Šiaulių naktys – „Pietinis yra visur“

Rugpjūčio 25–26 dienomis jau šeštą kartą vyks alternatyvaus meno renginys „Šiaulių naktys“. Garsaus kultūros veikėjo, muzikanto, televizijos laidų prodiuserio Remigijaus Ruokio inicijuotas projektas neturi analogų Lietuvoje. Kasmet paskutinį rugpjūčio savaitgalį organizuojamas renginys išsiskiria originaliomis ir visiškai nestandartinėmis idėjomis, premjeromis, pramogų gausa, taip pat tai verslumą skatinanti iniciatyva, nes beveik dvi naktis dirba vietinės kavinės ir parduotuvėlės, lankytojus viliojančios programomis, performansais ir koncertais, atitinkančiais bendrą renginio idėją.

Šių metų šventės šūkis – „Pietinis yra visur“, oragnizatoriai remiasi kultiniu šiauliečio rašytojo Rimanto Kmitos romanu. Romano veikėjas yra statistinis 90-ųjų šiaulietis, gyvenantis miegamajame miesto rajone, vadinamame pietiniu. Kūrinyje, parašytame šiauliečių tarme, užfiksuotos XX a. pabaigos miestiečių gyvenimo realijos. „Šiaulių naktys“ žaismingai perkelia tų laikų veiksmą į miesto centrą.

Pietinis Šiaulių rajonas XX a. gyveno savitą gyvenimą, turėjo savo madas, slengą, buvo suskirstytas į smulkesnius neoficialius rajonus. Įdomiąją vietos istoriją tyrinėjo ir aprašė dizaineris Vilius Puronas, remiantis jo surinkta medžiaga, „Šiaulių naktų“ teritorijai bus suteikti šmaikštūs pavadinimai: „Taškentas“, „Lyra“, „Sachalinas“, „Kamčiatka“, „Nuklonas“, „Dainai“, „Beržynėlis“, „Lieporiai“, „Gegužiai“.

„Gegužiais“ bus pavadinta teritorija prie Prūdelio, joje organizuojamos jau trečiosios tarptautinės naktinės tinklinio 3×3 varžybos, švenčiami tinklininkų Naujieji metai.

Toliau keliaudami pro Šiaulių viešbutį naktinėtojai pateks į „Nuklono“ rajoną, iš anksto užsiregistravę galės dalyvauti naktinėse orientacinėse varžybose. Žemėlapiuose bus nurodytos tokios rungtys kaip „Malonumas bėgant“ (bėgimas viešbučio laiptais), „kosminis krepšinis“ (krepšinis šokinėjant ant batuto), „šluota“, „irklavimas ant asfalto“ ir kitos šmaikščiai pavadintos rungtys. Galiausiai legendiniame „Taškento“ rajone paskutines jėgas išsunks dar tarybinius laikus menanti „kačalkė“. Pavargusių „Žiburio“ knygyne lauks vieša diskusija su žinomu filosofijos profesoriumi Gintautu Mažeikiu „Kas kietesnis – Švarcas ar Stalonė?“. Nesportuojantys „Bruknės“ spaustuvėlėje galės dalyvauti fotosesijoje „Vežam į pietinį“, aplankyti senų automobilių parodą „Kay mana garažiuks“, Dviračių muziejaus ekspoziciją, sudalyvauti protmūšyje 90-ųjų tema. Nustebins Šiaulių menininkų sujudims „Pietinia archipelags“, taip pat „valiutos keityklėlė“, kurioje bus galima įsigyti garsios vaikų rašytojos Linos Žutautės sukurtų „Šiaulių naktų“ pinigų ir paremti gyvūnų globos namus „Šiaulių letenėlė“.

Muzikos mėgėjus trauks net dvi scenos – RS2 scena ties Kaštonų alėja, kurioje koncertas vyks rugpjūčio 26 dieną ir šešioliktasis džiazo festivalis „Šiauliai Jazz 2017“ P.Višinskio aikštėje, joje koncertai vyks rugpjūčio 25–26 dienomis. Melomanus nustebins G. Gascevičiaus, grupės „Gin‘Gas“, projekto „Trintukas prieš tikrovę“ performancas „Manifestas“, susitikimas su Lietuvos džiazo federacijos prezidentu Julijumi Grickevičiumi viešai diskutuoti tema „Džiazas ir jo laikas“, grupių „Gin‘Gas“, „Ieva Paniulaitytė Quartet“, „Armed Sheep Doom Cloud Prank“, „Vakarų plentas“, „Keymono“, „Silent Blast“, “Timid Kooky“, Toms Rudzinskis trio feat. Gerhard Ornigir, „Paper clips“ kt. pasirodymai.

Abi dienas dienas net po 7 valandas koncertai bus transliuojami gyvai portale lrytas.lt

Specialiai „Šiaulių naktims“ buvusio „Baltijos“ restorano patalpose atidaromos mugės, šiauliečiai dar prisimena, kad prieš daugiau nei 20 metų ten buvo geriausia vieta apsipirkti, šiauliečiai vėl galės paklaidžioti po senojo pastato erdves ir užeiti į „Kramtoškės parduotuvę“, nusifotografuoti tikrame fotoateljė, „gamiklikėj“ užsisakyti marškinėlius su „Gyvūnais siaubūnais“, išsinuomoti „vidiaką“, „kasečikių“, nusipirkti firmos „Geza koža“ striukę, stebėti naujos 1988 metų „treningiukų“ linijos madų šou, taip pat „štukų“ siuvyklėlė pakvies prisiminti Šiaulius prieš 30 metų, kai klestėjo šis verslas. Bus eksponuojama to meto siuvimo įranga ir medžiagos, furnitūra bei aksesuarai, pristatytos šio laikotarpio mados tendencijos ir kultūra, demonstruojama aprangos mados kolekciją „Talkučkė“.

Apsipirkę mugėse, lankytojai galės naktinėti kavinėse iki 3–4 valandos, klausytis 90-ųjų muzikos bei sudalyvauti nuotaikingose kavinių inicijuotose akcijose: tų laikų šukuosenų „vėlimo“, makiažo darymo ir kremo gamybos pamokose, paragauti skaniausiso „picikės“ ar cepelinų, paspoksoti į „tarybines“ padavėjas, dalyvauti miuziklo „Pietinia kronikas“ atrankoje ar pasižiūrėti A. Gluskino režisuotą spektaklį „Čia aš varatarius“ („Capitol“ klubas). Didžiausi nenuoramos kviečiami į diskanus Šiaulių valstybinio dramos teatro kiemelyje. Organizatoriai pristatys garsiausias Šiaulių diskotekas – „Studentų kampą“, „Šeškinę“, „Arklidę“, „Železkę“, „Aušrinę“, „Kultūrkę“ „Stroikę“, „Babiloną“, „MAX‘ą“ ir kitas, jose drausme rūpinsis to meto „apsauginiai“. Šokių mėgėjams įvairiose renginio vietose ruošiami Jurgos Mikelionienės, „Extreem, „Flamingo“ šokėjų pasirodymai.

Vieninteliame centro knygyne – „Žiburio“ knygyne – bus galima prisiminti, kokias laidas kūrė ir transliavo respublikinės ir Šiaulių televizijos: bus rodomas „X klanas“, „Tangomanija“, „Nuo penktadienio iki penktadienio“, kulinarinės laidos.

„Šiaulių naktys“ ne tik juokauja, bet ir atkreipia dėmesį į socialines problemas, pasiūlo būdų, kaip jas spręsti. Viena iš linksmiausių pramogų – „Bočių blyninė“ – įtraukia į veiklas pagyvenusius žmones, suteikia sąlygas bendrauti skirtingų kartų atstovams ir parodyti, kad „anie vis da yra prie bajeria“. Šiaulių „Bočiai“ tradiciškai vaišins skaniausiais blynais ir surengs muzikines „gatvių kovas“ su regiono kaimynais.

Vizualiųjų menų mėgėjams bus pasiūlyta apsilankyti net keliose parodose. Šiaulių dailės galerijoje veiks parodos „Centra mens: parodžike i seni video“ bei „Petra Rakštika chalturike“. Kitose Vilniaus gatvės erdvėse veiks žinomo fotografo R. Dailidės fotografijų paroda „Kitu rakursu“, „Lietuvos ryto“ fotografų paroda, GZ performansas „Interaktyvi tapyba“, Pauliaus Arlausko Pukos galerijos „Medusa“ performansai. Į ekskursiją po pietinį važiuoti pakvies Šiaulių TIC, duris atvers ir Fotografijos bei Radijo ir televizijos muziejai.

Šventę vainikuos „Šviečiančio žmogaus“ eisena. Organizatoriai kviečia prisijungti įmones, klubus, dviratininkus, riedutininkus ir visus kitus, sugebančius judėti ir turinčius fantazijos, tereikia pasipuošti šviečiančia atributika ir dalyvauti eisenoje. Šviesiausiam žmogui bei transporto priemonei bei originaliausiems eisenos dalyviams bus įteikti Baltic vairo dviračiai bei kitų rėmėjų įsteigti vertingi prizai. Po apdovanojimų naktinėtojus kviečia diskoteka DJ ant vandens „Plaustas -1“ bei naktiniai pasiplaukiojimai su Šiaulių vandenlenčių parko Fox Spot instruktoriais.

Romantikus į „Šviečiančią vakarienę“ kviečia „Gubernija“, koncertą ant stogo rengia koncertų salė „Saulė“, įdomiomis veiklomis programą praturtina P. Višinskio viešoji biblioteka, joje bus galima ne tik susitikti su rašytoju R. Kmita, bet ir diskutuoti apie hip hopą, dalyvauti daugybėje edukacijų. Įspūdingą pramogą vaikams – naktines orientacines varžybas su meškiuku Rudnosiuku – pasiūlys saldainių fabrikas „Rūta“.