AktualuKultūra

Per Velykėles ridenti margučių – į šventę Žaliūkių malūnininko sodyboje

2023 m. balandžio 16 d., sekmadienį, nuo 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks smagi Atvelykio šventė – Velykėlės, kurioje netrūks linksmybių ir pramogų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. 

Šventėje dalyvaus didelis būrys Šiaulių Gegužių progimnazijos kolektyvų: folkloro ansamblis „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė ir Gendvydas Karpavičius), tautinių šokių kolektyvai „Juostinas“ (vad. Edita Montvilienė) ir „Upynikė“ (vad. Daiva Virakienė), gros Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), taip pat sulauksime svečių iš Pasvalio kultūros centro Vaškų skyriaus – atvyks vaikų folkloro ansamblis „Bitinėl’s“ (vad. Renata Kaziliūnienė). Jaunieji artistai dainuos, šoks, kvies visus įsijungti į liaudišką ratelį ir drauge budinti žemę.

Nuo senų laikų kiaušinių ridenimas per Velykas ir Atvelykį buvo ne tik gražus žaidimas, bet ir magiškas ritualas. Buvo tikima, kad ridenami margučiai, susilietę su žeme, pažadina ilgai miegojusią žemę, o kartu ir visa, kas gyva – ir vabalėlius, ir žalčiukus, ir gyvates. Manyta, kad gyvatės – požemio gyventojos, globojančios derlių, pavasarį prikelia augmeniją dygti, augti, žaliuoti ir žydėti.

Sekmadienį mažųjų lankytojų, jų tėvelių, senelių, krikštatėvių laukia ir magiškas margučių ridenimas, ir gausybė visokių linksmybių. Rinksime pačius gražiausius margučius, o norintys galės ir patys dekoruoti kiaušinius karštu vašku, sužinoti, ką reiškia ant margučio išrašyti saulutės, žalčiuko ar vištos pėdelių ornamentai. Prisiminsime ir velykinio sūpimosi tradiciją. Nuo seno manoma, kad kuo aukščiau per Velykas ar Atvelykį išsisupsi, tuo aukštesni javai ir ilgesni linai užaugs, o vaikai bus smagūs, sveiki, paklusnūs ir greiti. Visi norintys galės paragauti svarbiausio šios šventės patiekalo – lauke ant krosnies keptos gardžiosios Velykėlių kiaušinienės ir ant laužo išvirtos kvapnios žolelių arbatos.

Gal sulauksime ir  svarbiausios šios šventės viešnios Velykės? Žmonės kalba, kad pamiškėje nuo pat Gavėnios pradžios Velykė dažo kiaušinius, kad galėtų jais apdovanoti visus gerus ir paklusnius vaikus. Mažai kas žino, kaip ji atrodo. Vieni sako, kad ji panaši į moterytę su balta skaryte, kiti girdėjo, kad, kai ji važiuoja su savo vaškiniu arba cukriniu vežimaičiu, tai karūnos kaspinai vėjyje plevena, bet tikrai yra daug tokių, kurie niekada jos nematė. Nežinia, ar šį kartą ją pamatysime, bet jos dovanų tikrai teks ir mažiems, ir dideliems.

Šiais metais Šiaulių „Aušros“ muziejus švenčia neeilinį gimtadienį – mini 100 metų jubiliejų. Ta proga Velykėlių svečiai galės pasidžiaugti visoje Žaliūkių malūnininko sodyboje pabirusiais spalvingais margučiais. O kiek jų iš viso? Kviesime suskaičiuoti, kiek margučių papuošė sodybą.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai