Jubiliejinė, jau dešimtoji, Žolinė prie Žaliūkių vėjo malūno

rugpjūčio 15 d., pirmadienį, 17 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė Žolinės vakaronė. Susirinkusiųjų į malūnininko sodybą lauks šventinės Žolinės apeigos, šviežiai iškepta ruginė duona, smagi muzika, dainos, šokiai, edukaciniai užsiėmimai ir įvairios pramogos vaikams.

Žolinės šventė – tarsi simbolinis slenkstis tarp vasaros ir rudens, susijęs ne tik su krikščioniškąja tradicija, bet ir žymintis svarbių vasaros darbų pabaigą. Žolinės šventė vadinama ir javapjūtės pabaigtuvėmis, ir bičkopio, ir medsukio, duonos, medaus ir pieno švente. Nuo seniausių laikų ši šventė – tai padėka už visas vasaros gėrybes, mat tuo metu baigdavosi rugiapjūtė, o po pabaigtuvių susirinkdavo visa giminė.

Atvykę į Žolinės vakaronę prie Žaliūkių vėjo malūno tikrai sužinosite, ką reikia sudėti į žolynų puokštę, kad visi ateinantys metai būtų sėkmingi – juk kiekvienas nuskintas augalas turi savo reikšmę. Visoje Lietuvoje buvo paprotys tą dieną pinti lauko gėlių vainikus, į kuriuos būtinai buvo įpinamos javų varpos, neštis puokštę lauko ar darželio gėlių, javų ir žolynų bažnyčion pašventinti. Pašventinta žolynų puokštė saugo namus nuo nelaimių, piktųjų dvasių, ligos ar gaisro.

Šiemet susirinkusieji į šventę galės smagiai ir turiningai praleisti laiką, prisiminti Žolinės tradicijas, pabūti su giminaičiais, draugais, senais ir naujais pažįstamais, aplankyti žolynų turgelį, paragauti šviežios naujojo derliaus ruginės duonos. Kiekvienais metais šiai šventei pirmą kartą malūnininko troboje kepama ką tik nupjautų ir iškultų rugių duona, kuria vaišinami visi, atėjusieji į šventę. 

Smagioje vakaronėje Žaliūkių malūnininko sodyboje pasimėgauti liaudiška muzika, dainomis, šokiais kviečiame drauge su folkloro ansambliais: „Verdenė“ (Pakruojis), „Spigėns“ (Telšiai), vokaliniu duetu iš Bazilionų (Šiaulių r.), kapelijomis „Kaimo muzikantai“ (Kurtuvėnai) ir „Mingė“ (Klaipėda).

Nuobodžiauti neleis ne tik puikūs muzikantai, bet ir iš Klaipėdos atvyksiantis edukatorius Jonas Kavaliauskas, kurio organizuojami tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai ir etnopramogos kvies visus lankytojus, o ypač vaikus ir jaunimą. ,,Lindimas per lanką“, ,,Vilkeliai“, ,,Meškeriotojas“, ,,Kojūkai“ – tai tik dalis žaidimų, kuriuos savo priekaboje atsiveš ir Žaliūkių malūnininko sodyboje paskleis nenuilstantis etninės kultūros puoselėtojas. Smagių užsiėmimų pasiūlys ir muziejininkai, ir jau ne pirmą kartą prie Žaliūkių vėjo malūno įsikursianti Dailės studija „Auksinė ochra“ ( vadovė Birutė Kuicienė).

Jau tapo tradicija, kad kiekvienais metais per Žolinę Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode (Paitaičių g. 4, Šiauliai) veikia parodos iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių. Šiemet Botanikos sode 12–16 val. lankytojų lauks paroda „Minkštai klosi, kietai miegosi“.

Šių metų naujiena – rugpjūčio 12 d. 13 val. Žaliūkių malūnininko troboje vyks Žolynų pynimo kūrybinės dirbtuvės su Gintvile Giedraitiene-Giedražole. Artėjant Žolinei kviečiame prasmingai ir kūrybiškai praleisti laiką ir patiems pasimokyti žolynų pynimo technikos bei savo rankomis sukurti žolynų stebuklą,  kuris taps namų puošmena ar miela rankų darbo dovanėle.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite: