Žadama, kad šią žiemą keliai bus valomi geriau nei pernai

Šiaulių mieste gatvių ir šaligatvių priežiūros žiemą paslaugą teikia UAB „Ecoservice projektai“. Įmonės teigimu – žiemos sezonui pasiruošta. Savivaldybė turi įdiegusi naujovę – galės tiksliau koordinuoti ir kontroliuoti gatvių ir šaligatvių valymo paslaugas. Valymo technika ir darbuotojai šaligatvius ir gatves valys ir barstys pagal nustatytą priežiūros lygį.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, naują žiemos sezoną miestas pasitinka turėdamas didesnes galimybes koordinuoti sniego valymo ir barstymo technikos maršrutus, tikrindamas valymo bendrovės atliktą darbą.

Ankščiau valymo paslaugas teikiančios įmonės informuodavo apie atliktus darbus, tada specialistai vykdavo jų patikrinti. Nuo šiol žiemos valymo paslaugų koordinavimas ir kontrolė persikels į kompiuterio ekraną.

Anot administracijos direktoriaus, savivaldybės specialistai GPS sistemos pagalba turi galimybę matyti žemėlapį, kuriame yra atvaizduoti skirtingi gatvių priežiūros lygiai, GPS davikliai sumontuoti ant gatvių valymo ir barstymo įrenginių. Daviklių pagalba fiksuojamas valymo ar barstymo įrenginio faktiškai atliekamas darbas.  Sistema leidžia operatyviai patikrinti skundų dėl nenuvalytų, nepabarstytų gatvių ruožų faktinius duomenis (galima patikrinti, ar transporto priemonė valė ir barstė ar tik valė ir pan., kokiu tiksliai metu tai buvo atlikta, kada pradėjo, kada baigė, kiek kilometrų nuvalė ar nubarstė. Nauja sistema nepaliks klausimų dėl atliktų darbų kiekio ir jų kokybės, palengvins jų koordinavimą.

Pasak specialistų, gatvės suskirstytos į 3 priežiūros lygius. 1 – aukštas priežiūros lygis. Tai pagrindinės miesto gatvės, kuriomis vyksta intensyviausias eismas – Tilžės, Dubijos, Karaliaučiaus ir pan. 2 – vidutinis priežiūros lygis. 3 – pakankamas priežiūros lygis ir 4 – žemas priežiūros lygis, kai gatvės valomos pagal atskirą užsakymą esant poreikiui (pavyzdžiui gausiai prisnigus užsakoma nuvalyti žvyruotas gatves). Pirmiausia pradedamos valyti ir barstyti 1 priežiūros lygio gatvės, viadukai, toliau – kitos gatvės.

Vienu metu barstyti miesto gatvių išvažiuoja 4 auto-barstytuvai. Esant sudėtingesnėms sąlygoms – pagal poreikį gali prisijungti dar 3. Nuvalyti ir pabarstyti visas miesto gatves prireikia apie 10 val. nepertraukiamo darbo. Šiaulių mieste yra apie 230 km arba 1353359 kvadratinių metrų ploto nuolat prižiūrimų Šiaulių miesto gatvių. Per vieną kartą vidutiniškai išbarstoma apie 36 tonos druskos. Esant žemesnei temperatūrai nei -10 laipsnių, druska nebeveikia. Jeigu tenka barstyti skaldos – druskos mišiniu, per kartą išbarstoma apie 200 tonų.

Šiauliuose yra 432 646 kvadratinių metrų prižiūrimų miesto šaligatvių ir pėsčiųjų takų ir dar 1664 kvadratinių metrų laiptų.  Vienu metu valyti ir barstyti miesto šaligatvių išvažiuoja dešimt vienetų šaligatvių priežiūros technikos. Per kartą išbarstoma apie 18 tonų skaldos – druskos mišinio. Mieste dirba ir 44 rankinio valymo valytojai. Kurie atkasinėja perėjas, valo ir barsto autobusų sustojimus, laiptus.

Gatvių, šaligatvių valymui 2017, 2018 m skiriamos lėšos sudaro apie 1,3 mln. eurų kasmet. Žiemos sezono metu panaudojama apie 55-65% viso finansavimo. Iš jų apie 60% sudaro išlaidos gatvių priežiūrai, apie 40% – šaligatvių, takų, laiptų priežiūrai. Didžioji dalis lėšų panaudojama barstymui slidumą mažinančiomis medžiagomis.

Miesto gatvių ir šaligatvių priežiūros sutartis yra pasirašyta su  „Ecoservice projektai“. Pasak šios bendrovės teritorijų valymo padalinio vadovo  Egidijaus Skvirecko, šiuo metu įmonė yra pasiruošusi apie 2000 tonų druskos, 680 tonų skaldos-druskos mišinio, taip pat 15 tonų kalcio chlorido, kuris naudojamas esant ypač žemai temperatūrai. Jeigu žiema būtų labai atšiauri, „Ecoservice projektai“ atstovo teigimu, turimos sutartys su tiekėjais leis operatyviai apsirūpinti papildomu reikiamu medžiagų kiekiu.

Pasnigus, ar esant apledėjimui, stengiamasi, iki 8 val. ryto miesto gatvės ir pėsčiųjų takai, šaligatviai būtų  nuvalyti, kad miestiečiai ir miesto svečiai patirtų kuo mažiau nepatogumų. Tačiau būtina žinoti, kad žiemą eismo sąlygos net ir po valymo nebus kaip vasarą, o pabarstymui ir nuvalymui reikalingas laikas. Visi eismo dalyviai, tiek vairuotojai, tiek pėstieji, turi imtis įmanomų atsargumo priemonių. Pėstieji – pasirinkti tinkamą neslidžią avalynę, esant slidžiai dangai – neskubėti. Vairuotojai – pasirinkti saugų greitį, palaikyti saugų atstumą tarp transporto priemonių, naudoti geras žiemines padangas.

 

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

Šaltinis: null