Rėkyvos namų seneliai vienai dienai tapo modeliais

Nereikia bijoti senatvės, nes ji gali būti graži ir žydini, – fotografė Dalia Padaigienė apie neseniai įgyvendintą socialinį projektą kalba kaip apie gyvenimo pamoką. Ji kartu su kolegomis įamžino senelių namų gyventojus. Moteris sako, seniai svajojusi fotografuoti senyvo amžiaus žmones – ieškojo tokių, kurie sutiktų ne tik pabendrauti su nepažįstamu žmogumi, bet ir nusifotografuoti:Mane visada labai žavėjo brandaus žmogaus fotografija, tik galimybės ribotos, nes jie visada bėga nuo fotoaparatų, jie niekada nesutiks, jei paprašyčiau jų nuotrauką publikuoti savo puslapyje. Tačiau jie visada laukia nuotraukų… ir beveik visada apsiverkia laikydami rankoje savo nuotrauką, tokią gražią, kurios nesitikėjo – tai didžiulis grįžtamasis ryšys fotografui, – atvirauja moteris.

Surengti pavasarinę fotosesiją seneliams fotografus pakvietė Rėkyvos savarankiško gyvenimo namų pavaduotoja. Įstaigos patalpas norėta papuošti senelių fotografijomis, tad ir nuspręsta pagalbos prašyti fotografų. Prie šio projekto sutiko prisidėti „Foto-Šiauliai“ fotografai: Dalia Padaigienė, Inga Škėrytė Buividienė, Linas Grikietis, Gediminas Trušas, Ernestas Karanauskas.

Fotosesija vyko prie Rėkyvos ežero.  Dalia Padaigienė sako, kad iš pradžių visi elgėsi labai nedrąsiai, bet labai greitai atsipalaidavo: „vos spėjom darbuotis. Kai kurie seneliai iš teritorijos vežimėliais prie pat ežero buvo nuvežti pirmą kartą, todėl matėme, kokios stiprios jų emocijos ir noras čia būti kuo ilgiau.

Prieš fotosesiją senelių buvo paprašyta, kad šie pagalvotų, ką mėgsta veikti, kad fotografuojant nereikėtų niekam pozuoti ir jie jaustųsi savimi. „Sakyčiau 90 proc. buvo pasiruošę skaityti laikraščius, kelios draugės gurkšnojo arbatą, kiti parodė, kad jiems labiausiai patinka piešti. Atsirado keli vyrukai, kurie norėjo tiesiog būti tikrais modeliais ir papozuoti. Ne visi gyventojai sutiko fotografuotis, senyvo amžiaus žmonės turi savybę greitai persigalvoti, kai kurie iš pradžių sutiko, vėliau vėl atsisakė, o kai per langus pamatė, kaip smagiai viskas vyksta, nusprendė prisijungti. Vyriausia gyventoja 96 metų močiutė tik pabaigoje fotosesijos nusprendė ateiti, bet atėjo kaip išsidabinusi dama, visa švytinti. Fotografų dėmesio jai tikrai netruko ir ji noriai pozavo. Situacija buvo labai linksma, nes ateidama ji pasiramsčiavo lazdele, bet vos pamačiusi kas čia bus – metė ją į šoną“, – įspūdžiais dalijasi D. Padaigienė.

Fotografų klubo „Foto-Šiauliai“ narių nuotraukos papuoš Globos namų sienas bei asmeninius gyventojų kambarius.

Tai ne pirmas šio klubo socialinis projektas. Kelerius metus prieš Kalėdas organizuojama akcija „Help Portret“. Šio projekto esmė – fotografuoti tą, kuris negali pasisamdyti fotografo. 2014 m. projektas vykdytas taip pat su Rėkyvos savarankiško gyvenimo namais. „Atspausdintas fotografijas padovanojome prieš Kalėdas, visi buvo sujaudinti ir be galo dėkingi“, – prisimena D. Padaigienė.