Šiauliai

Naujagimių reanimacijai – 25-eri: nuo nevilties iki pažangos

Prieš 25-erius metus įkurtas Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus Naujagimių intensyviosios terapijos poskyris žengė labai spartaus modernėjimo keliu. Nuo vedėjos ir vienos slaugytojos posto įkurtame skyriuje suburtas darnus kolektyvas, aprūpintas moderniausia įranga, įsisavinti šiuolaikiški, visame pasaulyje taikomi naujagimių intensyviosios terapijos metodai.

Naujagimių reanimacija – nuo nulio

Sparčiai keitėsi ne tik galimybės, keitėsi ir tvarka. Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Virginija Gedvilienė puikiai prisimena situaciją, buvusią prieš 25-erius metus, kai ji dirbo Naujagimių skyriuje. Keitėsi naujagimių registravimo tvarka – iki 1991 metų gimdymas, kuris įvykdavo iki 28 savaičių nėštumo, buvo laikomas persileidimu. Jei vaikelis sverdavo mažiau  nei 1 kg, jo negaivindavo. Jei išgyvendavo mažiau nei savaitę, jo nežymėdavo dokumentuose. Tik jei išgyvendavo 168 valandas, jis būdavo užregistruojamas kaip gimęs žmogus.

Nuo 1991 metų Lietuvoje gimdymu laikomas  22 savaičių nutrūkęs nėštumas, o naujagimiais vadinami ir 500 g sveriantys neišnešiotukai. Pasikeitus naujagimiu registracijos tvarkai labai išaugo naujagimių mirtingumas.

1992 metais visoje šalyje padidėjo valdžios dėmesys nėščiųjų ir naujagimių priežiūrai. Buvo gauta Šveicarijos vyriausybės finansinė pagalba vystyti perinatologinei  programai Lietuvoje. Buvo įkurti Naujagimių intensyviosios terapijos skyriai regionuose. Įkurtas skyrius ir Šiaulių ligoninėje.  Keletą metų anksčiau jau buvo įkurti Naujagimių intensyviosios terapijos skyriai perinataliniuose centruose Kaune ir Vilniuje.

Dėmesys naujagimių reanimacijai keitėsi

Nors pradžioje daugiausia finansinės paramos sulaukė didžiųjų miestų perinataliniai centrai, pokyčiai skverbėsi ir į Šiaulius. Pradžia buvo  be galo sunki-trūko personalo, gebančio gydyti pačius mažiausius, trūko įrangos ir priemonių, bet labiausiai trūko žinių ir įgūdžių. Nežiūrint visų sunkumų, pirmoji skyriaus vedėja gydytoja Gintarė Žydrūnė Mikelienė, skyriui vadovavusi 14 metų, sugebėjo sukurti darnų ir mylintį savo darbą kolektyvą, kuris mažai pakitęs išliko ir iki šiandienos. Mokėmės iš kolegų, dirbančių  perinataliniuose centruose, be galo jiems  dėkingi už perteiktas žinias. Gydytoja Gintarė Žydrūnė Mikelienė stažavosi Vokietijoje, gydytoja Banga Vaitkevičienė kėlė kvalifikaciją Lenkijoje, gydytoja Virginija Gedvilienė ir intensyviosios terapijos slaugytoja Laimutė Liugienė 1998-2002 metais dalyvavo mokymuose „Gimti sveiku“, kuriuos organizavo „ International relief teams“ organizacija iš San Diego, JAV.

Naujagimių gydymo galimybės Šiauliuose ypač pasikeitė 2009 metų gruodį, kai  Akušerijos ir ginekologijos klinika persikėlė į modernias Moters ir vaiko klinikos patalpas, kur Naujagimių ir Naujagimių intensyviosios terapijos skyrius buvo įrengtas pagal moderniausias galimybes, aprūpintas šiuolaikiškiausia naujagimių gaivinimo ir gydymo įranga. Nuo 2010 metų iki šiol  skyriui vadovauja neonatologė Virginija Gedvilienė, kuriai ir teko didžiausių pokyčių iššūkiai.

Europos Sąjungos šalyse priimti gydymo standartai taikomi ir šioje klinikoje, tad naujagimiai gauna visą priežiūrą, kuri teikiama Europos Sąjungos klinikose. Didelis žingsnis modernėjimo link žengtas per pastaruosius penkerius metus (nuo 2012 iki 2017 metų) kai Moters ir vaiko klinikoje, kaip ir dar 27 šalies ligoninėse, buvo įvykdytas Lietuvos-Šveicarijos bendros programos antras etapas.

Pirmiausia buvo įgyvendinta programa „Energiją tausojančių priemonių įdiegimas Lietuvos ligoninėse, teikiančiose sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams“. Moters ir vaiko klinikoje projekto lėšomis įrengtas modernus apšvietimas su LED šviestuvais bei saulės kolektorių ir šilumos siurblių sistema. Šios priemonės ne tik padeda įstaigai taupyti lėšas, mažina oro taršą, bet ir sukuria gimdančioms moterims bei naujagimiams tinkamą aplinką.

Visoje Moters ir vaiko klinikoje įgyvendintam projektui per penkerius metus skirta 509 805 Eur.

Dalis lėšų skirta ir medicinos įrangai. Nupirktas naujas ultragarso aparatas , kuriuo galima naujagimiams  atlikti širdies, pilvo organų ir smegenų echoskopijas. Taip pat gautas naujas transportinis inkubatorius su dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatu. Dabar galima saugiai pervežti gaivintus ir neišnešiotus naujagimius iš Gimdymo skyriaus į Intensyviosios terapijos poskyrį.

Naujagimių gydymo galimybės sparčiai pasikeitė. Ypač medikų darbą palengvino šios programos parengtos 30 naujagimių diagnostikos ir gydymo metodikų.

Šiandien Naujagimių intensyviosios terapijos poskyris aprūpintas pačia moderniausia įranga naujagimiams gydyti. Įrengtos šešios monitoruotos vietos, kurių kiekvienoje yra dirbtiniai kvėpavimo aparatai (DPV), teigiamo slėgio kvėpavimo takuose palaikymo aparatai (CPAP), deguonies šaltinis, monitoriai, reikalingi gyvybinėms funkcijoms stebėti, infuzinės sistemos, modernūs inkubatoriai ir šildymo staleliai, fototerapijos lempos, vakuuminiai siurbliai.

Kiekvienam – savas ritmas

Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriuje kasmet gimsta per 2000 naujagimių. Sveikus naujagimius slaugo ir prižiūri akušerės. Tuos naujagimius, kurie turi rizikos veiksnių sirgti, kurie gimė su patologija ar turi adaptacijos sutrikimų, kuriuos reikia atidžiau stebėti ar gydyti, prižiūri naujagimių slaugytojos. Visi naujagimiai, kuriems nereikia intensyviosios terapijos, guli palatoje su mama, o dažnai netgi ir su tėčiu, nes mūsų klinikoje yra nemažai „šeimos“ palatų.

Apie 15 proc. naujagimių gimsta  sergantys arba neišnešioti ir yra gydomi Naujagimių intensyviosios terapijos poskyryje. Kasmet čia gydoma apie 300 naujagimių. Vedėja V. Gedvilienė pastebi, jog dažniausiai intensyviosios terapijos pacientai yra neišnešiotukai, turintys  kvėpavimo problemų, gimę su infekcija, mažo svorio, gaivinti naujagimiai, naujagimiai su vystymosi defektais.  Būklei pagerėjus, perkeliami į Naujagimių poskyrį, kur slaugomi ir gydomi palatoje  kartu su mama. Visus naujagimius kasdien apžiūri gydytojas neonatologas. Du gydytojai neonatologai budi visą parą. Vienas gydytojas dirba Intensyviosios terapijos poskyryje, kitas – gimdykloje ir Naujagimių poskyryje. Jei gimsta ypač sunkios būklės naujagimis, kurį reikia gaivinti, gaivinant dalyvauja du gydytojai neonatologai ir intensyviosios terapijos slaugytoja, po to teikiama  pagalba ištisą parą neatsitraukiant nuo sunkios būklės naujagimio intensyviosios terapijos poskyryje.

Esant reikalui naujagimius konsultuoja vaikų kardiologas, vaikų neurologas, vaikų chirurgas, okulistas, LOR gydytojas, reabilitologas, taikomos logopedinės ir kineziterapinės pratybos, atliekamos širdies, smegenų ir vidaus organų echoskopijos.

„Daug reikia kantrybės, kol neišnešiotas naujagimis išmoksta valgyti, prireikia ir logopedo pagalbos, kai vargina rijimo, žindymo problemos. „Negalima skubinti augančio sodo….kiekvienas jo želmenėlis  stiebiasi savo ritmu, taigi ir naujagimio nepaskubinsi, nors mums ir labai norėtųsi. Kiekvienas kabinasi į gyvenimą savo ritmu“, – sako patyrusi neonatologė V. Gedvilienė.

Kvalifikuotas ir patyręs personalas, aukštos kokybės modernios medicinos technologijos užtikrina mažą naujagimių mirtingumą, išvengiama komplikacijų. Skyriaus vedėja V. Gedvilienė

džiaugiasi puikiais skyriaus darbo rezultatais. Per 25 metus ryškiai sumažėjo naujagimių mirtingumas. 1992 metais Šiaulių ligoninėje iš gimusių 2815 naujagimių, skyriuje mirė 47, 42 iš jų neišnešioti, o 2016 metais gimė 2317 naujagimių, mirė du, vienas neišnešiotas.

Visas personalas, dirbantis Naujagimių intensyviosios terapijos poskyryje, sukaupęs daug patirties, dirba nuo 10 iki 25 metų. Už rūpestingą, atsakingą ir pasiaukojamą darbą 20 ir daugiau metų skyriuje dirbančioms darbuotojoms: gydytojai neonatologei Žydrūnei Gintarei Mikelienei, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojoms Editai Astrauskienei, Laimutei Liugienei, Genovaitei Leliukienei, Irenai Motiejaitienei, Ligitai Gečienei, Daivai Vaitiekūnienei, Meilutei Vėževičienei, Margaritai Motiekaitienei, Audrai Naudžiuvienei, slaugytojo padėjėjai Dijanai Červinskienei bei ūkio reikalų tvarkytojai Ilonai Junkienei  skyriaus jubiliejaus proga įteiktos Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktoriaus pavaduotojo chirurgijai, laikinai einančio generalinio direktoriaus pareigas, Antano Pauliuko padėkos.

Džiugu, kad prieš keletą metų, tik baigusi rezidentūrą skyriuje pradėjo dirbti jauna gydytoja Vaida Aleksandravičienė, kuri įnešė daug jaunatviško entuziazmo ir idėjų.

Naujagimiui palanki klinika

Moters ir vaiko klinikai yra suteiktas palankios naujagimiui klinikos statusas, tad siekiama, kad visi naujagimiai būtų maitinami natūraliai, skatinamas žindymas ir praktikuojamas motinos ir naujagimio būvimas palatoje kartu ištisą parą.

Skyriaus medikų pagalbos sulaukia ir namo jau grįžę ir susirgę naujagimiai. Visi naujagimiai iki 28 parų, gimę neišnešioti iki koreguoto 28 parų amžiaus, susirgę namuose tirti bei gydyti guldomi į Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyrių. Jei būklė sunki ir reikalinga intensyvi terapija, iki mėnesio amžiaus gydomi Naujagimių intensyviosios terapijos poskyryje.

Sunkiai sergantys naujagimiai iš Mažeikių ligoninės atsivežami šiuolaikiniu reanimobiliu, kuriame galima suteikti visą reikiamą pagalbą: dirbtinę plaučių ventiliaciją, infuzinę terapiją, gyvybinių funkcijų monitoravimą. Kai reikia išsamesnio tyrimo ir ilgalaikio gydymo, sunkiai sergantys naujagimiai tuo pačiu reanimobiliu pervežami į Perinatalinį centrą. Su kritinėmis įgimtomis širdies ydomis naujagimiai pervežami į Kardiochirurgijos reanimaciją Vilniuje, kur taikomas  chirurginis gydymas. Gimus labai sunkios būklės ar giliai neišnešiotam naujagimiui, stabilizavus būklę, specialistai konsultuojasi su Perinatalinio centro Kaune neonatologais, kurie prireikus atvyksta į pagalbą ir reanimobiliu parsiveža tolesniam gydymui.

Esant sudėtingai nėštumo patologijai ar prasidėjus priešlaikiniam gimdymui, stengiamasi mamą pervežti į Perinatalinį centrą Kaune. Pasak gydytojos, mamos pilvelyje daug saugiau dar negimusiam, nei važiuoti nors ir pačiame moderniausiame inkubatoriuje.

Visiems naujagimiams teikiama pagalba ir Neonatologų konsultacijų kabinete.

Čia prižiūrimi neišnešioti, sunkiai sirgę naujagimiai, stebima jų vystymosi raida, atliekami reikalingi tyrimai, pakartotinis klausos tikrinimas. Konsultuojami ir šeimos gydytojo siųsti naujagimiai dėl bet kurios naujagimystės periode atsiradusios patologijos.

Vedėja V. Gedvilienė sako, jog džiugu medikams, kai dirbti gali moderniose patalpose, kai gali diagnozuoti ir gydyti šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis. Tačiau svarbiausia – nuoširdūs, savo darbui pasiaukoję žmonės, be galo mylintys naujagimius ir gebantys jiems padėti net ir tada, kai pernelyg anksti atskuba į šį pasaulį.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai