Nemokamas koncertas „Indijos klasika: muzika, šokis ir meditacija“

Koncertas „Indijos klasika: muzika, šokis ir meditacija“ lapkričio 25 d. (šeštadienį), 14 val., Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“, Aušros al. 15.

Sakoma, jog muzika yra universali pasaulio kalba, nes net ir nesuprasdami dainų žodžių galime jausti emocijas ir patirti būsenas.

Klasikinė Indijos muzika – pati seniausia gyva muzika, skambanti Žemėje. Tekstai, kuriuos girdime, parašyti sanskrito arba tamilų kalbomis. Sanskrito kalba – daugybės kalbų ištakos, o tamilų kalba yra iki šiol išlikusi ir viename Indijos regione naudojama seniausia gyva šnekamoji kalba Žemėje.

Indų klasikinė muzika – ragos. Tai labai sudėtingo ritmo ir melodijos muzika, kuri gali būti atliekama vos 5 minutes arba 2 valandas. Priklauso tik nuo nuotaikos ir įkvėpimo. Meistras, atliekantis šiuos muzikinius kūrinius, pats nusprendžia, kokio ilgumo ir sudėtingumo ragą atliks. Dažniausiai tai priklauso nuo to, kaip klauso auditorija.

Koncerto metu Lietuvoje svečiuosis garsus klasikinės indų muzikos vokalistas, kompozitorius ir mokytojas Pt. B. Subramanian.  Jo prosenelis buvo išskirtinis Pietų Indijos karaliaus – Radžos – smuikininkas. Visa šeima išsaugojo muzikines tradicijas iki šių dienų, ir mes galime mėgautis tikru, autentišku menu, kuris tiesiogiai veikia mūsų vidų. Maestro mokėsi nuo mažų dienų ir yra vienintelis mokinys vieno žymiausių Indijos muzikantų. Pt. B. Subramanian yra koncertavęs visame pasaulyje: Kinijoje, JAV, Rusijoje, Irane, Kazachstane, Sibire, Singapūre, Kanadoje, Švedijoje, Ispanijoje, Vokietijoje ir kitur. Jis nuolat keliauja, moko muzikantus, rengia koncertus.

Taip pat koncerte klasikinį indų šokį Kuchipudi atliks viešnia iš Rusijos – Vera Krishnaraj – šio klasikinio indų šokio atlikėja, mokytoja ir choreografė. Pradėjusi šokti tautinius šokius nuo penkerių metų, būdama šešiolikos ji susipažino su Sahadža jogos meditacijos metodu ir pradėjo intensyviai domėtis indų kultūra. Kadangi lig tol visą savo gyvenimą šoko, Kuchipudi simbolika ir aukšto meistriškumo reikalaujanti technika be galo sužavėjo Verą. Dėl sėkmingai susiklosčiusių aplinkybių ir neblėstančio ryžto ji mokėsi šio šokio iš garbingų Indijos Kuchipudi meistrų. Sulaukusi aukštų įvertinimų baigė Kuchipudi meno akademiją. Šiuo metu ji turi savo šokio kolektyvą ir moko Kuchipudi šokio Indijos ambasados kultūros centre, Rusijoje.

Abu atlikėjus sieja beribis atsidavimas muzikai ir Sahadža jogos meditacijos metodas. Sahadža jogos meditacijos mokytoja Šri Matadži Nirmala Devi organizuodavo pasaulinius seminarus, kurių metu daugiausiai laiko Sahadža jogai tiesiog klausydavosi klasikinės indiškos muzikos. Tęsdami šią tradiciją atlikėjai kviečia visus patirti ramybę ir net atsikratyti nereikalingos vidinės įtampos ar baimių.

Atėjusieji taip pat galės išvysti ypatingą Vera Krishnaraj gebėjimą šokyje savo siela ir kūnu susilieti su muzikos garsais. Kuchipudi šokis – nepaprastas: jis kupinas dvasingumo ir beribio džiaugsmo, kuris atveria ir žiūrovų širdis.

Koncertas nemokamas.