Kaštonų alėjos medžiai bus išsaugoti

Kaip praneša Šiaulių miesto savivaldybė, specialistai jau pateikė savivaldybės užsakyto papildomo Kaštonų alėjos medžių tyrimo rezultatus. Panašu, kad medžių būklė yra geresnė, nei rodė ankstesnis įvertinimas. Nedidelė dalis kaštonų kamienų turi puvinių, kai kurie net pavojingi, tačiau daugelio medžių būklė yra gera, todėl juos nuspręsta išsaugoti. Šiaulių miesto savivaldybė koreguos projektavimo užduotį, 2017 m. pradžioje pasirašytą ankstesnės administracijos vadovės Giedrės Mendozos Herreros, ir užsakys naują projektą. Anksčiau planuoti alėjos rekonstrukcijos darbai, tikėtina, nusikels į 2019 metus.

Aleksandro Stulginskio universiteto dendrologė Lina Straigytė Savivaldybei pateikė Kaštonų alėjos medžių ekspertizės išvadas, kurias spaudos konferencijoje pristatė Šiaulių mero pavaduotojas Domas Griškevičius ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička.

Pasak Domo Griškevičiaus, tyrėja įvertino 68 kaštonų būklę. Vidutinės ir patenkinamos būklės yra 54 kaštonai, blogos būklės rasta 14 kaštonų. Prognozuojama, kad kiekvienais metais jų situacija vis blogės dėl atvirose žaizdose prasidėjusių puvimo procesų. Kaštonams, keliantiems didžiausių abejonių dėl galimo vidinio puvinio, kurio nesimato išoriškai, buvo atliktas tomografinis tyrimas ultragarso skeneriu „Arbotom“. Prietaisas patvirtino, kad kai kurie medžiai yra pavojingi – dėl puvinių kamienuose stipresnis vėjas juos gali išlaužti.

Pakartotinio tyrimo metu dendrologai taip pat siūlo šalinti per 20 Kaštonų alėjoje, greta Didždvario gimnazijos tvoros augančių klevų dėl jų daromos žalos istorinei tvorai. Aukšti klevai taip pat nustelbė ir verčia skursti šalia žaliuojančius kaštonus. Dendrologai taip pat siūlo neatsodinti medžių, jei trūksta reikalingo atstumo tarp kamienų, nes nauji medžiai neturės galimybės tinkamai augti, o jei atstumai leidžia, galima senųjų vietoje sodinti raudonžiedžių (Aesculus pavia) arba geltonžiedžių (A. flava) veislės sodinukų.

Marijus Velička patvirtino, kad dabar numatoma koreguoti projektavimo užduotį ir užsakyti jau parengto projekto koregavimą pagal dendrologinio tyrimo medžiagą. Jei pirmąjį projektą rengę  projektuotojai nebesutiktų dirbti toliau, tektų iš naujo pirkti projektavimo paslaugą.

Savivaldybės vadovai patikino, kad šiuo metu konsultuojamasi su dendrologais siekiant geriau prižiūrėti miesto medžius ir krūmus. Ypač kruopščios priežiūros reikalauja atnaujintose miesto erdvėse sodinami jauni medeliai.

 

Šiaulių miesto savivaldybės informacija