AktualuŠiauliai

Nauji mažosios architektūros objektai Šiauliuose padės neįgaliesiems

Šiaulių centrinėje dalyje įrengti taktiliniai žemėlapiai vaizduoja labiausiai turistų mėgiamas vietas. Taktiliniai žemėlapiai itin aktualūs neregiams ir silpnaregiams, tačiau yra tikrai išvaizdūs ir meniški, tad gali būti vadinami mažosios architektūros elementais.

Šiaulių miesto savivaldybės administracija buvo paskelbusi konkursą dviejų taktilinių žemėlapių sukūrimui. Vienas jų turėjo apimti Prisikėlimo aikštę ir jos prieigas su Šiaulių katedra, kitas – Saulės Laikrodžio aikštę, dekoratyvinę skulptūrą „Šaulys“, Šiaulių senąsias Talkšos kapines, Talkšos ežero pakrantę su geležine lape, labirintu. Rangos sutartis pavasarį buvo pasirašyta su Klaipėdos menininkais. Taktilinius žemėlapius kūrė ir jų išliejimą Lenkijoje koordinavo žinomas skulptorius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Arūnas Sakalauskas ir Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto prof. Vakaris Bernotas.

Pagrindinė taktilinių žemėlapių funkcija – pagalba neįgaliesiems. Jie yra trijų išmatavimų, turi apčiuopiamas linijas, taškus bei kitus žymėjimus, kuriuos liesdami aklieji ir silpnaregiai supranta erdvėje išsidėsčiusius aplinkinius objektus, gali geriau orientuotis aplinkoje. Papildoma tekstinė informacija pateikiama Brailio raštu. Tik sumontuotus žemėlapius išbandė Šiaulių aklųjų ir silpnaregių draugijos atstovas šiaulietis, pu­bli­cis­tas ir pe­da­go­gas Juozas Ežerskis.

„Pagaliau galėjau „pamatyti“ mūsų puikiąją Šiaulių katedrą“, – atidžiai rankomis „apžiūrėjęs“ Prisikėlimo aikštės maketą pasidžiaugė šviesuolis J. Ežerskis.

Taktiliniai žemėlapiai atrodo tarsi išvaizdūs mažosios architektūros elementai, juos mielai apžiūrės ne tik vaikai, bet ir suaugę. Menininkų darbus apžiūrėjo žemėlapiuose vaizduojamų Šiaulių miesto viešųjų erdvių autoriai, atnaujintos Prisikėlimo aikštės projekto kūrėjas Vytenis Rudokas ir Saulės Laikrodžio aikštės autoriai – architektai Algimantas Černiauskas bei Remigijus Jurėla.

Konkurso sąlygose buvo reikalaujama, kad taktilinių žemėlapių gamybai būtų naudojamos aplinkos poveikiui, lauko sąlygoms, trinčiai, smūgiams, UV spinduliams ir nusidėvėjimui atsparios medžiagos. Žemėlapio plotis ir ilgis būtų ne mažesni kaip 79 cm, pagrindo aukštis – ne mažiau kaip 64 cm, o didžiausio objekto aukštis – ne mažiau kaip 13,5 cm.

Konkurse dalyvavo 4 potencialūs tiekėjai, laimėję menininkai du žemėlapius sukūrė, pagamino ir sumontavo už 44 400 eurų sumą.

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai