AktualuSveikata

Širdies nepakankamumo kabinetas – užkarda ligos progresavimui

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre įkurtas Širdies nepakankamumo kabinetas, kuriame vakar pagalbos sulaukė pirmosios dvi pacientės. Kabinete bus konsultuojami sergantieji širdies nepakankamumu, jie bus mokomi pažinti ligą, ją kontroliuoti bei gyventi su ja. Kabinete dirba specialiai šiam darbui pasirengusi gydytoja kardiologė, bendrosios praktikos slaugytoja bei suburta gydytojų specialistų komanda.

Sudėtinga situacija skatino pažangą

Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatyta neseniai duris atvėrusio Širdies nepakankamumo kabineto veikla, sakė, jog sergančiųjų šia klastinga liga yra daug, tad nuspręsta sekti pavyzdžiu tų šalių, kurios jau turi patirties steigiant tokius kabinetus.

Širdies nepakankamumo kabinetų veiklos rezultatai akivaizdūs, tad neabejota jų veiksmingumu. Tačiau vien entuziazmo nepakanka: šiam darbui reikėjo parengti specialistus, įrengti kabinetą. Specialiuose kursuose žinių sėmėsi gydytoja kardiologė Virginija Ežerskienė ir bendrosios praktikos slaugytoja Gražina Mačiulienė.

„Su šia liga reikia išmokti gyventi, ją kontroliuojant. Man atrodo, kad dauguma mūsų pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, iš tikrųjų nesuvokia, kad nuo to, kaip jie išmanys savo ligą, priklausys jų gyvenimo trukmė“, – teigia centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė.

Tuo Šiaulių kardiologai įsitikino prieš metus, kai buvo surengę širdies nepakankamumo dieną, deja susidomėjusių buvo nedaug. Sergančiųjų srautas nemažėja. Po gydymo stacionare dažnas po kelių savaičių vėl laukia eilės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje ir vėl guldomas į ligoninę, nes liga paūmėja: žmogus dūsta, jam tinsta kojos.

„Kad sergantis širdies nepakankamumu žmogus turi dažnai lankytis stacionare, liudija, kad jo sveikata tik blogėja. Po kiekvieno epizodo gyvenimo trukmė tampa vis trumpesnė, po kiekvieno paūmėjimo gyvenimo kokybė vis blogesnė“, – sako centro vadovė.

Į kabinetą – tik iš stacionaro

Gydytoja kardiologė V. Ežerskienė sako, jog ne kiekvienas ligoninės pacientas, gydytas dėl širdies nepakankamumo, galės tapti šio kabineto pacientu.

Paciento atranka į Širdies nepakankamumo kabinetą turi būti labai specifinė. Anot V. Ežerskienės, žmogus turi būti orientuotas, turi suprasti reikalavimus bei pats norėti bendradarbiauti.

Du aukštos kvalifikacijos specialistai, šiam darbui pasirengę specialiuose kursuose, ne tik diagnozuos ligos pokyčius, skirs gydymą, bet ir mokys, kaip atpažinti ligos paūmėjimą ir kaip jį valdyti.

Dirbama su pacientu bus individualiai. Gydytojos pažymi, jog ši paslauga tikrai reikalinga, nes mokymai stabilizuoja paciento būklę ir jam grąžina gyvenimo kokybę.

„Tad ir investicija atsiperka. Nors ligoninėje šios paslaugos įkainiai nedideli, uždirbame žvelgdami į ateitį, nes žmogus negrįžta taip dažnai dėl tos pačios problemos, kurios gydymas stacionare labai brangiai kainuoja“, – pastebi centro vadovė.

Komandoje – visi lygūs

Širdies nepakankamumo kabinete dirbama trise: gydytojas kardiologas, bendrosios praktikos slaugytojas ir pacientas. Prireikus pagalbos, kviečiami konsultantai pulmonologai ar nefrologai, nes širdies nepakankamumas bei plaučių funkcijos ar inkstų veiklos sutrikimai – greta.

„Su gydytoja parengėme lentelę pacientams, kaip kasdien svertis, kiek skysčių, kiek druskos suvartoti, kaip sekti šlapimo išsiskyrimą, kaip užrašyti kas rytą būtiną matuoti kraujospūdį. Žinodamas rodiklius, pats pacientas gali suprasti, kiek jo būklė gerėja, spręsti, ar reikia koreguoti vaistų dozę“, – teigia slaugos specialistė G. Mačiulienė

Pacientai bus mokomis ir fizinio aktyvumo, be kurio kokybiškas gyvenimas sergant širdies nepakankamumu neįmanomas.

Po gydymo stacionare pacientui, atitinkančiam kriterijus mokytis Širdies nepakankamumo kabinete.   Kas savaitę šiame kabinete galės apsilankyti du pacientai. Kiekvienam pacientui numatyti keturi vizitai.  Per tą laiką jis bus išmokomas, kaip gyventi su liga, kaip valdyti situaciją. Mokymuose pacientai mokosi suprasti medicinos terminus, susipažįsta, kas yra pulso dažnio sekimas, kaip reikia svertis, kaip vartoti skysčius. Tik išmokęs valdyti ligą žmogus nebejaus baimės ir mokės gyventi visavertį gyvenimą net ir sirgdamas šia sunkia liga.

Juolab, kad šiai ligai gydyti jau taikomi ir inovatyvūs vaistai, padedantys atsikratyti varginančių simptomų – silpnumo,  nuovargio, apsaugantys nuo ligos paūmėjimų. Pasak dr. N. Kupstytės – Krištaponės,  planuojama įstaigoje diegti ir kitų, sudėtingesnių širdies nepakankamumo gydymo metodų, padėsiančių pacientams grįžti į visavertį gyvenimą.

 

Zita KATKIENĖ, Respublikinė Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai