Prasideda augalų žydėjimas – patarimai sergantiems alergija

Dėl gana vėsių ir šaltų orų beržų žydėjimas Lietuvoje vėlyvesnis nei įprastai. Pagrindinis žydėjimas prasidės gegužės mėnesį. Dabartiniu metu aptinkame beržų žiedadulkių, kurios oro masių atneštos iš Lenkijos, Austrijos, Vokietijos. Ore taip pat yra tuopos, uosio, alksnio žiedadulkių.

Atkreipiame dėmesį, kad sušilus orams beržų žiedadulkių kiekis ore bus labai didelis. Žiedadulkėms jautrūs asmenys jau dabar turėtų imtis priemonių, alergenų poveikiui sumažinti. Beržų žiedadulkių sezonas prognozuojamas iki antrojo gegužės dešimtadienio pabaigos.

Pagrindinės apsaugos priemonės:

  • Jei nėra įrengta specialių antialerginių filtrų, augalų žydėjimo laikotarpiu langus reikia laikyti uždarytus, taip pat neprasiverti automobilio langų. Tuomet mažiau žiedadulkių pateks į kvėpavimo takus. Galima įjungti oro kondicionierius tiek namuose, tiek automobilyje, tik oras turi cirkuliuoti viduje, jo negalima įleisti iš išorės.
  •  Būnant lauke rekomenduojama stengtis kvėpuoti per nosį, o ne per burną, nes nosyje esantys plaukeliai padeda sulaikyti žiedadulkes. Akims apsaugoti reikėtų nešioti akinius nuo saulės. Nerekomenduojama nešioti kontaktinių lęšių, nes jie gali kaupti alergenus.
  • Mankštintis reikėtų patalpose (namuose, sporto klubuose, gimnastikos salėse), o ne lauke.
  •  Reikėtų sumažinti kontaktą su daiktais, naminiais gyvūnais ar žmonėmis, kurie ilgą laiką buvo lauke, ypač augalų žydėjimo metu. Į lauką geriausia eiti iškart po stipraus lietaus.
  • Grįžus namo iš lauko reikėtų nusiprausti veidą ir nusiplauti rankas, pasikeisti ir išskalbti drabužius. Kai ore daug žiedadulkių, nederėtų lauke džiovinti drabužių ar patalynės. Parsinešus sausus drabužius ar patalynę namo, kartu galima įsinešti nemažą kiekį alergenų.
  •   Prieš einant miegoti reikėtų išsimaudyti ir plaukus išsitrinkti šampūnu, kad pašalintumėte per dieną prikibusias žiedadulkes.
  • Planuojant prie namų įsirengti žaliąsias erdves, reikėtų stengtis parinkti sodinti tokių rūšių, ypač sumedėjusius, augalus, kurių žiedadulkės nepavojingos sveikatai.
  • Patartina vengti įvairiausių oro taršos, cheminių medžiagų – to, kas, nors ir ne tiesiogiai, gali pabloginti sveikatą ir paskatinti alerginio rinito simptomus.

Šiaulių universiteto informacija

Šaltinis: null