Šiauliai – didžiųjų ančių miestas

11Ernesta Račkauskaitė

Šiauliuose gyventi gera dideliems ir mažiems, nes pramogų šiame mieste netrūksta. Vienas iš būdų puikiai praleisti savaitgalio dieną yra… pasivaikščiojimas parke! Nors daugeliui tai gali skambėti nuobodžiai, tačiau bent vieną dieną pabėgti nuo skubančio miesto ritmo tikrai verta. Pajuskime gamtos, aktyvaus poilsio ir kultūros malonumą: vaikščiokime, stebėkime, ir mintys taps šviesesnės.

Dėl didelės augalų įvairovės pati vertingiausia teritorija Šiaulių mieste yra Talkšos ir Salduvės miško parkai. Čia galima rasti retų miestui ar net regionui augalų rūšių, pvz.: šėtruotąją bajorę, raudonąją gegūnę, bestiebę usnį, pievinę šilagėlę ir kt. Apskritai, augalų čia netrūksta: Talkšos parke iš viso aptiktos 156 rūšys, o Salduvės – 169 rūšys augalų. Įdomu tai, kad šiuose parkuose įrengtos stotelės, kuriose aprašyta, kokie augalai auga, kokie gyvūnai gyvena. Tokia informacija aktuali ne tik mažiesiems lankytojams – juk ir suaugusieji ne viską žino.

31Pirmoji stotelė – tai Talkšos ekologinis takas (ilgis apie 5 km), o paskutinioji (18 stotelė) įrengta ties Salduvės piliakalniu. Šis piliakalnis apipintas legendomis, o vienoje iš jų pasakojama, kad kadaise čia gyveno didikas, turėjęs neapsakomai gražią dukterį, kurią pamilęs šaunus jaunikaitis. Įsimylėjėliai mėgdavę vaikščioti kalno viršūne, bet tokia meilė dievui Perkūnui pasirodžiusi per daug saldi ir nepadori. Supykęs Perkūnas sukėlęs didžiulę audrą, sugriaudėjęs ir trenkęs į kalną, pliekęs žaibais… Esą nuo taip tragiškai pasibaigusios meilės kilo ir piliakalnio pavadinimas – Salduvė. Kita legenda byloja, kad ten, kur dabar Salduvė, kadaise būta labai turtingo miesto, bet jo gyventojai užmiršę dorovę, todėl kilęs baisus viesulas ir viską užnešęs, užpylęs žemėmis…

Dažnas reiškinys Talkšos ežero pakrantėje – išeinančios pasivaikščioti didžiosios antys, kurios stebina miesto gyventojus ir svečius. Galbūt ir jums pasiseks jas pamatyti? Kodėl gi nepabandyti iššniukštinėti ir sužinoti, kas auga ir gyvena nuostabiuose Talkšos ir Salduvės miško parkuose? Visas likusias stoteles lieka atrasti Jums patiems!