AktualuKultūraŠiauliai

Išrinktas 13-asis Stasio Šalkauskio premijos laureatas

gegužės 18 d. dar vieno iškilaus žmogaus vardas pateks į šiauliečio filosofo Stasio Šalkauskio premijos laureatų sąrašą. 17 val. iškilmingo premijos įteikimo renginio Šiaulių kultūros centre metu bus pagerbtas ir pasveikintas tryliktasis premijos laureatas. Šiemet juo tapo Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas profesorius Gintautas Mažeikis. Stasio Šalkauskio premija skiriama kas treji metai už tautos kultūros, meno, filosofinės ir pedagoginės minties įprasminimą ir plėtojimą asmenims, savo veikla tęsiantiems Stasio Šalkauskio darbus ir idėjas.
Renginio organizatorius – Šiaulių miesto savivaldybė. Partneriai: Šiaulių kultūros centras, koncertinė įstaiga „Saulė“, Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija. Draugas – Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka. Renginys nemokamas.

Stasys Šalkauskis – filosofas, pedagogas, vienas žymiausių ir iškiliausių asmenybių Šiaulių krašte. Aktyviai dalyvavo Lietuvos visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime, skleidė tautiškumo, religingumo idėjas. Su pertraukomis mokęsis ir gyvenęs Šiauliuose, diegė teigiamą požiūrį į mokslą, meną ir kultūrą.

Šiauliečiai gegužę laiko Šiaulių miesto pasididžiavimo – filosofo profesoriaus Stasio Šalkauskio – mėnesiu. Gegužės 16-ąją minimos šios iškilios asmenybės gimimo metinės, o gegužės 18-ąją bus įteikiama Stasio Šalkauskio vardo premija. Ją įsteigė Šiaulių miesto savivaldybė, tęsdama Lietuvos  kultūros fondo Šiaulių krašto tarybos ilgametę tradiciją – siekį įamžinti filosofo Stasio Šalkauskio atminimą. Kas trejus metus įteikiama premija – garbingas apdovanojimas, suteikiamas už kultūros, meno, mokslo ir filosofinės minties turtinimą ir ugdymą iš Šiaulių krašto kilusiems arba savo veikla bei gyvenimu su Šiaulių kraštu ir Lietuva susijusiems asmenims.

„Laikas profesoriaus ir filosofo Stasio Šalkauskio idėjų nesunaikino – jos tebeturtina mūsų dvasinį gyvenimą visose srityse. Siekiant įamžinti profesoriaus atminimą Saulės mieste, pagerbiant ir paskatinant mūsų laikotarpio kultūros, meno, filosofinės minties šviesuolius, gegužės 18-ąją Šiaulių kultūros centre bus apdovanotas įsteigtos premijos laureatas“, – sako Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Iki šiol paskelbta 12 premijos laureatų, tarp kurių yra ir Šiaulių krašto žmonių. Paskutinį kartą Stasio Šalkauskio premija įteikta 2020 metais Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros ir visos Šiaulių vyskupijos dvasios vadovui J. E. vyskupui Eugenijui Bartuliui.

Šiemet tryliktoji premija atiteks Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjui profesoriui Gintautui Mažeikiui už Stasio Šalkauskio minties įprasminimą ir plėtojimą. Gintauto Mažeikio filosofinė veikla ir karjera tiesiogiai susijusi su Šiaulių miestu. Jis buvo Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto dėstytojas, kiek vėliau – Filosofijos katedros vedėjas, 2000–2008 m. – pirmojo Lietuvoje Kultūrinės antropologijos centro Šiaulių universitete įkūrėjas ir direktorius. Profesoriaus Gintauto Mažeikio filosofinėje veikloje daug dėmesio skiriama Stasio Šalkauskio palikimui, kurio tęstinumas ir plėtojimas atsispindi jo mokslo darbuose, straipsniuose, publicistikoje ir paskaitose.

Filosofo Stasio Šalkauskio atminimas bus pagerbtas gegužės 16 d. 16 val. senosiose Šiaulių kapinėse.

Premijos įteikimo renginys vyks 17 val. Šiaulių kultūros centro Kamerinėje salėje.  Renginio metu skambės Šiaulių kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ (meno vad. ir dirig. V. Čepinskis) atliekama muzika, solistas – akordeonininkas Jonas Vozbutas, pirmasis smuikas – Vilhelmas Čepinskis, antrasis smuikas – Viktorija Čepinskienė.

Premijos laureatui bus įteikta premija ir tauraus metalo atminimo ženklas, kurį sukūrė menininkas Dainius Kulnys.

Šviesuolio Stasio Šalkauskio atminimui įamžinti Šiauliuose vyksta įvairūs renginiai. Miesto įstaigos ir organizacijos rengia konferencijas, forumus, parodas, konkursus ir kitas iniciatyvas. Šių metų kovo mėnesį Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos abiturientė Miglė Jankutė surengė žygį nuo Stasio Šalkauskio gimnazijos iki Kauno Vytauto Didžiojo universiteto ir įveikė 137 kilometrus – tiek, kiek šiemet sukanka metų nuo prof. Stasio Šalkauskio gimimo.

Gintauto Mažeikio asmeninio archyvo nuotr.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai