Rudens lygiadienis – žemaitiški tekstai ir portugališkos dainos

Rugsėjo 22 d., sekmadienį, Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks Rudens lygiadienio apeigos ir Baltų vienybės dienos minėjimas. Medinės architektūros paveldo objekto – Žaliūkių vėjo malūno – teritorijoje organizuojamas renginys skiriamas Europos paveldo dienoms. Įėjimas nemokamas.

Senovėje per Rudens lygiadienį vykdavo sambariai – bendraminčių, bendradarbių susibūrimai, kurių metu dėkota už derlių. Lankytojų, susibūrusių Žaliūkių malūnininko troboje, laukia puiki naujiena ir tikra dovana žemaičiams ir ne tik – talentinga, nuoširdi, įtaigi muzikalioji aktorė Rasa Rapalytė. Ji į vieną spektaklį suvedė dainininkę Cesarią Evorą ir rašytoją Žemaitę. Žaliojo Kyšulio salų atlikėją, dainuojančią fado, bliuzą ir lietuvių literatūros klasikę sieja meilė. Nostalgiškoje programoje – muzikinių laiškų istorija apie garbaus amžiaus moterį. Spektaklis sukurtas remiantis Aldonos Ruseckaitės knyga „Žemaitės paslaptis“. Vakaro metu skambės žemaitiški tekstai, perpinti portugališkomis dainomis ir ritmais. Ilgesio temą jautriai atspindės Sezarijos Evoros dainos. Drauge su aktore pasirodys muzikantai – Daumantas Slipkus (klavišiniai) ir Gediminas Laurinavičius (perkusija).

Vaikų Žaliūkių malūnininko sodyboje lauks senoviški žaidimai, piemenų duonos kepimas ir kitos pramogos, o sutemus, kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos ir kitų pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno uždegsime baltų vienybės sąšaukos laužą. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė. Kartu prie laužo būti ir vienytis kvies Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus).

Saulei nusileidus, sudeginsime ir tradicinius Rudens lygiadienio simbolius, nupintus iš šiaudų. Atliksime ir dar vieną apeigą: pasemsime iš laužo žarijų, ir ugnį, išneštą iš trobos per Kupolines, per vasarą įvairių švenčių metu degusią malūnininko sodybos laužavietėje, parnešime į trobą ir įkursime krosnį. Ne veltui seniau sakydavo, kad per Kupolines ugnis išeina iš trobos į laukus, o per Rudens lygiadienį iš laukų sugrįžta į trobą.

Rugsėjo 20–22 d. minint Europos paveldo dienas, kurių šiųmetė tema „Pažink ir pramogauk“, Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia ir į kitas veiklas – Chaimo Frenkelio viloje, Fotografijos muziejuje, Žaliūkių malūnininko sodyboje, Dviačių, Radijo ir televizijos muziejuose. Programa skelbiama www.ausrosmuziejus.lt.