė Macaitienė, Rita Sesickienė ir Indrė Domarkaitė Jakovlevė – šauni komanda, sprendžianti visas problemas, dėl kurių kreipiasi odos bei veneros ligų varginami pacientai. Medikės pastebi, jog odos ligos priklauso ir nuo metų laikų. Prasidėjus vasaros sezonui, daugėja pacientų, norinčių šalinti apgamus ar kitus odos darinius. Vienus sveikata susirūpinti skatina estetinės problemos, kiti susirūpina sveikata, nes pastebi, kad apgamai keičiasi ir juos būtina ištirti.

Pasak gydytojos R. Sesickienės, labai gerai, kai prieš vasarą žmonės atvyksta profilaktiškai pasitikrinti dėl apgamų, nes vasaros saulės poveikis gali būti lemiamas. Profilaktiškai patikrinama dėl turimų odos darinių, kuriems pakitus gresia sunkios onkologinės ligos melanoma ar bazalioma. Pastaroji liga lengviausiai įveikiama iš visų onkologinių odos ligų, nes ji neplinta, tačiau skverbiasi į gylį. Laukti, kol praeis net mažiausias darinukas ar netikėtai išryškėjusi žaizdelė medikai nepataria – kiekvienu atveju reikia skubėti pas šeimos gydytoją, kuris ir nuspręs, kokio specialisto konsultacijos reikia.

Nors dauguma odos ligų nepriklauso nuo sezono, tačiau patys žmonės sveikata dažniausiai susirūpina jau prasidėjus vasaros atostogų metui. Tada aktualesnis tampa ir nagų grybelis, ir psoriazė, dermatitai bei įvairūs grybeliniai susirgimai, plaukų, nagų ligos, veido dermatozės. Net ir venerinės ligos suaktyvėja šiltuoju metų laiku, nes žmonės labiau atsipalaidavę, daugiau galimybių megzti pažintis.

Sergama šiomis ligomis ne tik vasarą – sergama visais metų laikais. Taip pat visais metų laikais dermatovenerologų pagalbos prireikia dėl odos infekcinių susirgimų, retų sisteminių jungiamojo audinio ligų: vilkligės, sklerodermijos.

 

Modernūs metodai

Dažnam atrodo, jog odos ligos gali būti diagnozuojamos ir plika akimi. Gydytoja Rita Sesickienė sako, jog kiekviena odos liga yra patvirtinama tyrimais, atliekamais centre esančioje laboratorijoje, kurioje atliekami mikroskopiniai skubūs odos ligų tyrimai. Skyrus šį tyrimą žmogus palaukia apie dvi valandas ir čia pat sužino rezultatą.

Mikroskopu laboratorijoje nustatomi odos grybeliniai susirgimai, aptinkama veido ar niežų erkutė, tiriami ir tepinėliai dėl venerinių ligų.

Pagal poreikį laboratorijoje atliekami ir įvairūs kraujo tyrimai, daromas pasėlis, prireikus paimama ir biopsija citologiniam ar histologiniam tyrimui.

Dermatovenerologė Reda Vaitkevičiūtė Macaitienė sako, jog teisinga ligos diagnozė, tikslus laboratorinio tyrimo rezultatas labai padeda gydytojui, skiriančiam gydymą. Pirmiausia taikomas medikamentinis gydymas. Tačiau gydant odos ligas, vien tabletėmis, mikstūromis ar tepalais neapsiribojama. Taikomos įvairios procedūros, padedančios įveikti ligą.

Ypač populiarios fototerapijos procedūros, skiriamos žvynelinei, atopiniams dermatitams, sklerodermai, baltmei, sarkomai gydyti. Lokaliai UVA spinduliai skiriami ligos pažeistoms plaštakoms ir pėdoms gydyti. Plaukuose esančiai žvynelinei gydyti naudojamos šukos su ultravioletiniais spinduliais.

 

Taikoma ir krioterapija- gydymas azotu.

Yra odos ligų, kuriomis susergama visam gyvenimui. Tad ir rūpesčių, susirgus lėtine liga, daugiau. Pasak gydytojos R. Vaitkevičiūtės Macaitienės, daugiau medikų dėmesio prireikia žmogui, pirmą kartą susirgusiam lėtine liga.

„Labai svarbu prižiūrėti, kad teisingai būtų tepami vaistai, būtų kruopšti ligos pažeistos odos priežiūra, būtina išmokti pažinti ligos paūmėjimus ir žinoti, kaip tokiu atveju elgtis“, – teigia gydytoja.

 

Šeimos gydytojo siuntimas – privalumas

Nors sveikatos apsaugos ministerija yra nustačiusi tvarką, kad kiekvienas žmogus dėl odos susirgimų į dermatovenerologus gali kreiptis be šeimos gydytojo siuntimo, medikai pataria neaplenkti ir bendrosios praktikos gydytojo. Dermatovenerologė Indrė Domarkaitė Jakovlevė pataria dėl odos bėrimo, ištinimo, niežėjimo pirmiausiai kreiptis į šeimos gydytojo kabinetą, kur dirbantis pirminės sveikatos priežiūros specialistas greičiau suteiks reikiamą pagalbą, nes ir diagnozuota gali būti ne odos liga.

Deja, dauguma žmonių dėl menamų odos susirgimų be siuntimo skuba į Odos ir veneros ligų centrą ir registruojasi į eilę, kurioje laukti tenka kelis mėnesius. Blogiausia tai, kad ūmus susirgimas per tokį laiką gali komplikuotis, pereiti į blogesnę būklę. Labai dažnai nutinka ir taip, kad prieš kelis mėnesius prisiregistravęs žmogus nebeateina.

Po pirmo išbėrimo į dermatovenerologą patariama kreiptis tik tuomet, kai žmogus įtaria venerinę ligą. Dermatovenerologai viliasi, kad žmonės nelieka be pagalbos. Pavyzdžiui, nesulaukę ilgos eilės pas specialistą dėl lytiniu keliu plintančių ligų, kreipiasi ir į urologą ar ginekologą, kurie taip pat diagnozuoja ir gydo venerines ligas.

 

Mažiau gydymo stacionare

Dauguma vyresnės kartos žmonių mena didžiules ligonines Šiauliuose, kuriose buvo gydomos odos ir venerinės ligos. Ypač ilgai stacionare būdavo gydomi sergantieji venerinėmis ligomis. Dėl galimo ligos platinimo bei vaistų šiems ligoniams gydymo įstaigoje tekdavo gydytis keletą mėnesių ar net ilgiau.

„Šiuo metu šioms ir kitoms odos ligoms gydyti išrasta naujų vaistų, tad venerinėms ligoms gydyti netaikomas ne tik priverstinis gydymas, o gydymas stacionare skiriamas retai. „Pacientams skiriamas ambulatorinis gydymas“, – sako gydytoja Reda Vaitkevičiūtė Macaitienė. Tuo atveju, kai ambulatoriškai gydomam pacientui nepavyksta pasiekti reikiamo gydymo rezultato, šeimos gydytojas vėl rašo siuntimą pas dermatovenerologą, kuris koreguoja anksčiau skirtą gydymą.

Kai pacientui gydyti nepakanka vien vaistų, bet reikia procedūrų, skiriamas gydymas dienos stacionare. Tokiam pacientui nesuteikiama lova palatoje, nes po fototerapijos ar kitos procedūros, taikomos sisteminiam ar vietiniam odos pažeidimui gydyti, pacientas gali grįžti namo. Tokiu atveju gali būti nustatomas laikinas nedarbingumas.

Gydymas dienos stacionare gali būti skiriamas savaitei ar dekadai. Kai ligos nepavyksta įveikti per tokį laiką, gali būti keičiamas gydymas ir žmogus guldomas į stacionarą. Šis gydymas taikomas ne tik ligoniams, kurie nepasveiko gydant dienos stacionare arba neturi galimybių kasdien atvykti procedūroms į Odos ir veneros ligų centrą. Stacionarinis gydymas gali būti skiriamas ir po pirmos specialisto konsultacijos, kai diagnozuojama sunki būklė. Dažniausia gydymas stacionare skiriamas pacientams dėl sunkios formos žvynelinės, dermatito, opų, vaskulitų, pūslinių ligų.

Vaikai dėl odos susirgimų gydomi Vaikų ligų klinikoje.

Pasak odos ligų specialisčių, blogiausia, kai žmogus odos ligą bando įveikti pats ir užsiima savigyda. Artimųjų, draugų ar kaimynų rekomendacijomis pasirenkamas netinkamas gydymas. Tokiais atvejais ligos užleidžiamos, kyla komplikacijos, daug sudėtingiau tampa ne tik gydyti, bet ir diagnozuoti ligą.

 

Nuotr.

Odos ir veneros ligų centre dirbančios gydytojos dermatovenerologės Reda Vaitkevičiūtė Macaitienė (iš kairės) Rita Sesickienė ir Indrė Domarkaitė Jakovlevė- puiki komanda, sprendžianti odos ir veneros ligomis sergančiųjų problemas.

Zita KATKIENĖ, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai