Kalėdoms – prancūziško humoro dozė spektaklyje „Visu greičiu atgal!“

Prieš pat didžiąsias metų šventes, gruodžio 3 d. ir 30 d. 18 val., Valstybinis Šiaulių dramos teatras žiūrovus pakvies į kiek neįprasto žanro premjerą – dviejų dalių kriminalinę-muzikinę komediją „Visu greičiu atgal!“. Spektaklį pagal populiarią prancūzų autoriaus Pierre Notte pjesę „Dvi poniutės pakeliui į Šiaurę“ (vertėja – Monika Klėmanaitė) stato režisierius Arvydas Lebeliūnas.

Pierre Notte (g.1969) pjesės gimtojoje Prancūzijoje turi didžiulį pasisekimą tiek publikos, tiek kritikų tarpe. Dramaturgas yra laimėjęs prestižinį Moljero apdovanojimą, o 2008 m. pjesė „Dvi poniutės pakeliui į Šiaurę“ Prancūzijoje pripažinta metų geriausia. Autoriaus įsitikinimu, pati pjesė vis tik yra gilesnė nei apibrėžtas žanras: „joje yra muzika, yra dainos, yra juokingi pasažai, bet yra ir gilus liūdesys, ir svarbiausia, du moteriški vaidmenys, kuriuose telpa viskas — ir ekscentrika, ir švelnumas, ir humoras, ir begalinis nuoširdumas“. Spalvingas ir skirtingų temperamentų pagrindines veikėjas Šiaulių teatro scenoje įkūnija aktorės Nomeda Bėčiūtė ir Jūratė Budriūnaitė.

Spektaklis pasakoja apie dvi seseris, Anetę ir Bernadetę, kurios po mamos mirties nutaria urną su mirusiosios pelenais palaidoti šalia jų tėvo, palikusio šeimą prieš daugelį metų. Tikslios kapo vietos seserys nežino – tik tiek, kad tėvas palaidotas kažkur prie Amjeno, Prancūzijos šiaurėje. Nežiūrint to, seserys nusprendžia surasti kapą ir bent tokiu būdu „mirusiuosius sujungti“. Niekuomet nebuvusios artimos, seserys Anetė ir Bernadetė leidžiasi į nuotykių pilną kelionę… 17 trumpų pjesės epizodų – šios kiek makabriškos kelionės peripetijos, sustiprintos dar ir kriminaliniu elementu (seserys keliauja nuvarytu didžiuliu autobusu). Tačiau net dramatiškiausiomis akimirkomis jos lieka ištikimos principui – Vive la France! Vive la joie! Vive d‘humour! (Tegyvuoja Prancūzija! Tegyvuoja džiaugsmas! Tegyvuoja humoras!). Pasak vieną iš seserų įkūnijančios aktorės J. Budriūnaitės, tai viena iš tų retų pjesių, kuri „leidžia žaisti Gyvenimą“. Spektaklyje su rafinuotu prancūzišku humoru kalbama apie skaudžius išgyvenimus, praradimus,
netektis, vienatvės skausmą ir susitaikymo ilgesį. Režisieriaus A. Lebeliūno įsitikinimu, „niekas taip stipriai nesujungia žmonių kaip nelaimė. Ši istorija pilna paradoksų. Regis, stovime prie dangaus vartų ir nieko blogesnio negali nutikti, bet staiga pasukame visu greičiu atgal, paknopstom per gyvenimą – tam, kad iš naujo taptume laimingi. Esu ištikimas iš pirmo žvilgsnio pilnoms tragizmo istorijoms. Jos kaip tiksinti bomba – visada verčia ieškoti būdų išsigelbėti, iš naujo pajusti, įvertinti pasaulio ir gyvenimo grožį“.

Prieš pat Kalėdų šventes scenos šviesą išvysianti premjera „Visu greičiu atgal!“ – tai teatro dovana rafinuotą humorą ir subtilią vaidybą vertinančiam žiūrovui bei visiems, kuriems artimas prancūziškas humoras, primenantis, kad ne tik teatre, bet ir gyvenime persipina humoras ir šviesus liūdesys, dabartis ir praeities šešėliai.

Reikšmingą vietą spektaklyje užima Sauliaus Šiaučiulio kurta muzika ir dainos, kurias gyvai atliks aktorės Nomeda Bėčiūtė ir Jūratė Budriūnaitė. Scenografijos autorius – Danielius Sodeika, vaizdo projekcijas kuria Danguolė Garškaitė, kostiumų dailininkė – Roma Gilė.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro informacija

Šaltinis: null