Į „Polifoniją“ sugrįžta muzika ir poezija – J. Sakalauskas, V. Kochanskytė

Mačernio eilėmis pasauliui atsiskleiskim

2021 metais birželio 5 d. žymiam lietuvių poetui Vytautui Mačerniui būtų suėję 100 metų. Nors rašytojas žuvo labai jaunas, būdamas 23-jų, to užteko, kad būtų visuotinai pripažintas lietuvių literatūros klasiku. V. Mačernio eilėraščiai kupini egzestencialistinės filosofijos bei turiningi jausmų pasauliui.

Koncerte Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ atliks jaunųjų kompozitorių konkurso, skirto V. Mačernio 100-osioms metinėms paminėti, laureatų kompozicijas. Šių dienų kūrėjai turėjo galimybę muzika išreikšti neaprėpiamą poeto eilėmis išrašytą jauno žmogaus vidinį pasaulį. Iš XX amžiaus poetų gyvenimo yra likę gana nemažai tiek rašytinės, tiek žodinės medžiagos. To laikmečio poetai mokėsi gyvenimo filosofijos ir lietuvių kalbos iš tokių profesorių, kaip Vincas Krėvė, Vincas Mykolaitis Putinas, Balys Sruoga ir kitų. Todėl, žvelgiant į V. Mačernio ir jo amžininkų tuometinę aplinką bei gyvenimo filosofiją, galima pasisemti žinių, kurias iš kartos į kartą perdavė lietuvių kalbos tėvai ir sudarytojai.

Aktorė Virginija Kochanskytė jau kurį laiką nagrinėja Vytauto Mačernio kūrybą. Taip pat, bendraudama su žmonėmis, kurie anuomet perpasakojo iš lūpų į lūpas istorijas apie tikrąjį V. Mačernį, birželio 5-ąją koncerte pasidalins jo rašytais laiškais ir gyvenimo įsimintiniausiais įvykiais. Poeto eiles skaitys aktorius Anicetas Gendvilas. Užsimezgęs dialogas scenoje tarp pačio poeto laiškų ir jo kurtų eilėraščių, kiekvieną žiūrovą nukels į sunkų laikmetį, kuomet poezija turėjo galią pakelti kūrėjo sielą.

Renginio režisierė ir aktorė Virginija Kochanskytė

V. Mačernio tekstus skaitys aktorius Anicetas Gendvilas

Muziką atliks Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Linas Balandis)

Renginys nemokamas.

Renginį, skirtą Vytauto Mačernio 100-osioms metinėms paminėti, iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

2021 m. Birželio 10 d. (ketvirtadienis) 18:00 val. „Dedikacija Romantizmui“

„L.van Bethoveną mes pažįstame kaip patetišką, bravūrišką kūrėją, proveržio kompozitorių, ėjusį koja kojon su tautiškumo, mokslo šviesos revoliucijomis Europoje, simpatizavusį žmogaus atsinaujinimui įvairiose srityse.ׅ“ – dalinasi dainininkas Jonas Sakalauskas. Dedikacijos L. van Bethovenui programa parinkta neatsitiktinai – jos turinį sudaro pamatinių kompozitoriaus kūrybinio palikimo elementų vienovė, iliustruojanti maištingą Klasicizmo persvarstymą ir išsamaus jo vaizdo pateikimą. Programa grįsta darnia tematine dinamika, o jos pagrindu pasiekiamas L. van Bethoveno sodraus muzikinio naratyvo efektas. Muzika ir verbalinis dainų turinys čia sukuria vientisą dialogą, mat tekstų interpretacinė gelmė suteikia muzikiniam pavidalui lygiavertį semantinį pagrindą. Dainų ciklas „An die ferne Geliebte“ padėjo kertinius akmenis vėlesnei žanro plėtrai ir stilistinei revoliucijai, kurios rėmuose demaskuojama tolydi poezijos ir muzikos melodinių principų dermė. Štai dainoje „Adelaide“ atskleidžiama ekstravagantiška mirties konceptualiosios metaforos vizija, sugretinta su neišdildomos meilės motyvais per muzikinę prizmę. Dėl savo mistinių poteksčių, metavizualiojo poveikio ir struktūros ikoniškumo sonata „Moonlight“ tapo kanoniniu pavyzdžiu, nulėmusiu tolesnę improvizacijos istoriją. Tuo tarpu sonata „Tempest“ pasižymi kompozitoriui neįprastais formaliaisiais šio žanro dėsniais ir paradoksaliai suasmeninta muzikine percepcija.

Atlikėjai:

Jonas Sakalauskas (baritonas)

Darius Mažintas (fortepijonas)

Jonas Sakalauskas – LNOBT direktorius, baritonas. Menininko atliktų vaidmenų sąraše operos: G. Puccini „Džianis Skikis“, O. Nikolai „Vindzoro šmaikštuolės“, G. Verdi „Traviata“ ir kiti. Iš turtingos dainininko kūrybos didžiausio pripažinimo sulaukė monospektaklis-opera „Izadora“ (libreto autorius D. Gintalas, rež. A. Jankevičius), 2009 m. pelnius Auksinį scenos kryžių.

Darius Mažintas yra laimėjęs ne vieną tarptautinį pianistų konkursą ir pasirodęs daugelyje prestižinių muzikos festivalių. Be kitų reikšmingo lygmens meninių pasiekimų, atlikėjas dalyvavo N. Rubinšteino pianistų konkurse Prancūzijoje (2003 m.), tarptautiniame Stasio Vainiūno konkurse Lietuvoje (2000 m.), konkurse „Konzarteum“ Graikijoje (1998 m.), be to, kartu su violončelininku Glebu Pyšniaku atstovavo Lietuvai prestižiniame festivalyje „Holland Music Sessions“ Olandijoje (2000 m.). Atlikėjo karjera lydi bendradarbiavimas su įvairiais orkestrai, dainininkais, smuikininkais bei kitų meno rūšių atstovais.

Duetą apibūdina itin aukšta atlikimo estetika, unikali muzikinė sandora, emocinis intensyvumas, netikėtas žvilgsnis į ryškiausius kompozitoriaus kūrybos akcentus ir daugiasluoksniai Klasicizmo meninės visumos ypatumai.

PROGRAMA:

L. van Beethoven – “Adelaide” op. 46

L. van Beethoven – Mefistofelio daina apie blusą op. 75, nr. 3

L. van Beethoven – “An dien ferne Geliebte/Tolimai mylimajai” op. 98, nr. 1

L. van Beethoven – “Die Ehre Gottes aus der Natur/Dievo garbė iš gamtos” op. 48,nr.4

L. van Beethoven – “Ich liebe dich/” Myliu tave”

L. van Beethoven – “La Partenza/Išvykimas”

L. van Beethoven – “In questa to va oscura/Šiame tamsiame kape”

Gustav Mahler – 5 dainos:

„Mano dainų nežiūrėki!“,

„Aš alsavau švelniu kvapu“,

„Aš sutraukiau saitus su pasauliu“,

„Vidurnaktį“,

„Jei myli tu už grožį“ (pagal Friedrich Rückert eiles)

___________________________________________________________________

Bilietų kaina: 10 eur., su nuolaida 5 eur. (nuolaida taikoma moksleiviams, studentams, senjorams ir neįgaliems pateikus pažymėjimą)

Bilietus galite įsigyti Polifonijos kasoje (Aušros al. 15) ir visose Ticket Market kasose.

Bilietų rezervacija telefonu: +370 41 523812