AktualuSveikata

Onkologijos klinikos pacientams dovana, palengvinanti gyvenimą

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos ligoniai, gydomi chemoterapija, jau septintus metus sulaukia sunkų jų gydymą palengvinančių nemokamų portų. Tai Šiaulių Rotary klubo „Harmonija“ moterų, vadovaujamų gydytojos Jurgitos Jankauskienės, labdara, suteikusi galimybę Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikai pacientams skirti nemokamus implantuojamus centrinės venos kateterius„Porto-a-cath“, nes valstybės finansuojamų medicinos priemonių sąraše šių prietaisų, gerinančių sergančiųjų gyvenimo kokybę, nėra.

Klubo tradicija – padėti sergantiems

Prieš septynerius metus įsikūręs Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“ ėmėsi iniciatyvos padėti sergantiesiems onkologinėmis ligomis. Klubo prezidentė gydytoja Jurgita Jankauskienė bei narės Alma Klupšienė ir Vitalija Grušienė atvyko į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką, dovanojo klubo parengtą pažintinį plakatą porto sistemoms pristatyti bei aptarė metų kaitoje suteiktos labdaros rezultatus.

„Harmonijos“ prezidentė gydytoja J. Jankauskienė prisiminė paramos projekto pradžią, kai klubo narės drauge su gydytojais aptarė onkologinių ligonių problemas ir nutarė padėti vėžiu sergantiems žmonėms. Nuspręsta surengti kalėdinį renginį, kurio metu surinktos lėšos skiriamos implantuojamoms sistemoms portams pirkti.

Praėjusiais metais kalėdinis renginys surengtas Šiaulių dramos teatre. Šiauliečiai ir miesto svečiai pakviesti į labdaros spektaklį. Buvo rodomas Šiaulių dramos teatro spektaklis „Visu greičiu atgal“, režisuotas Arvydo Lebeliūno.

„Kalėdiniai labdaros renginiai – mūsų klubo tradicija ir smagu, kad galime kažkam padėti. Džiaugiamės, galėdamos organizuoti renginį, kuris mieste jau yra populiarus, žinomas, mėgiamas ir palaikomas – bilietų nelieka“, – džiaugėsi J. Jankauskienė ir prisiminė, jog nuo pirmo renginio, kuris vyko koncertų salėje „Saulė“, iki paskutiniojo per septynerius metus surinkta ir ligoninei kasmet dovanojama apie trys tūkstančiai eurų. Vidutiniškai per metus implantuojami 25 portai.

Pacientų daugėja

Pasak Onkologijos klinikos laikinai einančio direktoriaus pareigas chemoterapeuto Leonido Gatijatulino, šių prie­mo­nių, ma­žiau ža­lo­jančių li­go­nio krau­ja­gys­les, kli­ni­ka jau keletą metų įsi­gyja tik šiau­lie­čių mo­te­rų Ro­ta­ry klu­bo „Har­mo­ni­ja“ pa­ra­mos dė­ka. Vals­ty­bė šių gyvenimo neprailginančių, tačiau labai pagerinančių jo kokybę prie­taisų ne­kom­pen­suo­ja, tad ligoniams brangiai kainuojančią sistemą tektų pirktis patiems.

Vienas porto prietaisas kainuoja 142.80 Eur, tad ne kiekvienas vėžiu sergantis žmogus rinktųsi šią venas tausojančią priemonę. Chemijoterapiją gaunantiems pacientams porto dėka nebereikia leisti vaistų į veną ir traumuoti kraujagyslių. Pasikeičia ir gyvenimo kokybė, nes pacientui procedūros metu nebereikia nuolat gulėti lovoje, jis gali gyventi įprastą gyvenimą ir užsiimti mėgiama veikla.

L. Gatijatulinas pastebi, jog anksčiau nebuvo tokio didelio poreikio. Pernai per visus metus buvo nemokamai implantuota 30 portų. Šiais metais jau implantuota 20 portų, tad akivaizdu, jog iki metų pabaigos gautos labdaros gali nepakakti.

Medikai pastebėjo, jog portų sistemų implantavimo procedūrų padaugėjo, kai jų ėmėsi intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas. Procedūros tapo saugesnės, atliekamos Skausmo poskyrio operacinėje, tad per mėnesį poreikis nuo 5-6 procedūrų išaugo dvigubai.

Portas tarnauja ilgai

Pasak chemoterapeuto Leonido Gatijatulino, implantuojami centrinės venos kateteriai yra sudaryti iš porto rezervuaro ir kateterio. Chirurginiu būdu kateteris, kuriuo teka chemoterapijos vaistai, įvedamas į poraktikaulinę kraujagyslę, o pats porto rezervuaras įsiuvamas po oda žemiau raktikaulio. Išoriškai šis svetimkūnis matomas tik kaip nedidelis gumbelis.

Implantavus šią sistemą, paciento gyvenimas labai gerėja, nes vaistai leidžiami tiesiai į rezervuarą ir nebereikia skausmingų dūrių į venas. Pasak Chemoterapijos skyriaus vedėjos Nijolės Šatkauskienės, ir gydytojui dirbti smagiau, kai nežalojamos periferinės venos, išvengiama komplikacijų.

Kaip portas implantuotas, medikamentus pacientui suleidžia slaugytoja. Onkologijos klinikos vyr. slaugos administratorė Daiva Juškevičienė rodė specialią adatą, kurią turi įsigyti pats pacientas. Šia adata praduriama oda ir į porto kamerą suleidžiami medikamentai, kurie patenka tiesiai į dešinįjį prieširdį.

Speciali adata fiksuojama ir vaistai laša be jokių trukdžių, rūpesčių nebėra nei slaugytojai, nei pacientui, kuris gyvena įprastą gyvenimą savo namų aplinkoje.

Pacientams suteikiama visa reikiama informacija, kaip prižiūrėti porto sistemą. Sistema yra ilgalaikė, apskaičiuota tūkstančiams injekcijų. Todėl kas mėnesį pacientai turi atvykti į gydymo įstaigą praplauti sistemos.

Dažnas pacientas įveikia ligą, jam chemoterapija nebenaudojama, tačiau implantuota sistema ilgalaikėms infuzijoms išlieka. D. Juškevičienė sako, jog portai gali būti naudojami ne tik ilgalaikėms, bet ir trumpalaikėms infuzijoms. Onkologinės ligos remisijos metu gali prireikti lašinti gliukozę, leisti antibiotikus, gali gydytojas skirti lašinę infuziją skysčiams atstatyti. Pagaliau liga neretai atsikartoja, vėl prireikia chemoterapijos ir ji bus lašinama per pilnai implantuojamos centrinės venos kateterį, jau esantį organizme. Tačiau po dešimties metų, jei liga nesikartoja, portą galima ir pašalinti.

Paramos reiktų daugiau

Daugėja sergančiųjų onkologinėmis ligomis, tad akivaizdu, jog ir chemoterapija taikoma dažniau. Tad ir implantuojamų centrinės venos kateterių portų reikia vis daugiau. Klubo „Harmonija“ prezidentė gydytoja Jurgita Jankauskienė sako, jog ši parama galėtų būti ne tik kalėdinės akcijos metu. Ji galėtų tęstis visus metus ir žmonės, galintys padėti sergantiems, galėtų pervesti lėšų į klubo sąskaitą LT 367300010131059309, Swed bankas. Įmonės kodas 302522473.

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas, Vaiva Makštutienė prisiminė metus, kai gydymo įstaigą pasiekė du portai, o dabar moterų klubo „Harmonija“ dėka net 30 portų per metus gali būti implantuojama pacientams. Pasak direktorės, ši parama neįvyktų be supratimo, be atjautos, be noro padėti kenčiančiajam. „Nuoširdus ačiū už galimybę dar kartą patikėti žmonių gerumu“, – dėkojo gydymo įstaigos vadovė klubo atstovėms.

Rotary moterų klubo „Harmonija“ narės pasiryžusios šia idėja uždegti ir kituose miestuose veikiančių klubų nares.

„Galėtų ir kiti klubai prisidėti prie to, kad jų miestų gydymo įstaigose pacientams, kuriems taikomas hemoterapinis gydymas, portai būtų skiriami nemokami. Yra paramos projektų, kuriuose dirba visi Lietuvoje esantys klubai, tad ir šia linkme galėtų dirbti visa Lietuva“, – optimistiškai skambėjo klubo prezidentės Jurgitos Jankauskienės žodžiai, kviečiantys dalintis gerumu ir padėti tiems, kurių gyvenimą apsunkino klastinga onkologinė liga.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai