AktualuSveikata

Inovatyvios technologijos mažins mažiausių pacientų stresą ir socialinę atskirtį

Į Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centrą žengia inovatyvios technologijos. Jau liepos pradžioje mažųjų dėmesį įvairių procedūrų metu nukreips virtualios realybės akiniai. Siekiant mažinti socialinę atskirtį palatose galima bus naudotis planšetėmis. Šiuo metu dirbti integruojant šiuolaikines technologijas apmokomas personalas. Nors panaši praktika Vakarų šalyse yra įprasta, Lietuvoje toks projektas iki šiol dar nebuvo įgyvendintas nei viename vaikų chirurgijos skyriuje.

Reikšmingą dovaną Respublikinei Šiaulių ligoninei įteikė Šiaulių krašto Rotary klubas, įgyvendinęs projektą „Inovacijos vaikų chirurginiame skyriuje socialinės atskirties mažinimui ir greitesniam sveikimui“. Šiaulių krašto Rotary klubo prezidentas Alfredas Jonuška pažymėjo, kad ligoninei norint ką nors įsigyti, viešųjų pirkimų procedūros užtrunka ištįsus mėnesius, todėl Rotary džiaugiasi galėdami pagreitinti procesus įsijungdami į kilnią misiją. Rotariečių surinktomis lėšomis nupirkti virtualūs akiniai, mobilūs telefonai, planšetiniai kompiuteriai, mobilūs maršrutizatoriai. Mobiliojo ryšio SIM kortelės su planu 24 mėn. laikotarpiui dovanojo AB Telia Lietuva. Šios priemonės bus naudojamos jauniesiems pacientams mažinant jų stresą, patiriamą patekus į gydymo įstaigą, kuri dažnam asocijuojasi su skausmingomis procedūromis, baime ir ašaromis. Dar vienas kilnus tikslas – mažinti socialinės atskirtį, eliminuojant nuoskaudą, kylančią matant palatos kaimyną, besinaudojantį asmeniniais, išmaniaisiais įrenginiais.

Ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas dėkojo centro gydytojams, kurie yra inovatyvūs ir ne tik sėkmingai gydo vaikus, bet ir randa galimybių gerinti mažųjų pacientų psichoemocinę būklę. Iniciatyvą parėmusiems rotariečiams įstaigos vadovas įteikė simbolinę atminimo dovaną.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centro gydytojas vaikų chirurgas Benediktas Januška su kolegomis dėkojo, kad ligoninės administracija nuolat rūpinasi, įvairios medicininės technikos atnaujinimu bei reikalinga infrastruktūra, o pats sako mielai savarankiškai imasi iniciatyvų pagerti mažųjų pacientų buvimo ligoninėje laiką ir kokybę. „Mes, vaikų chirurgai, kasdien ir siuvame, ir gipsuojame, keičiame gipsą, traukiame siūlus, atliekame mini operacijas. Virtuali realybė padės nukreipti dėmesį. Tai nėra „Du gaideliai“ ar paprastas klausimas, kaip tau sekasi mokykloje?! Tai daugiau: vaikas gali virtualioje erdvėje baidare paplaukti, kartingu pavažinėti. Tai ne tik palengvina vaiko savijautą, bet ir gydytojų darbą, nes vaikas tada yra ramesnis, o mums tenka sugerti mažiau neigiamų emocijų. Anot mediko Vakarų šalys laikosi krypties, kad vaikų ligoninė turi būti tarsi didelis žaidimų kambarys, kuris negąsdintų mažųjų. Todėl išsikėlėme su kolegomis tikslą, kad vaikas patekęs į ligoninę patirtų mažiau streso, kuris lėtina ir gijimą. Virtualios realybės akiniai bus naudojami procedūriniuose kabinetuose, kuriuose vaikams atliekamos įvairios chirurginės manipuliacijos. Uždėjus tokius akinius jie galės matyti jiems įdomius vaizdus, sutelkti dėmesį į vaizdą, o ne į medikų darbą“, – sako vaikų chirurgas B. Jonuška. Gydytojas sako, kad virtualios realybės akiniais ketina dalintis ir su Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriaus bei vaikų ligų profilio skyrių kolegomis.

Planšetėmis Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centre galės naudotis vaikai, kurie neturi galimybės turėti savo asmeninės. Planšetėse įdiegtos visos populiariausios programėlės, netrukus turėtų atsirasti Go3 televizija ir vedamos derybos su nuotolinio mokymosi platformomis dėl mokymosi programų integravimo tam, kad ilgiau stacionare gulintys pacientai galėtų neatsilikti nuo bendramokslių.

Lietuvoje toks projektas gan inovatyvus, nes nebuvo įgyvendintas nei viename vaikų chirurgijos skyriuje, tad Šiauliai tampa puikiu pavyzdžiu, kaip socialine Rotary klubo iniciatyva galima sutelkti finansavimą inovatyvių metodų taikymui, tobulinant sąlygas ir sukuriant maksimaliai komfortišką aplinką mažiesiems pacientams ir jų artimiesiems, gerinant emocinę ir psichologinę mažųjų pacientų. Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centre gydomi jaunieji pacientai ne tik iš Šiaulių, bet ir Šiaulių krašto, todėl prie Šiaulių Rotary iniciatyvą palaikė ir Naujosios Akmenės Rotary klubas, Šiaulių Rotary klubas Harmonija, Asociacija “Vykinto Rotary Klubas”, Mažeikių Rotary klubas, Mažeikių Rotary klubas LIBERTA, Trakų Rotary klubas, Šiaulių Rotary klubas Saulė, Panevėžio Rotary klubas, taip pat rėmėjį įmonės: Sulinkiai UAB, NMF Porolon UAB, Telia Lietuva. Iš viso kol kas išleista apie 8000 Eur, tačiau dar bus įsigyta papildomų priemonių.

Parengė Eva Jagminaitė-Kazlauskienė

Nuotraukos Enrika Andrulytė Photography

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai