AktualuŠvietimas

Po Erasmus+ projekto šiauliečiai mintimis vis dar Graikijoje

2022 m. lapkričio 7-12 d. grupė Šiaulių sanatorinės mokyklos mokinių dalyvavo Erasmus+ projekto ,,Smart Choices of Healthy Life Style” mobilume Dramos mieste Graikijoje. Projekto dalyvių iš Graikijos, Turkijos ir Lietuvos susitikimas buvo pradėtas daina „Healthy Food” ir Graikijos liaudies šokiais. Mokiniai susipažino su Graikijos švietimo sistema, mokyklos „10 Classes All Day 2nd Primary School of Kalambaki“ ugdymosi aplinkomis.

Pačią pirmąją dieną visi buvo įtraukti į projektines veiklas: dirbo grupėse, mokėsi graikų kalbos bei greitakalbių ,,laužydami liežuvius“. Mokiniai susipažino su vietiniais prieskoniais bei vaistiniais augalais, jų naudingomis savybėmis. Sužinojo, kad graikiškoje virtuvėje naudojami įvairūs prieskoniai: anyžiai, kardamonas, cinamonas, gvazdikėliai, kalendra, karis, imbieras, mastikas, muskato riešutas, šafranas, žagražolė, vanilė – kiekvienas iš jų turi savo unikalų skonį ir savybes. Dalyviai turėjo galimybę juos palyginti su mūsų lietuviškoje virtuvėje populiariais prieskoniais. Na, o maisto mugėje pristatė lietuviškus skanėstus bei ragavo turkiškų patiekalų. Visi dalyviai lankėsi vietinėje kuskuso gamyklėlėje, stebėjo kuskuso gamybos procesą. Kalambaki „Pazari“ turguje ragavo vietinių daržovių ir vaisių. Dienos pabaigoje lankėsi Archeologiniame muziejuje, susipažino su Dramos miesto senamiesčiu ir jo istorija.

Antrosios dienos ankstyvą rytą dalyviai išvyko į Gamtos istorijos muziejų, vaikščiojo kalnų upės Nestos pažintiniu taku, mėgavosi aktyviomis, sportinėmis veiklomis. Sužinojo, kad Nestos upė prasideda Rilos kalnuose, teka giliu slėniu tarp Pirino ir Rodopų kalnų ir įteka į Egėjo jūrą, netoli Taso salos. Upė naudojama drėkinimui.

Trečią projekto dieną dalyviai pradėjo nuo pristatymo „Darnaus vystymosi tikslai“. Ypatingas dėmesys buvo skirtas 3-iam projekto tikslui – „Gera sveikata“. Sveikatos priežiūros specialistė pristatė pranešimą „Healthy eating habits“ (liet. ,,Sveikos mitybos įpročiai“), su projekto dalyviais vyko diskusijos apie sveiką mitybą ir praktinė užduotis – sudaryti „Sveikos mitybos piramidę“. Maisto piramidė – tai paprastas ir populiarus būdas parodyti, koks turėtų būti mūsų maisto racionas, porcijų dydis ir proporcijos. Tai yra subalansuota, sveika mityba, pabrėžianti maisto produktų įvairovę. Sveika ir visavertė mityba daro poveikį fiziniam ir protiniam žmogaus vystymuisi, darbingumui bei ilgaamžiškumui, ji yra sveikatos pagrindas. Įvairių mokslininkų duomenimis, mitybos įpročiai turi įtakos mūsų sveikatai net 25–30 proc. Programos pabaigoje visi atliko užduotį „Atspėk kas dėžėje“: mokiniai turėjo atspėti, kokį maisto produktą liečia dėžutės viduje. Ši užduotis projekto dalyviams suteikė daug teigiamų emocijų.

Vykstant į mokyklą „10 Classes All Day 2nd Primary School of Kalambaki“, pakelėse matėsi platūs medvilnės laukai. Šie vienmečiai arba dvimečiai žoliniai augalai siekia 1-2 m aukštį ir turi labai šakotą stiebą. Projekto dalyviams pasisekė antroje dienos pusėje apsilankyti medvilnės surinkimo gamykloje, kur jie sužinojo, kad pagrindinė medvilnės augintoja yra Graikija (80 proc. Europos medvilnės pasėlių ploto). Šalis 65 proc. visos medvilnės produkcijos eksportuoja į Egiptą ir Turkiją. Graikišką medvilnę superka Vokietija, Austrija ir Bosnija Hercegovina. Surinkimo gamykloje jie pamatė, kaip surenkama ir išrūšiuojama medvilnė, sužinojo, kad iš medvilnės sėklų spaudžiamas aliejus, kurio pagrindu gaminamas margarinas, muilas, glicerinas. Po apsilankymo medvilnės surinkimo gamykloje visi vyko pietauti į restoraną, kuriame dirba negalią turintys darbuotojai. Čia skanavo tradicinius graikiškus patiekalus: pastitsio, gaminamą iš makaronų, mėsos įdaro ir kreminiu bešamelio padažo, klasikinį užkandį dolmathakia (vynuogių lapuose įvyniotus ryžius su šviežiais prieskoniais), tradicinį graikišką padažą tzatzikis, gaminamą iš jogurto, agurkų, česnakų ir kitų prieskonių, bei graikiškas salotas. Papietavę vyko į Agis upės urvus, kuriuose įspūdinga erdvė. Judėdami tilteliu virš upės ir prieš vandens srovę, visi stebėjo natūralų urvo dekorą, kuriame vyrauja įvairių formų balti ir raudoni stalaktitai. Urvo pabaigoje išsidėsčiusi „Rato salė“ siejama su pagrindine urvo sritimi. Savo pavadinimą urvas gavo dėl didelio 8 m skersmens hidraulinio rato, kuris tenkino regiono vandens ir drėkinimo poreikius. Šioje įspūdingoje 8×12 m dydžio stogo angoje galimas aplinkinių kaimų gyventojų įėjimas ir slaptas patekimas iš citadelės per urvą į upę. Ne mažiau įspūdinga buvo arkinė anga, kur lygumoje persilieja vandenys. Urvo aplinkoje sukurta vėsi oazė su medžiais, tuopomis ir gluosniais, puikiai tinkanti svečių poilsiui. Urvo lizde retkarčiais arba nuolat gyvena 37 gyvūnų rūšys: čia randama žuvų, šikšnosparnių ir kai kurių didesnių žinduolių, tokių kaip ūdros ir nutrijos.

Ketvirtosios dienos rytą dalyviai apsilankė vietinio šeimos verslo ceche „Halvas Eleftheriou“, stebėjo chalvos gamybos procesą, ragavo jų gaminamų tradicinių šalies skanumynų iš sezamų: įvairių skonių Tahini (pastos iš sezamo sėklų), chalvos, saldainių. Vėliau visi keliavo į antikinį miestelį Filipi – senovės Makedonijos miestą dabartinės Graikijos teritorijoje. 356 m. pr. m. e. Pilypas II šį miestą įtvirtino tam, kad galėtų valdyti šalimais esančias aukso kasyklas. Pilypo II laikais miestas tapo vienu helenistinės kultūros centrų. Jame pastatytas akropolis, amfiteatras, agora ir kt. 620 m. miestą nuniokojo žemės drebėjimas. Nuo to laiko miestas nebeatsigavo. 1912 m. miestas pradėtas tyrinėti archeologų. 2016 m. archeologinė vietovė įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šis miestas – itin svarbi graikų ortodoksų religinė vieta: būtent Filipi apylinkėse pakrikštyta pirmoji moteris Europos žemyne – šv. Lidija. Mokiniai susipažino su miesto istorija, to laikmečio žmonių gyvenimo būdu. Vėliau projekto dalyviai vyko į Kavalos miestą šiaurės rytų Graikijoje, vieną vaizdingiausių ir seniausių Graikijos miestų. Tai antrasis pagal dydį šalies šiaurės miestas, įkurtas VI a. pr. m. e. Vaikščiodami siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis su senais namais ir moderniais pastatais bei kavinėmis, buvo jaučiamas keistas didingo miesto ir ramaus pajūrio miestelio derinys. Kavalos miestas tarytum amfiteatras, įspraustas tankiu mišku apaugusio Symvolo kalno šlaite, apglėbtas žydros jūros ir giedro dangaus. Kavalą sudaro balti pastatai, todėl jis dar vadinama baltu miestu. Po šios ekskursijos projekto dalyviai dar labiau pažino Graikijos kultūrą, gamtą, turtingą istorinį ir kultūrinį palikimą. Kiekvienas Graikijos kampelis vertas dėmesio.

Paskutinę, penktąją dieną, projekto dalyviai, susiskirstę į komandas, atsakinėjo į klausimus apie visos savaitės veiklas, tradicinius graikų patiekalus, sveiką gyvenseną, aplankytas šalies kultūros ir istorijos vietas. Viktorinos klausimai buvo parengti naudojant Baamboozle internetinę mokymosi platformą. Komanda, teisingai atsakiusi klausimą, ne tik pelnė taškus, bet ir turėjo galimybę atimti taškus iš kitos komandos. Vyko arši kova.

Projektinis susitikimas baigėsi savaitės veiklų įvertinimu, sertifikatų projekto dalyviams įteikimu. Po šios ceremonijos kiekvienos šalies dalyviai pasodino po alyvmedį „10 Classes All Day 2nd Primary School of Kalambaki“ mokyklos kiemelyje. Tarptautinis susitikimas baigėsi diskoteka.

Šis Erasmus+ projekto ,,Smart Choices of Healthy Life Style” mobilumas Graikijoje mokiniams praplėtė turimas geografijos, biologijos bei istorijos žinias.

Taigi, viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą. Savaitė, pilna veiklų, prabėgo akimirksniu. Šis laikas, praleistas Graikijoje, buvo nuostabus! Iki, Graikija!!!

Parengė Giedrė Gabšienė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai