Į ligoninę plūstelėjo slidžiame kelyje traumuoti žmonės

Zita KATKIENĖ

Naktį prasidėjusi lijundra bei kelius ir gatves nuklojęs ledas vėl keičia žmonių planus ir veda į Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centrą. Skubios pagalbos kabinete be atokvėpio registruojami traumas gatvėje patyrę žmonės. Per ketvirtadienio naktį iki 12 val. dienos registruota 30 pacientų, iš kurių 8 prireikė gydymo stacionare. Medikai stebisi, jog ypač daug žmonių atvežama iš darbo vietų. Pradėję darbą ir nepasibarstę kiemo smėliu, net 6 žmonės darbo vietoje patyrę rankų ar kojų traumas, darbo dieną pratęsė ligoninėje.

Per spalio pirmą dekadą, įprastomis oro sąlygomis, į Ortopedijos traumatologijos centro skubios pagalbos kabinetą kreipėsi 198 žmonės. 68 dėl sunkių traumų buvo gydyti stacionare. Per lapkričio pirmą dešimtadienį, kai gatves užklojo ledas ir sniegas, traumuotų žmonių sparčiai padaugėjo. Skubios pagalbos kabinete pagalba suteikta 245 traumuotiems žmonėms, o stacionare gydyta net 112 žmonių.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje – 58 lovos, kurių dažniausiai nepakanka, kai užklumpa žiema. Dėl traumų žmonės kreipiasi į Ortopedijos-traumatologijos centro skubiosios pagalbos kabinetą, esantį Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje. Jiems suteikiama pagalba, padaromos rentgeno nuotraukos, lūžusi galūnė imobilizuojama ir žmogus išleidžiamas gydymo tęsti ambulatoriškai arba guldomas į stacionarą.

Paprastai žmogus paslydęs griūva ir, bandydamas išvengti smūgio, ištiesia rankas ir lūžta ar išnyra kaulai: žastikaulio, stipinkaulio, alkūnkaulio. Žiemą dažnai patiriamos ir čiurnos, kelio ar klubo sąnarių traumos, kai lūžta šiuos sąnarius sudarantys kaulai, plyšta raiščiai ar pažeidžiama sąnarinė kremzlė. Nugriuvus ant šono, įvyksta dubens kaulų, kryžkaulio lūžiai. Daug sutrenkimų, sumušimų.

Dauguma pacientų gydomi ambulatoriškai. Pasak Ortopedijos traumatologijos centro vedėjo Roberto Mikalausko, apie 90 proc. slidumo traumas patyrusių žmonių nukenčia kaulai – lūžta rankų ar kojų kaulai. Dažnai žmogus krisdamas ant ištiestos rankos remiasi delnu ir lūžta dilbio kaulai, dažniausiai arti riešo. Tai yra tipinė slidumo trauma – čiurnos ir riešo lūžis.

Patys sudėtingiausi yra šlaunikaulio lūžiai, kurie dažniausiai įvyksta vyresnio, pensinio amžiaus žmonėms.

Per šių metų žiemos sezoną Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurochirurgijos skyriuje dar neteko gydyti nei vieno žmogaus, susižalojusio galvą dėl slidumo. Skyriaus vedėjas Algirdas Danelius pastebėjo, jog anksčiau galvos traumų būdavę daugiau.

Ištikus sunkioms ir vidutinėms galvos smegenų traumoms pacientai gydomi Neurochirurgijos skyriuje, kur yra 30 lovų. Dažniausia traumų priežastis – alkoholis. Įprastai apie 80 procentų galvos smegenų traumas patyrusiųjų pacientų į gydymo įstaigą atvyksta neblaivūs. Šiuo metu dažnai susižalojama ir auto įvykiuose, kuriuos taip pat įtakoja slidi kelio danga.

Šaltinis: null