Birželio 14-ąją Šiauliuose bus minimos 79-osios trėmimų pradžios metinės

Birželio 14 d., sekmadienį, Šiauliuose bus minimos 79-osios trėmimų pradžios metinės – atmintina Gedulo ir vilties diena. Svarbiai dienai paminėti skirti renginiai prasidės nuo birželio 12 d., o birželio 14 d. šiauliečių lauko erdvėje lauks tradicinis Gedulo ir vilties dienos minėjimas ir Visuotinė tylos minutė. Šią dieną Šiaulių miesto žmonių laukia ir kiti organizuojami renginiai – virtuali atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, šv. Mišios ir koncertas po jų.

1941 m. birželio 14 d. Lietuvoje prasidėjo masiniai trėmimai į Sibirą, todėl šią dieną vis prisimename su skausmu ir minime kiekvienais metais. Lietuviai per prievartą buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose, turėjo iškęsti nepalankias gyvenimo sąlygas, bet jų nepalaužė begalinis tikėjimas ir viltis. Ši diena visoje Lietuvoje – ne tik gedulo, tremtyje žuvusių lietuvių atminties, pagerbimo, bet kartu ir vilties diena. Šiais metais organizuojami minėjimo renginiai žmonėms vėl leis prisiminti ir pagerbti masiškiausių trėmimų Lietuvoje aukas, paminėti šią skaudžią, labai svarbią atmintiną dieną.

Birželio 14 d. 11.50 val. Šiauliuose prie geležinkelio rampos prasidės Gedulo ir vilties dienai skirtas minėjimas.Visas minėjimas bus filmuojamas ir transliuojamas tiesiogiai Šiaulių kultūros centro „Facebook“ paskyroje.Renginio metu bus giedamas Lietuvos valstybės himnas, padedamos atminties gėlės ir uždegamos žvakės, lauks ir Šiaulių skautų tunto narių pasirodymas.

Vėliau, 11.59 val., Visuotine tylos minute bus pagerbtos okupacijos aukos.„Minėdami Gedulo ir vilties dieną,kviesime visus, norinčius parodyti pagarbą tremtyje žuvusiems lietuviams, ateiti prie geležinkelio rampos ir padėti atminties gėles ar uždegti žvakes.Renginio metu bus užtikrinamas ir ribojamas žmonių srautas, nesusidarys spūstys ir nepažeisime Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų reikalavimų“, – sako Renginių organizavimo skyriaus vedėja Asta Vaitkienė.

Pasibaigus minėjimui, visų norinčių dalyvauti šv. Mišiose, kurios vyks 12.30 val. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros takas, 3), lauks autobusas. Katedroje 14 val. vyks Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ organizuojamas koncertas „Svajonė sugrįžti namo“. Nemokamą koncertą miestiečiams dovanos Šiaulių kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis) ir solistė Vaida Genytė (sopranas).

Susiklosčius nepalankiai situacijai dėl koronaviruso pandemijos, „Misija Sibiras“ organizatoriai nusprendė tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymoakciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“ perkelti į virtualią erdvę.Akcija vyksbirželio 14 d.virtualioje platformoje www.birzelio14.lt, kurioje bus galima išvysti tiesioginę transliaciją ir visų užsiregistravusių dalyvių skaitymus. Į virtualius skaitymus yra vykdoma išankstinė registracija, todėl visi norintys dalyvauti akcijoje yra kviečiami užsiregistruoti adresu www.birzelio14.lt. Minėjimo dieną programoje „Skype“ bus vykdomi vaizdo skambučiai. Prasidėjus nuotoliniams skaitymams,skaitovamsbus pateikiami tremtinių vardai, pavardės ir jų likimai.Virtualūs skaitymai, kaip ir anksčiau, vyks nepertraukiamai, į juos bus įtraukta Lietuvos visuomenė – skaitovai vienas po kito prisijungs į tiesioginį eterį. Norintys stebėti virtualią akciją, bet neturintys galimybių, kviečiami į Šiaulių vyskupijos Pastoracinį centrą (Tilžės g. 186). Čia 13–18 val. bus rodomi skaitymai.

Gedulo ir vilties dienos minėjimui skirtų renginių Šiauliuose bus daugiau. Birželio 12 d. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), vyks pirmasis ciklo „Susitikimai parodoje „Kovo 11-oji: laisvės istorijos liudijimai“ renginys, taip pat laukia autorės Birutės Žymantienės knygos „Kryžių sodininkas Mečislovas Jurevičius“ pristatymas. Šiaulių kultūros centro „Facebook“ paskyroje iki birželio 14 d. bus viešinami ir skaitomi laiškai iš Sibiro. Šiauliečių laukia ir įvairios parodos.

Birželio 12 d., penktadienį, 15 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74,
Šiauliai) vyks pirmasis ciklo „Susitikimai parodoje „Kovo 11-oji: laisvės istorijos liudijimai“ renginys, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Renginyje bus pristatyta Lietuvos laisvės kovotojui, politiniam kaliniui, Helsinkio grupės nariui Mečislovui Jurevičiui skirta Birutės Žymantienės knyga „Kryžių sodininkas Mečislovas Jurevičius“ (2019 m.). Dalyvaus ir prisiminimais dalinsis M. Jurevičiaus bičiulis ir bendražygis Kazys Alminas. Bus galima pasiklausyti audiojuostoje įrašyto M. Jurevičiaus pasakojimo.
Renginio dieną parodoje „Kovo 11-oji: laisvės istorijos liudijimai“, kurioje svarbi vieta skirta ir M. Jurevičiaus atminimui, bus vedamos nemokamos ekskursijos. Registracija tel. (8-41) 52 43 92.

GEDULO IR VILTIES DIENOS RENGINIAI
2020 m.

Birželio 12 d.

15 val. pirmasis ciklo „Susitikimai parodoje „Kovo 11-oji: laisvės istorijos liudijimai“ renginys, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Autorės Birutės Žymantienės knygos „Kryžių sodininkas Mečislovas Jurevičius“ pristatymas
Org. Šiaulių „Aušros“ muziejus
Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74

Birželio 14 d.

11.50 val. Gedulo ir vilties dienos minėjimas
Org. Šiaulių kultūros centras
Geležinkelio rampa

11.59 val. Visuotinė tylos minutė
Geležinkelio rampa

12.30 val. šv. Mišios
Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

13–18 val. tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymo akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“
Org.: Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“, Šiaulių kultūros centras
Šiaulių vyskupijos Pastoracinis centras, Tilžės g. 186

14 val. koncertas „Svajonė sugrįžti namo“, skirtas Gedulo ir vilties dienai
Dalyvauja Šiaulių kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis), solistė Vaida Genytė (sopranas)
Koncertas nemokamas
Org. Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“
Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

PARODOS

Gegužės 28 d. – liepos 1 d.
Spaudinių paroda „Negrįžusiems“
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Meno ir muzikos skaitykla (III a.), Aušros al. 62

Birželio 8 d. – liepos 1 d.
Spaudinių paroda „Atmintis gyva“
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Abonementas (II a.), Aušros al. 62

Birželio 8–30 d.
Literatūrinė paroda „Gedulo ir vilties diena – birželio 14-oji“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyrius, Aido g. 27

Birželio 12 d. – liepos 9 d.
Literatūrinė paroda „Išgyventi (ne)išgyvenamą“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas, Energetikų g. 7 

Birželio 15–18 d.
Virtuali mokinių piešinių paroda „Viltys šiandien“
Šiaulių sanatorinė mokykla, K. Kalinausko g. 17