100 metų jubiliejų Šiauliuose švenčia du senoliai

Gruodžio vidurys šiemet ypatingas net dviem garbaus amžiaus senoliams. Prieš šimtmetį – 1918 metų gruodžio 15-ąją gimė du šiauliečiai, sulaukę itin garbingo jubiliejaus. Kartu su atkurta Lietuvos valstybe augusius ir visą gyvenimą jai paskyrusius šimtamečius pasveikino Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Šiaulių miesto savivaldybės vadovai jau daug metų pagerbia šimto metų sulaukusius miestiečius, tačiau nėra buvę atvejo, kad du šimtamečiai būtų gimę vieną dieną. 1918-ieji, tai yra metai, kai atsikūrė Lietuvos valstybė, buvo kitokie. Tų metų gruodžio 15-ąją gimusiems net dviem Šiaulių miesto gyventojams pavyko sulaukti šimtmečio.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pirmiausia aplankė šimtametį Joną Klusą. Užrišęs jubiliatui austą juostą, meras pasidžiaugė, kad ponas Jonas yra vienas iš penkių mieste šiuo metu gyvenančių šimtamečių ir vienintelis – vyriškis. Kaip ir visiems šiemet 100-ąjį gimtadienį švenčiantiems senoliams, įteiktas mūsų šimtametės valstybės simbolis – trispalvė.

„Šiaulių miestui linkiu gero ir laimingo gyvavimo“, – linkėjo senolis. Jonas Klusas užaugino net penkis vaikus: keturis sūnus ir vieną dukrą. Dabar gali džiaugtis artimųjų būriu, kuriame septyni anūkai ir penki proanūkiai. Į Šiaulius ponas Jonas atsikraustė 1979 metais.

„Pirkau čia bakūžę, kuri senesnė už mane buvo“, – šmaikštavo senolis.

Visą gyvenimą veterinarijos gydytoju dirbęs vyriškis dabar gyvena dukros namuose.

Antroji miesto šimtametė Ona Janavičiūtė gerokai nustebino jos pasveikinti atvykus Savivaldybės atstovus ir žurnalistus. Senolė pati sutikinėjo svečius prie durų ir kvietė užeiti. Paaiškėjo, kad Ona Janavičiūtė ir gyvena visiškai viena. Jai kompaniją palaiko draugiška kaimynė, keletą kartų per savaitę aplanko karštais pietumis nešina dukterėčia. Kai reikia pasikalbėti, dukterėčiai Nijolei senolė Ona skambina į mobilųjį telefoną.

Žvaliai ir savarankiškai moteriškei net lazdelė nereikalinga. Priėmusi sveikinimus ir gėles iš Šiaulių miesto mero, senolė Ona Janavičiūtė išdeklamavo ilgiausius eilių posmus. Jubiliatės svečiai galėjo įvertinti, kad daug metų buhaltere dirbusios moters atmintis dar gera, protas aštrus. Senolė mielai klausosi radijo žinių, įsijungia televizorių, kiek akys leidžia – bando skaityti laikraščius. Jei ne nusilpusios akys, jokių kitų nusiskundimų sveikata ponia Ona neturi ir vaistus vartoja labai retai.

„Kad tiek gyvensiu, nemaniau. Ir nejutau, kaip prabėgo tas šimtas metų. Atrodo, keli metai praėjo ir jau čia pat – amžinybė. Pragyventa nemažai, yra ką prisiminti, yra apie ką pagalvoti: ir juodų dienų, ir gražių akimirkų buvo“, – pasakojo  Ona Janavičiūtė.

Svečiams ėmus nerimauti, kad senolė apie savo gyvenimą pasakoja stovėdama ir dėl to gali pavargti, ponia Ona tik nusijuokė: „O mes dar ir pašokti galėtume!“ Iš tiesų, prakalbus apie šokius, ponia Ona pastebimai atgijo. Pasirodo, jaunystėje Anykščių rajone, Raguvėlėje, gyvenusi Ona, į kaimo gegužines eidavo net 7 kilometrus. Ir vėliau visą gyvenimą itin mėgdavusi šokti polką ir tango.

Iš savo šeimos, kurioje augo penkios seserys ir du broliai, ponia Ona liko viena. Tiesa, ilgaamžiškumo genais galėjo pasigirti ir dar viena sesuo, taip pat sulaukusi šimtojo jubiliejaus.

„Šie žmonės gimė ypatingu laiku, matė, kaip kūrėsi Lietuva, kaip atsistatė po karo, kaip vėl buvo atkovota nepriklausomybė. Tikrai nepaprasta bendrauti su tokiais žmonėmis – atkurtos Lietuvos bendraamžiais“, – sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

 

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

Šaltinis: null