AktualuKultūra

Šiaulių muziejuje – 13 000 metų senumo kirvis!

Nuo 2022 m. birželio 1 d. Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) veikia  Lietuvos nacionalinio muziejaus parengta paroda ,,Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“.

2014 m. visiškai atsitiktinai Biržų rajone, Parupės kaime, buvo rastas seniausias kirvis Lietuvoje. Kadaise ten telkšojusio didelio ir seklaus vandens telkinio pakrantėje jis pragulėjo nuo akmens amžiaus. Tyrimai leidžia spėti, kad tai buvo patraukli vieta laikinai stovyklavietei. Iš šiaurės elnio rago pasigamintas, tais laikais klajoklių bendruomenėms nepamainomas įrankis – Lyngby tipo kirvis – greičiausiai buvo pamestas medžioklės metu. Per tūkstančius metų šioje vietoje plytėjusią tundrą pakeitė lapuočiai, o ir ežero šiandien čia jau neberasime – savo vagą čia prasigraužė upė. Paprastai rago dirbiniai per tūkstančius metų sunyksta, tad tikras stebuklas, kad šis kirvis pasiekė mūsų laikus.

Tikslios priežasties, kodėl kirvis buvo pamestas būtent šioje vietoje ir išbuvo čia tokį ilgą laiką, ko gero, nesužinosime. Tačiau, ką tikrai žinome – šiam kirviui yra net 13 000 metų, o netikėtai atrastas, jis bematant tapo seniausiu šiuo metu žinomu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitvirtino labai retai Europoje randamų Lyngby tipo dirbinių sąraše.

Daugiau apie eksponatą ir parodą bus galima išgirsti per Europos archeologijos dienų renginį Šiaulių istorijos muziejuje birželio 17 d. Parodą pristatys jos kuratorė, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė, apie atliktus tyrimus ir jų rezultatus papasakos Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto  vyriausiasis mokslo darbuotojas prof. habil. dr. Algirdas Girininkas, o pagamintą kirvelio kopiją pademonstruos Saulius Rumbutis iš Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus. Jo pagamintą kirvelio kopiją parodos eksponavimo metu bus galima palaikyti rankose, taip pasijaučiant tų laikų elnių medžiotoju.

Parodą organizuoja Šiaulių „Aušros“ muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus. Parodos kuratorė Dalia Ostrauskienė. Partneriai: Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejus, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas ir Gamtos tyrimų centras. Parodą remia Lietuvos kultūros taryba ir FISKARS.

Paroda veiks iki 2022 m. rugpjūčio 31 d. Kviečiame užsisakyti ekskursijas parodoje. Kaina – 10 Eur.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai