AktualuSveikata

Tuberkuliozės atvejų daugėja ne tik Šiauliuose, bet ir aplinkiniuose rajonuose

Tuberkuliozė vėl tampa aktuali. Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos Tuberkuliozės skyriaus specialistai pastebi – klastingos ligos atvejų daugėja ne tik Šiaulių mieste ir rajone, bet ir aplinkiniuose rajonuose: Radviliškyje, Pakruojyje, Kelmėje, Tytuvėnuose. Medikus neramina ir tai, jog sergamumas auga tarp jaunesnių, darbingo amžiaus  žmonių. Daugėja užleistų ligos atvejų, kai ne tik sunkiau įveikti ligą, bet, dėl sunkių komplikacijų, net ir padėti žmogui nebepavyksta. Kovo 24 dieną, minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, siekiama kuo plačiau informuoti žmones apie nelengvą ligą, nes daugelis net nežino,  kad ji pavojinga ne tik pačiam sergančiajam, bet ir aplinkiniams.

Skatina padėti sergantiems

Kuo daugiau informuoti apie ligos pakilimą ėmėsi Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos vadovės pareigas laikinai einanti gydytoja pulmonologė Virgainė Bielskienė, drauge su Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistais dalyvaudama susitikimuose. Planuojama apsilankyti miestuose, kur liga plinta labiausiai. Pirmas susitikimas įvyko su Radviliškio visuomenės sveikatos centro specialistais ir savivaldybės darbuotojais, kur buvo sprendžiama, kaip gerinti tikrinimą, kaip skatinti savivaldybę padėti sergantiesiems įveikti nelengvą ligą.

Šiaulių apskrityje sergamumo tuberkulioze rodiklis 100 000 gyventojų praaugo šalies rodiklius. Praėjusiais metais užregistruotų tuberkuliozės atvejų šalies vidurkis buvo 23,08, o Šiaulių apskrityje – 37,48 atvejo 100 000 gyventojų. Tad šalyje užregistruoti net 666 ligos atvejai, Šiaulių apskrityje – 100, o Šiaulių mieste – 30 tuberkulioze sergančiųjų. Daugiausiai atvejų užregistruota Radviliškio rajono savivaldybėje – 17, bei Šiaulių rajono savivaldybėje – 16 atvejų. 10 naujos tuberkuliozės atvejų nustatyta Akmenės rajono savivaldybėje, keletu mažiau Pakruojo, Kelmės ir Joniškio savivaldybėse.

Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos vadovės pareigas laikinai einanti gydytoja pulmonologė V. Bielskienė, susitikimų su savivaldybių specialistais metu, aptars ir galimas ligos plitimo priežastis. Pasak V. Bielskienės, žmonės, turintys artimą kontaktą su sergančiuoju, nelinkę tikrintis dėl tuberkuliozės, todėl manoma, kad tarp sergančiųjų gyvena neišaiškintų kontaktų. Didelės įtakos turėjo ir Covid-19 pandemija, kai žmonės su medikais bendravo nuotoliu. Didesnės rizikos zonoje gyvenantys asmenys net nesikreipė į gydytojus.

Didėjančiam tuberkuliozės atvejų skaičiui, pasak V. Bielskienės,  įtakos galėjo turėti ir pagerėjusi diagnostika. Atlikus molekulinį tyrimą „Genexpert“, tuberkuliozė diagnozuojama labai ankstyvos stadijos, kai ir liga įveikiama lengviau.

Ligos ignoravimas – ne išeitis

Ne tik ligos plitimui, bet ir savo sveikatai labai didelės reikšmės turi paties žmogaus bei jų artimųjų požiūris į ligą. Tuberkuliozės skyriaus vedėjai, gydytojai Jūratei Greičiuvienei nepasimiršta 35-erių metų pacientas, atneštas į skyrių neštuvais, nes pats nebegalėjo paeiti.

„Žmogus turėjo mirti dėl to, kad tėvai ignoravo ligą ir vaiko negydė“, – įsitikinusi medikė. Radviliškio rajone gyvenančioje šeimoje penkerių metų berniukui buvo diagnozuota tuberkuliozė.  Tėvai neigė diagnozę, vėliau šeima išvyko gyventi ir dirbti į Angliją. Ten gyveno ir tas berniukas, o negydoma tuberkuliozė progresavo. 

„Suaugęs buvo atvykęs gydytis, nes grįždavo pas močiutę. Pacientas buvo gydomas Šiauliuose, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, bet plaučiuose įvyko didelių pakitimų ir pasveikti jau buvo neįmanoma. Pacientui išsivystė inkstų nepakankamumas, dėl ko buvo atliekamos hemodializės, vystėsi kvėpavimo nepakankamumas, ir žmogus iškeliavo, būdamas vos 35 erių metų“, – neslėpdama nuoskaudos pasakoja gydytoja J. Greičiuvienė, ragindama nelikti abejingiems savo sveikatai, o ypač neignoruoti ligos.   

Pasak medikės, požiūris į savo sveikatą turi būti labai atsakingas, ir, atsiradus sunkiam kosuliui, skausmui krūtinėje, atsiradus skreplių,  atkosėjant krauju, varginat silpnumui, nuovargiui, mažėjant svoriui, apetito stokai, drebuliui, karščiavimui, naktiniam prakaitavimui, būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir konsultuotis, neignoruoti ligos.

Daugėja užleistų atvejų

Delsiant ir nesigydant, liga progresuoja ir išsivysto labai sunkios būklės. Pasak Tuberkuliozės skyriaus vedėjos gydytojos J. Greičiuvienės, daugėja labai užleistų atvejų, kai diagnozuojami dideli pakitimai plaučiuose, žmonės atvyksta su labai išreikštais tuberkuliozės simptomais.

Ypač tokių atvejų daugėjo po Covid-19 pandemijos: žmonės atvykdavo labai pažengus tuberkuliozei, būdavo diagnozuojami labai sunkūs atvejai. „Žmonės buvo užsidarę, konsultacijos vyko nuotoliu, ir pas mus jau būdavo atnešami neštuvais ir ne visada galėdavome padėti. Labai gaila, kai miršta jauni žmonės, nors yra visos galimybės pasveikti“, – apgailestaudama kalba gydytoja J. Greičiuvienė ir patikina, kad tie, kurie gydosi, tikrai pasveiksta, nes šiais laikais yra išgydoma ir atspari vaistams tuberkuliozė. Medikamentų ligoninė turi, jie labai geri, bet reikia kantrybės ir noro gydytis. Nesėkmingi atvejai pasitaiko tik todėl, kad ligonis ignoruoja gydymą, pasišalina net iš ligoninės. Tada reikia ieškoti ir priverstiniu būdu gydyti.  

Būna, kai liga atsikartoja dėl prastų gyvenimo sąlygų, silpno imuniteto. Kad recidyvas nesikartotų, labai svarbus DOTS (tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas) kabinetų darbas. Kai žmogus iš ligoninės išvyksta gydytis ambulatoriškai, tęsiamas kontroliuojamas gydymas DOTS kabinetuose, kurie jau įrengti visuose rajonuose.  Ligonius stebi šeimos gydytojas, o pulmonologas pacientą turi konsultuoti kartą per mėnesį. Pasveikęs žmogus dar metus kas tris mėnesius turi atvykti gydytojo pulmonologo konsultacijai, o vėliau – kartą per penkerius metus. Bet žmonės dažnai dėl įvairių priežasčių nebepasirodo, sugrįžta tik ligai atsinaujinus.  Būna, kai gydosi labai nenuosekliai – vos pagerėjus – nebegeria vaistų. Kai gydymas nenuoseklus, išsivysto atsparios formos vaistams. Bet šiandien, net ir esant dauginiam atsparumui, įmanoma pasveikti, tik reikia kantrybės ir atsakingumo.

Zita Katkienė, viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai