AktualuSveikata

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiais metais nustatytas ketvirtas potencialus organų donoras

Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centre vasario 11 dieną (penktadienį), buvo registruotas potencialus donoras. Pasak organų donorystės  koordinatorės gydytojos anesteziologės-reanimatologės Gabrielės Slunksnienės, tai jau ketvirtas potencialus donoras šiais metais, registruotas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.  Trijų iš jų artimieji sunkią akimirką priėmė pagarbos vertą sprendimą – padovanoti artimojo organus donorystei ir taip padėti sunkiai sergantiems žmonėms. Vieno potencialaus donoro artimieji neįveikė netekties akivaizdoje kilusios abejonės ir nesutiko aukoti mirusiojo organų donorystei. 

Medikams atlikus reikiamus tyrimus, nustatyta, kad transplantacijai tinkami ketvirtojo potencialaus donoro inkstai, kepenys ir ragenos. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos ministerijos informuoja, kad  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose savaitgalį dviem pacientams buvo persodinta po vieną inkstą. Vienas recipientas tinkamo inksto laukė du mėnesius, kitas – maždaug septynis mėnesius. O Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose atlikta donoro kepenų transplantacija. Kepenų recipientas laukė beveik keturis mėnesius.
Pasak gydytojos G. Slunksnienės, organų donorystės ir transplantacijų statistika ligoninėje yra „banguojanti“ – vienais metais rezultatai šioje srityje būna geresni, kitais metais – prastesni. Štai praėjusiais metais nebuvo užregistruotas nei vienas efektyvus donoras, o šiemet – jau trijų donorų organai paaukoti donorystei. 

Organų donorystės ir transplantacijos procesas – itin specifinė medicinos sritis. Vienų žmonių gyvybę čia pratęsia kitų žmonių mirtis, tad vienu ritmu sukasi mirties ir gyvybės ratas. Užtenka menkiausios negatyvios žinios, ir pritariančiųjų donorystei sumažėja, mažiau artimųjų sutinka aukoti mirusiųjų organus. Anot medikės, donorystės sėkmę lemia keli esminiai veiksniai: komandinis medikų darbas, konstatuojant smegenų mirtį, pokalbis su mirusiųjų artimaisiais dėl donorystės, ir artimųjų sutikimas dovanoti mirusiųjų organus transplantacijai. Kai artimųjų sutikimo nėra – procesas neįmanomas, o kai medikams stinga motyvacijos ruošti organų donorus – procesas taip pat neįmanomas.
 

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai