Šiauliuose – naujas renginys

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka 2019 metų vasarą pasitinka su nauju projektu – „Šiauliai open slam’19: renginių ciklas“, kuris skirtas slemo kultūrai pristatyti ir populiarinti Šiaulių mieste. Pirmasis šios vasaros „Poviliuko slemo“ renginys vyks liepos 5 d. 21.00 val. prie Povilo Višinskio paminklo (Vilniaus g. 130, Šiauliai).

Šiauliuose gavęs Poviliuko vardą, slemas kviečia šiauliečius atrasti naują kultūrinę formą, o rašančius – jungtis į atvirą kūrybinį vyksmą. Norintys dalyvauti ir skaityti savo tekstus slemo scenoje kviečiami registruotis el. paštu slemassiauliai@gmail.com ir išbandyti savo jėgas slemo scenoje.

Projekto „Šiauliai open slam’19: renginių ciklas“ idėja kilo po 2018 m. festivalio „Šiaulių naktys“ metu surengtų pirmųjų Šiauliuose slemo varžytuvių, kurių sėkmė įkvėpė keletą jaunųjų miesto literatų vystyti slemo žanrą savo mieste. „Visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose reguliariai vyksta slemerių varžytuvės. Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys, Tauragė – tai miestai, kuriuose slemas jau turi tradiciją, tad pamanėme, kad kas nors galėtų šį žanrą puoselėti ir globoti Šiauliuose, todėl savo iniciatyva kreipėmės į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką“, – teigia vienas iš Šiaulių universiteto literatų sambūrio „Mūzynas“ narių Mindaugas Laurinaitis.

Literatų ir bibliotekininkų išplėtotas projektas „Šiauliai open slam’19: renginių ciklas“ šią vasarą ir rudenį kvies miestiečius susipažinti su slemo kultūra iš arčiau. Projekte numatoma ne tik surengti keletą slemerių varžytuvių, bet ir pristatyti slemo fenomeną paskaitose ir kūrybinėse dirbtuvėse.

„Svarbu yra miesto gyventojams pristatyti slemo kultūrą ne tik praktiškai (organizuojant slemerių varžytuves), bet ir rengiant paskaitas, diskusijas, kuriose apie slemą galėtume sužinoti daugiau: kokia slemo istorija, tikslas, kodėl jis taip sparčiai populiarėja, koks jis galėtų būti mūsų mieste?“ – kalba Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė Roberta Stonkutė. 

Slemas (angl. slam) – tai atliekamosios, raiškiosios, necenzūruotos (nebūtinai necenzūrinės) poezijos forma. Slemo varžytuvių metu poetai varžosi tarpusavyje nepaklusdami nuobodžiam poezijos skaitymų tonui. Slemo scena atvira visiems laisviems ir turintiems ką pasakyti asmenims.

Įprasta, kad tokiose varžytuvėse autorių skaitomus tekstus vertina visi žiūrovai ir savo ovacijų garsumu išrenka žaidimo finalininkus. Patikusį poetą galima palaikyti triukšmaujant, nepatikusį – nušvilpti.

Pagrindinės slemo varžytuvių taisyklės, kurių laikytis privalo tiek renginio organizatoriai, tiek dalyviai:

1) skaitomi tik savo kūrybos tekstai;

2) vienas pasirodymas trunka iki 3 min., kiekvienas slemeris pasirodo po tris kartus (t. y. skaito tris savo kūrinius);

3) negalima naudoti papildomų daiktų, muzikos instrumentų, fonogramų ir kt.;

4) pasirodymai vertinami auditorijos keliamo triukšmo ir ovacijų skale;

5) į finalą patenka du slemeriai, o nugalėtoją išrenka žiūrovai aplodismentais.