Velykėlių šėlsmas įsiūbuos Žaliūkių malūnininko sodyboje

Sekmadienį (balandžio 23 d.) 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks Atvelykio šventė – Velykėlės. Programa: Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, kiaušinienės skanavimas, šokiai, liaudiški žaidimai, gražiausių margučių rinkimai ir kitos smagios rungtys. Dalyvaus Šiaulių miesto folkloro ansambliai „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė), „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė) ir „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus). Įėjimas nemokamas.

Jau tapo tradicija, kad prabėgus savaitei po Velykų Žaliūkių maūnininko sodyboje švenčiamos Velykėlės. Tai graži mažųjų muziejaus lankytojų šventė, kurioje daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms. Taip pat pakartojama daug velykinių papročių – kiaušinių marginimas, ridenimas, daužavimas (per Atvelykį kiaušinius daužia tik vaikai), supimasis sūpuoklėse ir kt.

Pagrindinis Velykų patiekalas jau daugybę metų yra virti kiaušiniai, tačiau Velykėlių metu dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo seno Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Šiais metais Atvelykis sutampa su Jurginėmis, tad kiaušinienę ir kepti, ir ragauti šią dieną bus net dvi progos. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galės paskanauti čia pat ant laužo išvirtos kvapnios vaistingų žolelių arbatos.

Į šventę susirinkę vaikai bus kviečiami dalyvauti įvairiose rungtyse, pavyzdžiui, išsiaiškinti, kurio margutis gražesnis. Išmargintus kiaušinius gali atsinešti ir suaugę, nes varžytis bus galima ir ridenimo, nešimo su mediniais šaukštais ar vežimaičių lenktynėse.

Ruošiantis Atvelykiui ir marginant kiaušinius, reikia prisiminti, kad kiekviena spalva turi savo simbolinę reikšmę: raudona simbolizuoja gyvybę, žalia – bundančią gamtą, geltona – prinokusius javus, juoda – žemę, mėlyna – dangų. Šventės dalyviai kasmet atsineša labai įvairių, skirtingomis technikomis ir spalvomis išpuoštų kiaušinių. Norintys galės kiaušinius išmarginti ir malūnininko sodyboje. Edukacinių užsiėmimų metu muziejininkai padės paprastą kiaušinį paversti gražiu margučiu.

Trepsėdami, šokdami, lenktyniaudami prisiminsime, kad šie metai yra paskelbti Tautinio kostiumo metais. Susirinkę geriausių Šiaulių miesto vaikų folkloro ansamblių dalyviai suteiks progą dalyviams ne tik išgirsti liaudies dainų, drauge suktis rateliuose ar žaisti liaudies žaidimus, bet ir pamatyti vaikų tautinių kostiumų įvairovę – ir archeologinius-istorinius kostiumus (folkloro ansamblis „Gasužis“), ir labiau įprastus mūsų akims aukštaitiškus ir žemaitiškus tautinius rūbus (folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Vieversėlis“).

Mažųjų šventės dalyvių džiaugsmui sodyboje pasirodys Velykė (dar vadinama Velykų bobute). Paprastai ji vaikus aplanko namie pirmąją Velykų dieną, atvažiuodama prieš saulės patekėjimą, tačiau jau tapo tradicija per Atvelykį sulaukti jos ir malūnininko sodyboje.