Šiaulių kultūros ir meno šventė: tradicinė premija ir nauji laureatai
Gruodžio 13-ąją koncertų salėje „Saulė“ vyko iškilmingas vakaras, skirtas Šiaulių miesto kultūros ir meno premijos laureatams pagerbti. Renginio metu apdovanoti išskirtiniai miesto kūrėjai, įvertintas geriausias kultūrinės edukacijos projektas ir paskirtos stipendijos jauniesiems menininkams. Renginį praturtino šiuolaikinio šokio trupės ULNA spektaklis „Balkonas“ bei fortepijoninio kvarteto „Evara“ atlikti muzikiniai kūriniai.
Jaunieji menininkai – Šiaulių ateities kūrėjai
Vakarą pradėjo kvapą gniaužiantis ir publikos dėmesį akimirksniu prikaustęs šokio trupės ULNA pasirodymas, prasidėjęs salėje ant laiptų, persikėlęs į sceną ir vėl šokėjų grąžintas į salę, tarp žiūrovų.
Renginį vedė aktoriai, savo kūrybinį kelią pradėję Šiauliuose: Kelmės mažojo teatro režisierė ir aktorė Lina Jankauskaitė-Peleckienė bei Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorius Giedrius Arlauskas. Jie susirinkusiems pirmiausia priminė, kad neeilinis vakaras skirtas pagerbti žmonėms, kurie savo darbais ne tik garsina Šiaulių miestą, bet ir palieka neišdildomą pėdsaką jo kultūriniame gyvenime.
Pirmiesiems tokių kūrėjų premiją už geriausią 2024 m. metų kultūrinę edukaciją įteikė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis ir kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė. D. Kinčinaitienė miesto kūrėjams linkėdama drąsos ir stiprybės, ragino gyvenime neprarasti trijų dalykų: tikrumo, trapumo ir tikėjimo.
Tradicinė grafikos dizainerio Mariaus Žalneravičiaus „Saulės strėlė“ ir net 2000 eurų vertės piniginė premija už geriausią 2024 m. metų kultūrinę edukaciją skirta VšĮ „Begemotas“ projektui „Slemifikacija: renginių ciklas kūrybai“ už novatorišką slemo kultūros Šiauliuose puoselėjimą, už menišką edukacinės veiklos, poezijos sklaidos ir jaunimo neformaliojo bendravimo sintezę slemo festivaliuose. Slemas – tai poetinio žodžio varžytuvės, kurių metu poetai skaito savo parašytus kūrinius prieš gyvą auditoriją, o ši renka geriausią vakaro poetą. Slemo konkursų organizavimas mieste leidžia atgaivinti vietos literatūrinę tradiciją, burtis ir dalintis savo kūryba.
Siekiant skatinti jaunųjų Šiaulių menininkų aktyvumą ir kūrybingumą, skirtos keturios 2025 m. Šiaulių miesto savivaldybės jaunojo menininko stipendijos po 1800 eurų kūrybinėms idėjoms mieste realizuoti. Šių stipendijų gavėjus paskelbė miesto vicemeras Justinas Švėgžda ir dviejų kadencijų Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narys daktaras Stasys Tumėnas. Jaunojo menininko stipendijos skirtos grafikei Ramintai Juozapavičiūtei, medijų menininkui Arijui Malakauskui, tarpdisciplininio meno kūrėjai Geistei Marijai Kinčinaitytei ir grafikei Gabijai Korsakaitei.
Kokių idėjų įgyvendinimo galime tikėtis iš jaunųjų stipendininkų ateinančiais metais? Raminta planuoja surengti savo kūrybos parodą ir pristatyti ją Šiaulių visuomenei; Geistė Marija surengs personalinę fotografijų parodą, kurios metu numatyta edukacinė ekskursija ir autorės monografijos „Sunless Seas of Ice“ (liet. vertimas „Saulės neapšviestos ledo jūros“) pristatymas; Arijus 2025 m. planuoja sukurti dokumentinį filmą apie sovietinių daugiabučių namų kvartalų statybos procesą, žmonių gyvenimą keičiantis kartoms, dešimtmečiams ir valstybei; Gabija parengs ir pristatys personalinę kūrybos darbų parodą.
Išskirtinių kūrėjų apdovanojimai įprasmino miestui reikšmingus metus
Iškilmingą vakarą vainikavo keturių Šiaulių miesto kultūros ir meno premijos laureatų pagerbimas. Jie apdovanoti ne tik „Saulės strėlės“ statulėlėmis, bet ir 3500 eurų premijomis. Šios premijos nuo 2002 metų kasmet skiriamos Šiaulių miesto kultūros ir meno kūrėjams (asmenims, kolektyvams, kūrėjų grupėms) už ilgametę miestui reikšmingą kultūrinę meninę veiklą ar paskutiniųjų dvejų metų pasiekimus literatūros, muzikos, scenos meno, kino, vizualiojo meno, etninės kultūros, kultūros paveldo srityse. Premijas įteikė Šiaulių meras Artūras Visockas, pasinaudojęs proga viešai pasidžiaugti išskirtiniais šių metų kultūros ir meno srities įvykiais Šiauliuose: nuo vasarą vykusios šimtmečio Dainų šventės, kurioje aktyviai dalyvavo gausus šiauliečių būrys iki nuostabios ką tik įžiebtos miesto eglės ir profesionalaus, „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos įsigyto fortepijono bei Šiaulių kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ virsmo simfoniniu. „Įspūdingu kultūros ir meno premijų vakaru labai gražiai užbaigiame, įprasminame šiuos miestui ypatingus metus“, – neabejojo A. Visockas, dėkodamas už neįkainojamą indėlį į Šiaulių kultūrinį gyvenimą ne tik kūrėjams, bet ir visiems savo miestą mylintiems ir juo besididžiuojantiems gyventojams.
Šiemet Šiaulių miesto kultūros ir meno premija skirta: prozininkei, vertėjai, filosofei, kultūrologei, projekto „Globalūs Šiauliai“ ambasadorei Daliai Staponkutei – už išskirtinį dėmesį, skiriamą Šiauliams įvairiapusėje tarpkultūrinėje veikloje ir kūrybinėse iniciatyvose, gimtojo miesto vardo garsinimą pasaulyje; humanitarinių mokslų daktarui, kalbininkui, 8 knygų autoriui, paskelbusiam per 50 mokslinių straipsnių, Juozui Pabrėžai – už rūpestingą atsidavimą miesto kultūros paveldui, už nenuilstamą žemaitiškumo puoselėjimą ir atidumą kultūros vertybėms; grafikui Bronislovui Rudžiui – už kūrybinį žaismingumą ir parodas svarbiausiuose Lietuvos meno centruose, už aktyvų dalyvavimą mugėje „ArtVilnius“ ir originalias iniciatyvas galerijoje S_IN; talentingai akordeonininkei Eglei Bartkevičiūtei – už užkrečiamą meilę akordeono muzikai, nuoseklią kūrybinę raišką Šiaulių miesto renginiuose, Šiaulių vardo sklaidą pasaulyje. Deja, apdovanojimų vakare dalyvauti galėjo tik du iš keturių premijos laureatų, tačiau J. Pabrėža ir E. Bartkevičiūtė už apdovanojimus padėkojo vaizdo įrašuose, o Eglės apdovanojimą atsiėmė ir jai perduoti būtinai žadėjo jos mokytoja Marytė Markevičienė.
Renginį užbaigė fortepijoninio kvarteto „Evara“ muzikinis pasirodymas, plojimai skambėjo talentingoms merginoms, kurios savo profesionalumu ir charizma pavertė šią šventę išskirtine: Kamilei Kaučikaitei (fortepijonas), Kornelijai Morkevičiūtei (violončelė), Birutei Ilčiukaitei (altas) ir Dinai Novikovai (smuikas). Visą vakarą lydėjusi šventinė nuotaika dar kartą priminė apie kūrybos svarbą miestui ir jo žmonėms. Šiauliai – miestas, kuriame menas ir kultūra yra neatsiejama gyvenimo dalis.
Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ inf.