Baltijos šalių oro erdvę pradeda saugoti portugalai

Gegužės 4 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vykusios oficialios ceremonijos metu ‪‎NATO‬ oro policijos misijos Baltijos šalyse vykdymą iš Ispanijos perėmė Portugalijos karinių oro pajėgų kontingentas. Portugalija Baltijos šalių oro erdvės saugumui užtikrinti Šiauliuose dislokavo 4 naikintuvus „Fighting Falcon F-16″, ši misija portugalams jau trečioji.

„NATO oro policijos misija Baltijos šalyse išlieka puikiu sumanios gynybos ir solidarumo pavyzdžiu Aljanse. Džiaugiuosi, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės saugumą užtikrina Pietų Europos šalys – Ispanija ir Portugalija, šiandien dalyvaujančios kontingentų pasikeitimo ceremonijoje. Portugalija perima vykdyti jau 41-ąją NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse nuo jos pradžios Šiaulių Aviacijos bazėje 2004 metais”, – sakė krašto apsaugos viceministras Marijus Velička.

naikintuvai (1)Keturių mėnesių rotacijai Šiauliuose Portugalija skyrė kontingentą, kuris atvyko iš nuolatinės dislokacijos vietos Monte Real Aviacijos bazėje. Portugalijos pamainą sudaro apie 100 karių – lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai.

Viceministras M. Velička taip pat padėkojo misiją baigusiems Ispanijos karinių oro pajėgų kontingento kariams, kurie keturis mėnesius misiją vykdė su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon”.

Oro policijos misijos pasikeitimo ceremonijoje taip pat dalyvavo Ispanijos kariuomenės vadas generolas admirolas Fernando Garcia Sanchez, Portugalijos ir Lietuvos kariuomenių vadovybės atstovai, NATO ir kiti atstovai.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo, kada Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko šią misiją Baltijos valstybėse vykdė jau 17 sąjungininkių šalių.

Portugalijos kontingento vykdoma NATO oro policijos misija bus 41-oji nuo jos vykdymo pradžios Šiaulių Aviacijos bazėje 2004 metais. NATO oro policijos misija Baltijos šalyse ir toliau vykdoma sustiprintais pajėgumais. Estijoje dislokuotą Belgijos kontingentą balandžio 28 d. pakeitė Jungtinės Karalystės misiją sustiprinantis karinių oro pajėgų kontingentas.

NATO oro policijos misija – kertinis Aljanso solidarumo akmuo, o NATO oro erdvės vientisumo išsaugojimas – kolektyvinė užduotis. Narėms, neturinčioms savo pajėgumų, tarp jų ir Baltijos šalims, NATO taiko visam Aljansui vienodus saugumo užtikrinimo standartus. Baltijos valstybėse ištisus metus budintys NATO naikintuvai yra pasirengę reaguoti į bet kokius galimus Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės pažeidimus.

KOP Aviacijos bazės informacija ir nuotraukos