AktualuKultūra

Kupolės medis, žolynų apeigos ir laužas – švęsti kviečia Žaliūkių malūnininko sodyba

2024 m. birželio 22 d., šeštadienį, 17 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) šurmuliuos burtais, dainomis ir senosiomis tradicijomis apipintos Kupolinės – seniausia vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė. Apsilankiusius šventėje kviečiame kupoliauti, vaišintis apeigine duona ir gira, pinti vainikus, dainuoti ir šokti prie šventinio laužo, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir įsilieti į kitas sodyboje vyksiančias veiklas. Renginys nemokamas.

Vasarvidis kitados buvo švenčiamas net savaitę, kupiną šventinių apeigų su žolynais, ugnimi ir vandeniu. Būdavo renkamos vaistažolės, kurios šiuo metų laiku turi daugiausiai gydomųjų galių. Jos laikomos namuose iki kitų metų vidurvasario, gydo žmones ir gyvulius, gina nuo piktų akių nužiūrėjimo. Tikima, kad Joninių išvakarėse nuskinta jonažolė gali išgydyti net 99 ligas. Moterų nuskinta rausvažiedė širdažolė gydė nuo „širdies sunkumo“, bet visų pirma ji buvo laikoma raganų žole. Raganos gamindavo iš jų košę, ja pasitepusios pažastis galėdavo Joninių naktį skraidyti ir žmones durnaropių ar kitais nuovirais kvailinti. Nuo raganų, piktų dvasių, laumių, velnių namus saugojo pelynas, ajerai, šermukšnis, kietis.

Šventėje dalyvaus mūsų draugai – VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo specialistai, kurie papasakos apie stebuklingas augalų savybes ir savo pavadinimu su vasarvidžio švente susijusį augalą – kupolį, pražystantį per patį vidurvasarį. Sužinosite, ką ir kaip reikia auginti, rinkti, džiovinti, pinti ar vartoti ir pamokys, ką gražaus galima padaryti iš vidurvasario žolynų.

Malūnininko sodybos viduryje puikuosis vainikais papuoštas Kupolės medis. Iš įvairiausių gėlių nupynusios vainikus merginos galės sužinoti, už kelių metų bus jų vestuvės. Vainikais tą naktį puošiasi visi, bet jis visų pirma jaunų, netekėjusių mergelių puošmena. Norinčios ištekėti, atsistojusios nugara į stebuklingąją Kupolę, meta per kairį petį vainikėlį. Po kelių metimų vainikėlis pakibs ant stebuklingo Kupolės medžio šakų, po tiek metų ištekės. Tokiu būdu savo laimę galės išbandyti ne tik merginos, bet ir vaikinai.

Kupoliauti kvies Šiaulių Gegužių progimnazijos vaikų folkloro grupės „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė) ir „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė ir Gendvydas Karpavičius), o koncertinėmis programomis džiugins svečiai, atvykstantys iš toliau: Kelmės meno mėgėjų kolektyvas „Pavakarys“ (vad. Birutė Peledienė ir Antanas Pažarauskas), Joniškio r. Kirnaičių folkloro ansamblis „Klėčia“ (vad. Gediminas Anndrašiūnas) ir kapela „Martvežiai“ (vad. Jonas Kavaliauskas) iš Klaipėdos rajono.

Esame parengę kūrybiškų užsiėmimų, kuriuose dalyvauti galės tiek vaikai, tiek suaugę. Veiks ir kermošius, ir Žaliūkių gatvės meistro Alberto Martinaičio dirbtuvėlė. Bus galima susipažinti su VšĮ „Girniukas“ žirgais ir pajusti jodinėjimo malonumą. XIX a. etnografas L. Juncevičius rašė, kad švento Jono dieną Saulė iš savo rūmų išvažiuoja trimis arkliais: sidabro, aukso ir deimanto. Pas savo vyrą Mėnulį važiuodama ji šoka ratuose…

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai