Gydytojai prekybos centre mokė saugoti širdį

Lietuvos širdies asociacijos šeštąjį kartą skelbiamai Miokardo infarkto prevencinės savaitės akcijai neliko abejingi ir Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologai. Jie surengė akciją „Auksinės valandos“, kurios metu buvo matuojamas kraujospūdis, pulsas, tikrinamas svoris, kūno masės indeksas. Kardiologai akcijos dalyviams teikė patarimų, kaip kuo ilgiau išsaugoti sveiką ir stiprią širdį.

Šiai iniciatyvai vadovavusi Respublikinės Šiaulių ligoninės Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės kardiologijos skyriaus vedėja Aušra Dambrauskaitė, drauge su septynių kardiologų komanda, įsikūrė Šiaulių prekybos centrų. Pirkėjų srautas naturaliai reguliavo ir akcijos aktyvumą – tik labai skubantys arba jauni ir sveikata dar nesirūpinantys žmonės nestabtelėjo, kviečiami profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vedėja doc. dr.  Jurgita Plisienė, konsultavusi akcijos dalyvius, nekėlė tikslo skaičiuoti, kiek žmonių per valandą pasitikrino sveikatą bei išgirdo profesionalių kardiologų patarimų, kaip išvengti klastingo širdies miokardo infarkto. Akcijos organizatoriams labiausiai rūpėjo, kad žmonės kuo daugiau sužinotų apie savo sveikatos būklę bei išmoktų pažinti miokardo infarkto požymius. Mat pažindami ligą ir laiku suskubę medikų pagalbos, gali išvengti skaudžių ligos pasekmių.

Statistika teigia, jog Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų – vienas didžiausių Europoje, daugiau nei du kartus viršijantis Europos Sąjungos vidurkį. 2014 metais Lietuvoje iš viso mirė 40 252 gyventojų, iš jų net 56 proc. nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Tuo tarpu pasaulio vidurkis – apie 29 proc. Šios ligos 2014 m. buvo 47 proc. Lietuvos vyrų ir 64,9 proc. moterų mirčių priežastis. Vyrai kraujotakos sistemos ligomis pradeda sirgti maždaug 10 metų anksčiau nei moterys, todėl darbingo amžiaus vyrų miršta beveik triskart daugiau negu šio amžiaus moterų. Moterų mirtingumas dramatiškai padidėja po menopauzės ir pralenkia vyrų mirtingumą.

Kasmet Lietuvos ligoninėse gydomi daugiau kaip 7 tūkstančiai miokardo infarktu sergančių pacientų. Kiekvieną dieną miokardo infarktas Lietuvoje ištinka apie 20 žmonių, 3 iš jų miršta. Pastaruoju metu miokardo infarktu suserga vis daugiau jaunų žmonių – daugėja pacientų vos perkopusių 30 metų.

Ligoninės atstovė Zita Katkienė