Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ryzenina/domains/siauliugidas.lt/public_html/wp-content/themes/colormag/functions.php on line 74
Visuomenei bus pristatyta istoriko T. Baranausko ir archeologo G. Zabielos knyga „Saulės mūšio pėdsakų paieškos“ - Šiaulių gidas

Visuomenei bus pristatyta istoriko T. Baranausko ir archeologo G. Zabielos knyga „Saulės mūšio pėdsakų paieškos“

Sausio 26 d., ketvirtadienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) visuomenei bus pristatyta istoriko Tomo Baranausko ir archeologo Gintauto Zabielos knyga „Saulės mūšio pėdsakų paieškos“ (2016 m.). Dalyvaus autoriai, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Archeologijos skyriaus vedėja Audronė Šapaitė.

Kiek daugiau nei prieš 780 metų (1236 m. rugsėjo 22 d.) vykęs Saulės mūšis yra viena svarbiausių Lietuvos teritorijoje vykusių kovų. Šiaulių miestas savo istorijos pradžią sieja su šiuo mūšiu. Manoma, kad kronikose minima vietovė „Soule“, netoli kurios ir įvyko mūšis, yra Šiaulių žemės centras – Šiauliai. Dar 1925 m. lenkų istorikas Stanislavas Zajančkovskis argumentuotai pagrindė šią versiją ir ji tapo vyraujančia. Vokiečių istorikas Friedrichas Beninghofenas sukonkretino mūšio vietą, iškėlęs hipotezę, kad kova turėjusi vykti lauke prie Mūšos, netoli Jauniūnų kaimo (Joniškio r.).

Manoma, kad Saulės mūšis galėjo vykti ir dar bent poroje dešimčių vietovių. Net keliamos abejonės, ar tikrai pagoniškos Šiaulių žemės centras buvo Žiemgalos pasienyje esantys Šiauliai, gal tai dabartiniai Šiaulėnai Radviliškio rajone. Kyla klausimas – kokie yra mūšį identifikuojantys istoriniai ir archeologiniai duomenys ir ką jie atskleidžia apie galimas Saulės mūšio lokalizacijas?

Ieškant istorinės tiesos į Saulės mūšio vietos paieškas įsijungė archeologai. Siekiant patikrinti dvi patikimiausias istorikų versijas, praeitą vasarą buvo surengta žvalgomoji archeologinė ekspedicija. Padedant „Metalo ieškiklių naudotojų klubo“ nariams, archeologai Gintautas Zabiela ir Zenonas Baubonis tikrino hipotetinius Saulės mūšio laukus – prie Jauniūnų ir prie Beržės upelio, netoli Ilguočių kaimo (Radviliškio r.). Pastaroji vieta teoriškai nustatyta remiantis Šiaulėnų, kaip Šiaulių žemės centro, hipoteze.

Ar archeologų išvados atėmė iš Šiaulių miesto teisę vadintis Šiaulių žemės centru? Ar jau galime tiksliai pasakyti, kuriame lauke vyko žymusis Saulės mūšis? Šie ir kiti atsakymai pateikiami 2016 m. pasirodžiusioje istoriko Tomo Baranausko ir archeologo Gintauto Zabielos gausiai iliustruotoje knygoje „Saulės mūšio pėdsakų paieškos“.

Knygos pristatymo metu Chaimo Frenkelio viloje bus galima išgirsti mokslininkų nuomonę dėl Saulės mūšio vietos, išsakyti savąją, įsigyti knygą už mažiausią kainą ir gauti autorių autografus.

 

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Archeologijos skyriaus vedėja Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86.

Šaltinis: null