Atidaryta moderni areštinė (video)
Ketvirtadienį Šiauliuose, Purienų gatvėje esančiame pastate, kuriame šiuo metu jau įsikūrę Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios policijos padaliniai bei Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatas, atidaryta nauja, nūdienos reikalavimus atitinkanti Šiaulių apskrities policijos areštinė, kurios griežtą ir reglamentuotą patalpų interjerą šildys estetikos fragmentai – sulaikytųjų kamerose ir koridoriuose kabantys fotomenininkų darbai. Tai bus vienintelė areštinė Šiaulių aps. VPK prižiūrimoje teritorijoje, kadangi Joniškio areštinę, kuri, deja, irgi nebeatitinka keliamų reikalavimų, nuo kitų metų vasario 1 d. planuojama uždaryti.
Iki šiol Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinė funkcionavo Šiaulių centre esančioje Vilniaus gatvėje. Ten ji buvo įrengta prieš dvidešimtmetį. Pastatų komplekse, kuriame buvo įkurdinti patrulių ir konvojaus padaliniai, buvo įrengta ir tų dienų reikalavimus atitinkanti areštinė. Buvo renovuotas ir policijos sulaikytiems asmenims laikyti pritaikytas senas pastatas. Metai bėgo, seno pastato sienos ėmė eižėti, areštantai negailestingai nudremžė jos vidų ir ji liko tik sena, neremontuota ir nūdienos reikalavimų nebeatitinkanti areštinė.
Optimizuojant pastatų išlaikymui skiriamas lėšas ir į Purienų g. 48 perkėlus visus Viešosios policijos padalinius, buvo pradėta generuoti mintis, kad čia turėtų persikelti ir areštinė.
2013 metais buvo parengtas areštinės įrengimo techninis projektas ir tų pačių metų pabaigoje, atlikus viešojo pirkimo procedūras, buvo sudaryta sutartis su UAB-e „CCM Baltic“, kuriai ir buvo patikėtas naujos areštinės įrengimas.
Naujojoje areštinėje yra 10 triviečių kamerų, 1 dvivietė kamera, 2 vienvietės kameros ir 1 dvivietė infekcinių ligų izoliatoriaus kamera. Vienu metu čia galima laikyti 36 sulaikytus asmenis. Be to, čia įrengti keturi kompiuterine technika aprūpinti apklausų kabinetai, sveikatos priežiūros specialisto kabinetas su atskira medicininių procedūrų patalpa, maisto išdavimo patalpa su plovykla. Areštinėje įrengtas grindinis šildymas, kamerose sumontuoti antivandaliniai klozetai, kamerų sanitarinė zona atskirta pertvara su varstomomis durimis, sumontuota vėdinimo sistema, įrengti trys pasivaikščiojimo kiemeliai.
Pastato pusrūsyje įrengtos darbuotojų rūbinės, dušo patalpos areštinėje laikomiems asmenims išsimaudyti, dezinfekcinės kameros, atsarginis generatorius elektrai gaminti bei kitos pagalbinės patalpos. Areštinės darbuotojai aprūpinti naujais darbo baldais ir darbo priemonėmis.
Iš viso areštinei įrengti išleista 850,2 tūkst. eurų: darbai kainavo 799 tūkst. eurų, baldai ir kitos reikalingos prekės – 51,2 tūkst. eurų.
Areštinės atidaryme dalyvavęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, sveikindamas Šiaulių apskrities kolektyvą su sėkmingo statybos projekto pabaiga, areštinės darbuotojams padovanojo mikrobangų krosnelę, sudarydamas čia dirbantiems pareigūnams sąlygas maitintis šiltu maistu.
Generalinis komisaras buvo nustebintas Šiaulių policijos idėja griežtą, daug kur metalu „inkrustuotą“ areštinės aplinką sušildyti estetikos fragmentais. Sulaikytųjų kameros papuoštos Šiaulių fotomenininkų darbais. Idėja tokia: ten, kur gražu ir švaru, žmonės stengiasi ir patys palaikyti tvarką. Tikimasi, kad meninės fotografijos kels sulaikytiesiems tik teigiamas emocijas ir tai turės įtakos areštinės aplinkos tausojimui. Šią idėją įgyvendinti Šiaulių apskrities policijai padėjo Fotografijos namai ir jų vadovas Rolandas Parafinavičius. Linas Pernavas su fotografu diskutavo, kad tokią idėja galbūt tikslinga panaudoti ir kitose laisvės apribojimo vietose.
Areštinės įrengimo darbus vykdžiusios UAB-ės „CCM Baltic“ atstovas Stanislovas Valius Šiaulių apskrities policijos vadovui Rimantui Bobinui įteikė simbolinį raktą, liudijantį apie patalpų perdavimą šeimininkams, o kolektyvo renginiuose visad dalyvaujantis policijos kapelionas Tomas Reinys palaimino areštinės patalpas.
Naujosios areštinės atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir buvęs Šiaulių apskrities policijos viršininkas Egidijus Lapinskas, kurio iniciatyva ir buvo sugeneruota idėja didžiuliame Purienų 48 esančiame pastate, kuris policijai atiteko, kai iš Lietuvos buvo išvesta Rusijos kariuomenė ir kariai atlaisvino šias patalpas, įkurdinti mieste po daugelį pastatų išsimėčiusias policijos tarnybas. Egidijus Lapinskas džiaugėsi, kad jo pradėti darbai buvo baigti ir padovanojo sieninį laikrodį, nes, anot jo, areštinėje laiko skaičiuoklė yra labai svarbi, nes sulaikytųjų gyvenimas čia skaičiuojamas paromis.