AktualuŠiauliai

Tvarkome atliekas: nuo sugrėbtų lapų iki naudotų padangų

Prasidėjo metas, kai medžiai sparčiai meta lapus. Ką daryti, kad rudeniniai lapai nebūtų našta? Tereikia žinoti keletą taisyklių.

Lapų, kaip ir kitų žaliųjų atliekų, negalima deginti. Draudžiama juos mesti ir į buitinių atliekų konteinerius – jei taip padarysite, nesistebėkite radę neištuštintus. Taip pat negalima sušluotų lapų krūvų palikti parkuose, skveruose, prie konteinerių ir kitose viešose vietose – tokie nelegalūs sąvartynai darko aplinką, o juos sutvarkyti savivaldybėms brangiai kainuoja.

Už daugiabučio teritorijos tvarką atsako namo bendrija arba administratorius, taigi už tvarką atsakingi asmenys turi pasirūpinti priemonėmis lapams sudėti. Ten, kur nėra žaliosioms atliekoms skirtų konteinerių, rekomenduojama pastatyti didelės talpos (1 m3) polipropileninius maišus – jie lengvi ir patogūs naudoti. Maišus nemokamai galima užsisakyti iš atliekų vežėjų, pripildyti maišai taip pat nemokamai išvežami.

Sušluotus lapus taip pat galima supilti į tvirtus maišus ir nuvežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kur jie, kaip ir kitos žaliosios atliekos, priimamos nemokamai. Aikštelių adresus galite rasti www.sratc.lt.

Jei turite savo sklypą, nukritusius lapus patariame kompostuoti ir pasigaminti natūralių trąšų. Tam labiausiai tinka kompostavimo dėžės, kurių galima įsigyti arba pasigaminti patiems, tinka kompostuoti ir dėžėse, krūvose. Be to, rekomenduojama sugrėbtus lapus naudoti kaip mulčių, jais galima apdengti žiemos šalčiams mažiau ištvermingus augalus.

Rūšiuokime atliekas tvarkydami kapus

Artėja Vėlinės – tvarkysime ir puošime artimųjų kapus. Prisiminkime, kad kuklia puokštele ir pora žvakelių artimųjų atminimą pagerbsime gal net labiau nei kapus nukloję gėlėmis ir sudeginę kelias dešimtis žvakių. Juk po savaitės mūsų suneštos puošmenos virsta atliekomis – jų kiekis kapinių konteineriuose išauga kelis kartus.

Primename, kad atliekos, kur jos besusidarytų – namuose, sode ar kapinėse – turi būti rūšiuojamos. Daugelyje kapinių yra sudarytos sąlygos rūšiuoti – pastatyti konteineriai, pasirūpinta informacija, kur kokias atliekas dėti.

Tvarkant kapus pirmiausia būtina atskirti žaliąsias atliekas (piktžoles, lapus, šakas ir pan.), jas reikia mesti į šalia kapinių pastatytus žaliųjų atliekų konteinerius ar specialiai įrengtas atitvertas aikšteles.

Iš likusių atliekų turėtume atskirti antrines žaliavas: popieriaus ir kartono atliekas reikia mesti į popieriaus atliekoms skirtą konteinerį, stiklinius indelius ir kitas stiklo atliekas – į stiklo, o plastiko ir metalo atliekas (plastikinius vazonėlius, žvakides, metalinius dangtelius) – į plastiko atliekoms skirtą konteinerį. Visas likusias atliekas (žvakių likučius, gėlių kempines, dirbtinius vainikus, gėles, kitus dekoravimo elementus) meskime į mišrių atliekų konteinerį.

Atliekos – netinkama žaliava deginti

Įsibėgėjant šildymo sezonui, norime priminti, kad griežtai draudžiama atliekas deginti buitiniuose katiluose ir krosnyse. Norėdami sutaupyti, kai kurie gyventojai kaip kurą naudoja senus langus, baldus, laminuotas plokštes, tekstilę, cheminėmis medžiagomis užterštą pakuotę, padangas, naudotą alyvą ir kt. Degdamos tokios atliekos daro nepataisomą žalą žmonių sveikatai ir gamtai.

Deginant atliekas buitiniu būdu dėl per žemos temperatūros ir ne visiško degimo susidaro žmogaus sveikatai labai pavojingos cheminės medžiagos, sunkieji metalai, dioksinai, kurie nusėda gyvenamųjų namų teritorijose, kaupiasi ant žemės paviršiaus, vandens telkiniuose, o vėliau aptinkami daržovėse, vaisiuose ir kitur. Už atliekų deginimą gyventojams ir įmonėms gresia baudos ir gali tekti atlyginti gamtai padarytą žalą.

Atliekų tvarkytojai primena, kad kūrenti tinka nedažyta ir neapdirbta mediena, t. y. šakos, kelmai, natūralios medienos dėžės ir pan. Po kūrenimo susidariusiais pelenais patariame tręšti žemę, pagerinti kompostą. Jeigu nėra galimybės pelenus naudoti kaip trąšą, saugiai atsikratysite jais, jeigu ataušinę supilsite į plastikinį maišelį ir tik tada išmesite į buitinių atliekų konteinerį.

Kaip atsikratyti nudėvėtomis padangomis?

Kasmet keičiantis sezonui vairuotojams kyla klausimas, kur dėti nebenaudojamas padangas. Prisiminkite, kad, įsigijus naujas padangas, senąsias galima palikti jas parduodančioje įmonėje. Taip pat keičiant padangas autoservise, senosios yra priimamos nemokamai.

Nebereikalingas padangas galima pristatyti ir į didelių gabaritų aikšteles bei atliekų priėmimo punktus (jų adresai skelbiami www.sratc.lt). Iš kiekvieno Šiaulių regiono gyventojo per metus nemokamai priimamos 4 lengvųjų automobilių padangos. Taip pat kiekvienas gyventojas gali nemokamai pristatyti iki 5 litrų panaudotų tepalų, nemokamai priimami ir tepalų filtrai, stabdžių, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai, pavojingomis medžiagomis užteršta tara (tara nuo tepalų, aušinimo skysčio ir kt.).

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai