Populiaraus šveicarų rašytojo Pedro Lenz’o romano herojai spektaklyje prašneks šiaulietiškai

varatarius_plakatas01b_facebookevent01 (1)Jau kurį laiką Šiaulių universiteto bibliotekos patalpose režisierius Antanas Gluskinas kartu su keturiais kūrybinių dirbtuvių metu atrinktais aktoriais – atlikėjais repetuoja netradicinės formos spektaklį -skaitymą ,,Čia aš varatarius”. Spektaklis- skaitymas statomas  pagal populiarų šveicarų rašytojo Pedro Lenz’o romaną, parašytą  šnekamąja Berno vokiečių kalba. Romaną į “šiaulietišką kalbą” išvertė žinomi vertėjai – Markus Roduner ir Rimantas Kmita.  Režisieriui talkina žinoma dizainerė šiaulietė Gabrielė Januškevičiūtė, muziką geranoriškai paskolino šiauliečių roko grupė BIX.
RomanoAutoriusPedroLenz (1)Rašytojas Pedro Lenz ilgą laiką dirbo statybose pameistriu, paskui Berno universitete studijavo ispanų literatūrą, o 2010 m. išleido savo debiutinį didelio populiarumo sulaukusį romaną ,,Čia aš varatarius”. Nuo to laiko autorius dirba tik rašytoju, daug važinėja po Šveicariją ir susitikinėja su skaitytojais. Romanas ,,Čia aš varatarius” tapo žinomas tiek Šveicarijoje, tiek už jos ribų – pagal knygą sukurta keletas spektaklių ir vaidybinis filmas, kuris 2014 –aisiais pelnė kelis pagrindinius Šveicarijos kino apdovanojimus, o Pedro Lenz’as buvo įvertintas už geriausią kino scenarijų. Beje, romaną įvertino ne tik skaitytojai, bet ir kritikai, paskyrę P. Lenz’ui keletą svarbių apdovanojimų- Berno literatūros premiją, Šilerio literatūrinę premiją bei nominavo autorių geriausios Šveicarijos knygos apdovanojimams.
Knygos vertėjai Markus Roduner ir Rimantas Kmita originalų romaną išvertė į šiauliečių šnekamąją kalbą, kuri, jų manymu, yra savotiškas šnekamosios Berno vokiečių kalbos “lietuviškasis atitikmuo”. Tad svarbiausia aktoriams – atlikėjams keliama sąlyga – kalbėti šiaulietiškai. Režisierius Antanas Gluskinas prieš keletą mėnesių surengė atviras repeticijas – teatro dirbtuves, kuriose galėjo dalyvauti visi norintys. ,,Iš 15, norėjusių vaidinti spektaklyje, atsirinkau keturis aktorius- dalyvius, kurie gerai šneka šiaulietiškai ir yra įdomios asmenybės, turinčios visiškai skirtingą  gyvenimiškąją bei sceninę patirtį,” – pasakoja režisierius.
Spektaklis – skaitymas ,,Čia aš varatarius” pasakoja apie 33-jų metų vyrą, pravarde Varatarius, grįžusį iš kalėjimo į savo gimtąjį miestelį bei pradedantį gyventi “švariai”. Varatarius nebevartoja narkotikų, susiranda darbą, įsimyli baro padavėją, bet, režisierius tarsi klausia, ar lengva pakeisti savo gyvenimą, ar lengva tapti kitu žmogumi,ką gali pavienis žmogus ir kiek jį įtakoja aplinka?.
Spektaklio – skaitymo premjera ne teatrinėse erdvėse numatoma balandžio viduryje Šiaulių ir Vilniaus miestuose.
Renginys – balandžio 15 d., 17 val. Šiaulių dailės galerijoje.

Spektaklio prodiuseris – VšĮ ,,Istartas”, praeitais metais pelnęs Šiaulių savivaldybės premiją už geriausią kultūros edukacijos projektą ,,Lietuviško kino vakarai ,,MT ekranas”. Spektaklį iš dalies finansuoja – Kultūros taryba prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Šaltinis: null