AktualuŠiauliai

Šiaulių pėsčiųjų bulvare – unikalus „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelis

Į Šiaulius atkeliavo Neįgaliųjų reikalų departamento inicijuotos kampanijos „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelis. Iki lapkričio 2 dienos mėgstamoje pasimatymų vietoje – Šiaulių pėsčiųjų bulvare, prie „Gaidžio“ laikrodžio aikštės – jis kvies miesto gyventojus ir svečius prisėsti ir bendrauti apie savo mėgstamas pramogas. Suolelis skleidžia žinią, kad jokio skirtumo, su negalia ar be – pasisemti gerų emocijų ir motyvacijos norime visi.

Šiauliai yra jau devintoji Vilniuje startavusios visuomenės švietimo ir informavimo kampanijos „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelio kelionės stotelė. Iš viso jų bus 10: 5-ios Vilniuje ir 5-ios kituose Lietuvos miestuose, o kiekvienoje stotelėje suolelis, pritaikytas įvairių galimybių žmonėms, skleidžia tam tikrą žinutę, skatinančią bendrauti ne apie negalią, o apie gyvenimiškus dalykus. Saulės miesto gyventojai ir svečiai kviečiami suplanuoti susitikimus ar tiesiog vaikštinėjant bulvaru prisėsti prie suolelio ir pabendrauti apie tai, kaip jie mėgsta atsipalaiduoti ir pramogauti laisvalaikiu.

„Iniciatyvos pradžioje skirtingose Vilniaus senamiesčio erdvėse skatinome diskutuoti apie meną, universalų dizainą, mokslą bei sportą. Alytuje bendravome apie intelektualų laisvalaikį ir jo svarbą, Tauragės gyventojus bei organizacijas kvietėme bendrauti apie verslumą, o Utenoje kalbėjome apie turizmo galimybes. Dabar suolelis atvyko į Šiaulius ir tai gera galimybė miesto gyventojams, svečiams bei organizacijoms dalintis savo patirtimis, norais ir idėjomis apie kitą svarbią kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalį – laisvalaikio pramogas. Paskirkite pasimatymą, susitikite su draugu ar užkalbinkite praeivį prie „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelio. Kalbėdami apie pramogas galime pasidalinti savo patirtimis ir įkvėpti kitus išbandyti kažką naujo“, – sako Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Eglė Čaplikienė.

Ribos dažnai yra tik mūsų galvose

Judėjimas ir smagi veikla suteikia žmogui motyvacijos, kelia pasitikėjimą savo jėgomis ir mažina socialinę atskirtį.Plaukiojantys baidarėmis, parašiutu besileidžiantys ar ekstremaliu sportu užsiimantys žmonės su negalia įrodo, kad bet kokiomis aplinkybėmis galima siekti įdomių patirčių.

Pramogų prieinamumą plečia kintantis požiūris bei gerėjanti infrastruktūra Lietuvoje – atsiranda vis daugiau organizacijų ir verslininkų, kurie savo teikiamas paslaugas pritaiko negalią turintiems žmonėms. Pavyzdžiui, siūlomos interaktyvios ekspozicijos, kuriose galima liesti, užuosti ir kitaip pajusti erdves ir eksponatus. Kino filmai, pritaikyti regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms arba akliesiems, pasitelkiant garsinį vaizdavimą. Universaliai pritaikomos netgi ekstremalios pramogos – pavyzdžiui, specialios vandenlentės leidžia šį sportą išbandyti žmonėms su judėjimo sutrikimais arba oro balionai su specialiai įrengtomis sėdynėmis leidžia visiems žmonėms patirti skrydžio malonumą. Šiauliuose šiemet surengtos kelios dviračių varžybos, kuriose rungėsi judėjimo negalią turintys žmonės.

Modernus Šiaulių kultūros centras siūlo visiems perinamas pramogas

Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė džiaugiasi, kad pernai atsinaujinęs kultūros centras gali pasiūlyti platų spektrą pramogų bei edukacijų negalią turintiems žmonėms Šiauliuose.

„Kviečiame apsilankyti keramikos, mozaikos dirbtuvėse, šešėlių teatre. Tai padeda atsipalaiduoti ir išlaisvinti kūrybiškumą. Kultūros centre esame įrengę du pandusus ir keltuvą, pastato viduje – du liftus. Kamerinėje salėje yra sumontuotas keltuvas-laiptai, kuriais žmonės su negalia gali patekti ant scenos. Įrengti ir visų poreikiams pritaikyti 6 tualetai“, – apie universalaus dizaino principais įrengtą Kultūros centrą pasakoja jo vadovė.

Kultūros centre taip pat taikomos specialios nuolaidos ir lengvatos negalią turintiems asmenims ir jų asistentams. O kitąmet planuojama atlikti tyrimą, kuris padės atskleisti, kokių naujų pramogų norėtų lankytojai.

Susidomėjimas yra, svarbu didinti pramogų prieinamumą

Šiaulių miesto žmonių su negalia draugijos vadovė Rolanda Petronienė teigia, kad Šiauliai yra kultūros miestas ir pramogų čia gali rasti visi.

„Šiauliuose tikrai turime ką veikti: organizuojami koncertai, kelis kaip tik turėjome atnaujintame kultūros centre, taip pat parodos viešosiose bibliotekose ir kitose erdvėse, kurių metu galima išvysti negalią turinčių kūrėjų darbų. Su draugijos nariais važiuojame ir į kitus miestus, vykstame į pažintines keliones ir labai džiaugiamės, kad tvarkosi ne tik Šiauliai, bet ir kiti miestai. Dabar dėl sudėtingos situacijos renginių yra mažiau, bet dažniausiai kas mėnesį po renginį tikrai turime“, – pasakoja ji.

Anot R. Petronienės, žmonės su negalia nori keliauti ir išbandyti naujas veiklas, tik tam svarbu sudaryti tinkamas ne tik fizines, bet ir finansines sąlygas – pavyzdžiui, daugelis nuolaidų paslaugoms negalią turintiems žmonėms Lietuvoje taikomos valstybinėse įstaigose, kai tuo tarpu kaimyninėje Latvijoje jas teikia ir daugelis kitų organizacijų.

Jokio skirtumo“ kampanija skatina įmones, savivaldybes ir visą visuomenę mažinti atskirtį tarp individualius poreikius turinčių ir jų neturinčių asmenų bei užtikrinti lygias galimybes visiems. Visuomenės švietimo ir informavimo kampaniją „Jokio skirtumo“ vainikuos gruodžio 3-iosios, Tarptautinės neįgaliųjų dienos, iniciatyva, kurios metu garsiausios sostinės skulptūros dar kartą pasiųs žinutę, kad svarbiausia yra žmogus ir unikalūs jo gebėjimai, pomėgiai, o ne negalia, kuri neturėtų tapti pagrindine pokalbių tema. 

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai