Iš 3 įgimto sifilio atvejų šalyje, 2 – Šiauliuose

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje trims naujagimiams nustatytas įgimtas sifilis. Du įgimto sifilio atvejai išaiškinti Šiaulių ir vienas – Vilniaus apskrityse. Per pastarųjų penkerių metų (2011–2015) laikotarpį iš viso Lietuvoje nustatyti septyni įgimto sifilio atvejai. 2015 metais užregistruotas 281 susirgimas sifiliu (žr. lentelę).

Siekiant išvengti įgimto sifilio, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, visoms nėščiosioms siūloma nemokamai atlikti sifilio tyrimą. Nėščiąsias rekomenduojama dėl sifilio tirti du kartus – iki 12 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę. Tyrimų išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Nėščiųjų patikros dėl sifilio metu, kasmet vidutiniškai nustatoma apie 20 sifiliu užsikrėtusių nėščiųjų. Per pastarąjį penkmetį sifilis diagnozuotas 105 nėščiosioms, iš kurių daugiausiai – 26 – nustatyta praėjusiais metais (2014 m. – 16, 2013 m. – 22).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2014 metais Europos Sąjungos/Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse užregistruoti – 69 įgimto sifilio atvejai. Bendras ES/EEE šalių sergamumo įgimtu sifiliu rodiklis buvo 2,3 atvejai 100 tūkst. gyvų gimusiųjų, kai tuo tarpu Lietuvoje jis aukštesnis ir siekė 3,2. Daugiausiai įgimto sifilio atvejų nustatyta Bulgarijoje (24), Lenkijoje (17), Portugalijoje (10), Rumunijoje (7) ir Ispanijoje (6). Kitose ES/EEE šalyse išaiškinti pavieniai atvejai.

Sifiliu serganti nėščioji užkrečia vaisių per placentą nuo 12 nėštumo savaitės. Infekcija gali patekti ir iš gimdymo takų, maitinančios motinos sifilio sukėlėją gali perduoti tik tais atvejais, jei ant krūtų yra sifilio bėrimų. Negydyto sifilio infekcija maždaug trečdaliui nėščiųjų gali sukelia abortus, negyvagimio gimimą ar priešlaikinį gimdymą. Nėščiosios, sergančios sifiliu, 70–100 proc. pagimdo užkrėstą naujagimį. Toks naujagimis būna hipotrofiškas, gali turėti kvėpavimo sutrikimų, smegenų pabrinkimą ir kitus sunkius pažeidimus. Vėlyvo įgimto sifilio požymiai: „balno nosis“, radialiniai įplyšimai apie burną, kurie gyja randais (Parrot randai), dantų, sąnarių pažeidimai ir kiti požymiai.

Sifilis – lytiškai plintanti infekcija (LPI), kuria užsikrečiama visų rūšių (vagininių, analinių ir oralinių) lytinių santykių metu. Sifilis plinta per užkrėstą kraują ar jo produktus. Infekcijos šaltinis yra užsikrėtęs sifiliu žmogus. Sifilio sukėlėjas į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra sifilio bėrimų.

Nuotr. www.sigitasbeiga.lt