Užgavėnių šventėje Šiauliuose – Morių paradas

Šeštadienį, (vasario 25 d.) nuo 15 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė žiemos šventė – Užgavėnės.

Ragausime mielinių, čirvinių, bulvinių ir visokių kitokių blynų, rinksime „Linksmiausią blyninę“, sutiksime „Baisiai gražių Morių“ paradą, dūksime su persirengėliais, stebėsime Lašininio ir Kanapinio kovą, vaišinsimės Žaliūkių duonele ir sočiuoju šiupiniu, linksminsimės su svečiais iš Vilniaus – liaudiškos muzikos kapelija „Sutaras“, Šiaulių kapela „Šelmiai“ ir folkloro ansambliais. Įėjimas nemokamas.

Šventės rengėja Šiaulių miesto savivaldybė ir organizatoriai – Šiaulių kultūros centras ir „Aušros“ muziejus – pasirūpino, kad šventėje netrūktų peno dvasiai ir kūnui: tradicines Užgavėnių dainas, šokius ir muziką atliks geriausi Šiaulių miesto muzikiniai kolektyvai ir pirmą kartą į Žaliūkių malūnininko sodybą užsuksiantys svečiai iš Vilniaus – liaudiškos muzikos kapelija „Sutaras“ (vad. Antanas Fokas), bus daug ir įvairių vaišių.

Užgavėnės neįsivaizduojamos be liaudiško teatro elementų. Pasislėpus po kauke, galima linksmiau ir drąsiau juokauti, atviriau pokštauti ir žaisti, pakibinti kaimyną ar kaimynę. Šiauliečiai taip pat kviečiami nepamiršti kaukės, pasipuošti tradiciniais Užgavėnių atributais, kurie padės įsijausti į šventinę nuotaiką. Atėjusiais be kaukės pasirūpins naujas šventės partneris – Šiaulių profesinio rengimo centras. Buitinių paslaugų skyriaus mokiniai visiems norintiems kaukes pieš ant veido.

Šiemet pirmą kartą organizuojami „Baisiai gražios Morės“ rinkimai, kuriuose dalyvaus net 15 Morių. Susirinkusieji galės apžiūrėti sodyboje išrikiuotas dalyves ir balsuoti už labiausiai patikusią. Atėjus vakarui, bus paskelbta daugiausiai šventės dalyvių simpatijų sulaukusi nugalėtoja. Užgavėnėse jau antrą kartą dalyvaus Dainų ir Lieporių bendruomenės su susibūrusiomis blynų kepėjų komandomis, o taip pat laukiama ir Žaliūkių kaimo bendruomenės – juk visai šalia Žaliūkių malūno yra Šiaulių rajono Žaliūkių kaimas.

Senolių išmintis byloja – „Kas blynų per Užgavėnes bus neragavę, tai tas pats kaip dūšią velniui atidavę“. Kad taip nenutiktų, tik Užgavėnių šventei susibūrusios blynų kepėjų komandos vaišins blynais ir varžysis jau ne vienerius metus vykstančiuose linksmiausios blyninės rinkimuose, kuriuose dalyvauti šiais metais užsiregistravo daugiau nei dešimt ugdymo įstaigų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų komandų. Nugalėtojus rinks autoritetinga komisija – Žyds, Ubags ir Ožys – kurie vertins ne tik blynų gardumą, bet ir komandos šmaikštumą ir išradingumą. Nugalėtojai bus apdovanoti – galės nemokamai dalyvauti pasirinktame Žaliūkių malūnininko sodyboje vyksiančiame edukaciniame užsiėmime.

„Aušros“ muziejaus gaspadinės pasirūpins pagrindiniu Užgavėnių valgiu – šiupiniu, kurį išvirs pagal senolių receptus – su kiaulės uodega. Žaliūkių malūnininko sodyboje įsikurs Užgavėnių turgelis, tad susirinkusieji galės ne tik pasilinksminti ar sočiai pavalgyti, bet ir nusipirkti lauktuvių.

Kaip ir kasmet, galynėsis Lašininis ir Kanapinis, o vakarop, visų linksmybių įkarštyje, netikėtai ateis ilgai lauktas metas, kai su giesmėmis, džiaugsmu ir raudomis palydėsime ir ant kaitraus laužo šiais metais sudeginsime ne vieną Morę, o visas „Baisiai gražios Morės“ rinkimų dalyves. Tad linksmumo, pokštų ir kaitrios ugnies tikrai nestigs!

Organizatoriai dėkoja šventės partneriui – Šiaulių profesinio rengimo centrui, informaciniams rėmėjams: žiniasklaidos grupei „Etaplius“, dienraščiui „Šiaulių kraštas“, dienraščiui „Šiaulių naujienos“, Šiaulių apskrities televizijai, „Saulės radijui“, spaustuvei „Titnagas“.

Šaltinis: null