AktualuSveikata

Ligoninėje – nemokama pagalba psichotraumai įveikti

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje surengta spaudos konferencija, kurios metu pristatyta nuo kovo 1-osios dienos pradėta teikti nemokama paslauga – psichoterapija psichologinę traumą patyrusiems pacientams. Netekties, ligos, nelaimės ištiktam žmogui lengviau susitaikyti su skausmu, kai sulaukia psichikos sveikatos specialisto pagalbos.

Pagalba-be gydymo ligoninėje

Psichiatrijos klinika – stacionarinė gydymo įstaiga, tad ir psichoterapija iki šiol buvo taikoma tik stacionaro bei dienos stacionaro pacientams. Medikai pastebi, jog dažnam pacientui, atvykusiam į gydymo įstaigą, pakanka ambulatorinės pagalbos, deja iki šiol ji ligoninėje nebuvo teikiama arba teikiama tik kaip stacionarinio gydymo tęstinumas.

Nutikdavo ir taip, jog stacionare gydomam pacientui dar reikia tolesnio ambulatorinio gydymo ir jis gali būti skiriamas, tačiau žmogui už paslaugas tenka mokėti.

Psichiatrijos klinikos vadovė Ilona Pavlavičienė sako, jog anksčiau ši paslauga taip pat buvo prieinama ir ne stacionaro pacientams, tačiau ji buvo mokama ir mažesnes pajamas turintys žmonės retai ja pasinaudodavo.

„Džiugina tai, jog nuo šiol psichoterapija ambulatoriškai besigydantiems pacientams bus nemokama ir ją galės pasinaudoti kiekvienas“, – teigia gydymo įstaigos vadovė.

Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė teigia, jog per metus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamos 24 psichikos sveikatos specialisto konsultacijos per metus ir to dažniausiai pakanka psichotraumai įveikti. Gydymo kurso metu specialisto sprendimu gali būti skiriamos individualios ar grupinės psichoterapijos seansai.

Specialistas skirs gydymą

Psichotrauma gali ištikti kiekvieną, išgyvenantį netektį, užklupus ligai ar nelaimei. Supratus, jog nepavyksta pačiam įveikti psichikos sukrėtimo, būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti siuntimą psichiatro konsultacijai ir kreiptis į psichiatrijos klinikos Krizių intervencijų, priėmimo ir konsultacijų centrą, kur ir bus suteikta reikiama pagalba.

Krizių intervencijų, priėmimo ir konsultacijų centre per praėjusius metus pagalbos sulaukia per 390 pacientų. Pasak skyriaus vedėjos pareigas laikinai einančios gydytojos psichiatrės Danguolės Akramienės, psichotraumą patyrusiam žmogui labai dažnai psichiatras skiria psichoterapeuto pagalbą. Tačiau ne visada to pakanka – neretai prireikia ir medikamentinio gydymo.

Psichikos sveikatos specialistų paslaugoms eilės neregistruojamas – pacientai priimami nedelsiant. Patyrusi specialistė sako, jog delsimas kartais gali kainuoti ir žmogaus gyvybę.

Medikai pastebi, jog psichikos sveikatos paslaugų poreikis yra didesnis, nes žmonės delsia, ištikti sunkios būklės, patenka į stacionarą.

„Kai žmogus netenka artimojo, suserga nepagydoma liga, išsituokia, netenka turto, dažnas patiria didesnę ar mažesnę psichotraumą. Vieniems pavyksta ją įveikti pačių pastangomis ar sulaukus artimųjų pagalbos, o kitiems prireikia specialistų paslaugų“, – sako gydytoja psichiatrė D. Akramienė.

Tik psichikos sveikatos specialistas gali įvertinti krizės sunkumą ir suteikti profesionalią pagalbą. Pasak gydytojas, psichoterapeutas konsultacijų metu krizę išgyvenančiam žmogui skiria 10-12 susitikimų, kurių metu padeda susidėlioti mintis,

Prireikus skiria ir medikamentinį gydymą.

Ir konsultavimas, ir gydymas

Mūsų visuomenė dar nėra tolerantiškai kitaip besielgiančiam ar mąstančiam žmogui. Tad dažnas, supratęs, jog jo elgesys ar mintys keičiasi ir jam padėti galėtų psichikos sveikatos specialistas, nedrįsta ieškoti pagalbos. Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Onutė Laimutė Mikelevičienė sako, jog yra atvejų, kai žmogus baiminasi, kad jo ligos istorija pasipildys psichikos ligos diagnoze, kuri galimai apribos kai kurias gyvenimo sritis. Ne visi psichikos sutrikimai reikalauja kai kurių veiklų, pvz.: ginklo laikymas ar vairavimas, apribojimų. Kiekvienas atvejis gydytojų konsultacinėje komisijoje analizuojamas atskirai, individualiai vertinant paciento sveikatos sutrikimus, gydymo sėkmingumą, ligos atkričius ir pan. Teisę dirbti tam tikrus darbus ar užsiimti veiklomis reglamentuoja Lietuvos Respublikos norminiai dokumentai.
„Galimas ir anoniminis gydymas, tačiau jis nefinansuojamas iš privalomojo sveikatos draudimo biudžeto. Už gydymą tenka mokėti pačiam žmogui“, – sako specialistė.

Būna ir taip, jog pagalbos ieškančiam žmogui neprireikia gydytojo psichiatro konsultacijos, pakanka ir socialinio darbuotojo ar kito specialisto pagalbos. Tokiais atvejais pacientai registruojami konsultacijai, kurios metu suteikiama reikiama informacija apie sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų prieinamumą, teisingą ir saugų medikamentų vartojimą, miego ar valgymo sutrikimus bei bendravimo ypatumus ir pagalbą pacientui.

Turint šeimos gydytojo ar gydytojo psichiatro siuntimą registruotis psichoterapeuto konsultacijoms ir psichoterapiniam gydymui reikia telefonu 8 (41) 52 41 80.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai