Šiauliuose populiarėja kūdikių fotosesijos

Kalbėjimas pusbalsiu, mieli niekučiai ir šiek tiek nerimaujantys tėveliai – taip atrodo pasiruošimas fotografuoti vos kelių dienų kūdikėlį. Neseniai gimusius, o vėliau jau ir ūgtelėjusius vaikus kelerius metus fotografuoja šiaulietė Monika Lukianskienė.

12946889_921008527995154_1340019918_o (1)
Fotografė M. Lukianskienė su dukra

Lukianskienė baigė turizmo studijas, vėliau dirbo banke, tačiau susilaukusi dukters atrado ne tik motinystės džiaugsmą, bet ir svajonių darbą. Šiaulietė jau kelerius metus profesionaliai fotografuoja šeimos šventes, kūdikius bei paaugusius vaikus.

Prieš kelerius metus Lietuvoje buvo vos vienas kitas fotografas bandantis dirbti su kūdikiais, dabar ši tendencija populiarėja.  „Net informacijos gauti buvo nelengva, o ką jau kalbėti apie mokymus – tokių tiesiog nebuvo. Pamenu, pirmosios mano pamokos buvo kursai tiesiogiai transliuojami internetu.. Tris naktis neatsitraukdama žiūrėjau amerikietės Julia Kelleher pamokas. Dėl laiko skirtumo teko aukoti miegą. Nuolat stebėjau naujienas, ieškojau informacijos apie kūdikių fotografavimą internete. Dabar panašių seminarų atsiranda ir mūsų šalyje. Prieš kelis mėnesius dalyvavau mokymuose Vilniuje, kuriuos rengė iš Baltarusijos atvykus specialistė. Čia ir supratau, kad einu teisingu keliu ir jau didžiąją dalį žinau apie kūdikių fotografiją”, – pasakoja šiaulietė.

Su vos kelių dienų kūdikiais dirbti nėra lengva, reikia daug kantrybės, negailėti laiko. Mažylius rekomenduojama fotografuoti gana anksti, sulaukus vos 5 – 14 dienų, todėl, kad  tuomet mažyliai daug miega, yra ne tokie jautrūs garsams, dar pripratę būti susirietusiais kaip pas mamą pilve. „Kūdikėliai – nuostabūs, nors jų fotografija trunka ilgiausiai (nuo 2, kartais net iki 4 val.), tačiau laikas labai greitai prabėga. Čia skubėti negali, reikia begalės švelnumo ir kantrybės”, – pasakoja M. Lukianskienė.

Fotografuojant tiek kūdikius, tiek vaikus, atributiką ir įvairius akcentus parenka fotografė. Visos smulkmenos dažniausiai pagamintos specialiai fotosesijoms arba sukurtos jos pačios rankomis. „Fotografuojant atributiką parenku pagal vaikutį ir metu laiką. Jei kūdikis neramus, fotografuoju suvystytą. Jei matau, kad jaučiasi komfortiškai, giliai miega, pamėginu ir kitokia poza paguldyti – ant pilvuko ar pasirėmus ant rankyčių. Su kai kuriais kūdikiais sudėtingesnės pozos nepavyksta, tuomet tiesiog derinuosi prie vaikučio”, – pasakoja fotografė.

Fotografė pastebi, kad deja patys tėvai nelabai daug žino apie kūdikių fotografiją. „Kartais paskambina tėveliai ir nori 1 – 2 mėnesių vaiko fotosesijos kaip pirmų dienų kūdikėlių. Tenka aiškinti, kad padaryti tokias nuotraukas pavyks labai sunkiai arba visai nepavyks, nes kitas amžius, kitokios pozos, vaikai nebemiega taip giliai, trukdo pilvo diegliai”, – pasakoja neseniai parodą vienoje šeimos klinikoje pristačiusi fotografė.

Didesnius vaikus fotografuoti nėra paprasta. Jie nepozuoja, elgiasi natūraliai, todėl pagauti tinkamą kadrą užtrunka. „Su vaikais reikia žaisti, duoti jiems veiklos. Vykdama į krikštynas ar vaikų fotosesijas atsivežu ir savo daiktu, žaislų.  Jie vaikams nauji, nepabodę, tad smalsaudami žaidžia, o aš iš šalies gaudau kadrus. Visada taikausi prie vaikų, fotosesija priklauso tik nuo jo, kiek ilgai leisis būti fotografuojamas, kiek smalsus, ar gera nuotaika. Vaikai labai jaučia tėvų emocijas, todėl pirmiausia prieš fotosesiją nuteikiu tėvelius, kad nesijaudintų, svarbiausia gera nuotaika, kad ir kas nutiktų“, – darbo subtilybes atskleidžia pašnekovė.

Fotografė atvirauja, kad su vaikais fotosesijos nesuplanuosi, kaip pavyzdžiui, su suaugusiais – jeigu mažiesiems modeliams bloga nuotaika – jie neapsimetinės ir tik nuo profesionalo gebėjimų bendrauti fotosesija pavyks arba ne. „Kartą per krikštynas nusprendėme fotosesiją padaryti prieš ceremoniją, susitikome sutartoje vietoje, turėjome valandą laiko, bet mergaitė buvo nedrąsi, bijojo svetimų žmonių, vis slėpėsi nuo manęs. Kol apsiprato, susidraugavome, fotosesijai beliko 15 min, bet ir jų pakako”,  – sako M.  Lukianskienė.

Internete Bulerijos vardu prisistatanti fotografė sako, kad dirbti su vaikais daug įdomiau nei su suaugusiais. „Vaikai dar nemoka apsimetinėti, o nesuvaidintos emocijos tiesiog paperka. Juokiasi jie visada nuoširdžiai, o jei net verkia – vis tiek  gražiai atrodo.“

Šiaulietė teigia, kad pastaruoju metu sulaukia itin daug skambučių dėl kūdikių fotosesijų. „Tėvai tapo drąsesni, ypač kai pamato draugų vaikų nuotraukas, tuomet ir patys tokių nori“, – sako fotografė.