AktualuKultūra

Chaimo Frenkelio viloje skambės poezija

Gegužės 24 d., trečiadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2017“ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Dalyvaus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą, laureatai Mantas Balakauskas (2017), Ernestas Noreika (2013), Vytautas Stankus (2010), „Poezijos pavasario“ laureatai Vytautas Rubavičius (2007), Daiva Čepauskaitė (2005), poetas Nerijus Cibulskas, literatūros kritikė Neringa Butnoriūtė. Muzikuos Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas (Vilnius). Įėjimas nemokamas.

„Poezijos pavasaris“ – kasmetinis literatūrinis festivalis, 2006 m. tapęs tarptautiniu, šiemet vyks 53 kartą. Kasmet atsinaujinantis festivalis dvi savaites šurmuliuos ne tik įprastose erdvėse – mokyklose, bibliotekose, muziejuose, rašytojų tėviškėse ar knygynuose, bet ir kvies susitikti su kūrėjais ambasadose ir dvaruose, bažnyčiose ir vienuolynuose, parkuose ir aikštėse, paežerėse ir slėniuose, ant laiptų ir ant stogo, netgi laive ir kalėjime. Žodžio meistrystė bus įvertinta ne viena literatūrine premija, o festivalio laureatas Tomas Venclova (g. 1937 m.) pagerbtas ąžuolo vainiku Kaune.

„Poezijos pavasaris“ neaplenks ir Šiaulių. „Aušros“ muziejus, nuo 2010-ųjų įsijungęs į festivalio programą, poezijos gerbėjus kviečia į Chaimo Frenkelio vilą, kurioje vyks „Poezijos pavasario Šiauliuose“ vakaras. Poetų grupė čia atvyks iš Šiaulių rajono literatūros muziejaus Naisiuose, pasibaigus poezijos šventei „Tylios mano dainos“ ir paskelbus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų pirmąją poezijos knygą, laureatą. Šįmet juo tapo Mantas Balakauskas (g. 1989 m.), vienas ryškiausių ir įdomiausių jaunosios kartos poetų. Vilniaus pedagoginiame universitete jis baigė istorijos studijas, o jo kūryba netruko būti įvertinta „Poetinio Druskininkų rudens“ bei „Poezijos pavasario“ festivaliuose. M. Balakauskas, vienas kultūros asociacijos „Slinktys“ steigėjų, 2016 m. išleido pirmąją poezijos knygą „Roma“, kurią kolega Gytis Norvilas pavadino skaidria ir paveikia.

„Aušros“ muziejuje pirmą kartą lankysis du „Poezijos pavasario“ laureatai: Daiva Čepauskaitė (2005) ir Vytautas Rubavičius (2007).

Poetė, dramaturgė, aktorė Daiva Čepauskaitė (g. 1967 m.) yra baigusi medicinos studijas, nuo 1990 m. dirba Kauno kameriniame teatre. Tais pačiais metais debiutavusi respublikinėje spaudoje, 1998 m. buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą. Rašytoja – 5 knygų ir 13 pjesių autorė. Kūrėja ne kartą buvo apdovanota už savo vaidmenis spektakliuose, o pjesės įvertintos premijomis. D. Čepauskaitės kūryba, jungianti gyvenimu patikrintą išmintį ir geraširdišką šypsnį, išversta į anglų, rusų, suomių, švedų kalbas, pagal jos tekstus sukurta dainų.

Filosofas, poetas, kritikas, vertėjas Vytautas Rubavičius (g. 1952 m.) yra baigęs astrofiziką. Dirbo filosofijos, sociologijos ir teisės institute, redagavo žurnalą „Mokslas ir gyvenimas“, buvo „Literatūros ir meno“ vyr. redaktoriumi. Nuo 1999 m. dirba Kultūros ir meno institute. 2001 m. apgynė daktaro disertaciją, teorines įžvalgas ir tyrinėjimų rezultatus publikuoja žurnaluose, įvairiuose rinkiniuose. 1979–2014 m. jis išleido 13 eilėraščių, studijų, straipsnių, ese knygų. 1981 m. priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą, 2012 m. pelnė LR Vyriausybės kultūros ir meno premiją.

„Aušros“ muziejuje dar kartą viešės kiti du poeto Z. Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatai –Vytautas Stankus (2010) ir Ernestas Noreika (2013).

  1. Stankus (g. 1984 m.) šiuo metu dirba anglų k. mokytoju Vilniuje. Poeziją įvardinęs kaip „verbalinę tylėjimo formą“, 2009–2016 m. išleido 3 eilėraščių knygas, kurių 2-oji „Iš veidrodžio, už“ 2014 m. pripažinta Metų poezijos knyga. Lietuvos rašytojų sąjungos gretose jis nuo 2014 m.
  2. Noreika (g. 1989 m.) žinomas ir reperio Beetos pseudonimu. Sėkmingai derina poeziją, repą, dailę ir tebeieško „savo kelio, balso, buvimo formos“. 2012–2016 m. jis išleido 2 poezijos knygas, o 2014 m. – kompaktinę repo plokštelę „Tvin Pyksas“. Taip pat ya Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Nerijus Cibulskas (g. 1987 m.) po lietuvių filologijos studijų, kultūrinėje spaudoje bei interneto portaluose 2009–2013 m. publikavo literatūros kritikos straipsnius. Dirbo leidykloje, VU bibliotekoje, nuo 2013 m. – žiniasklaidos stebėsenos įmonėje, nuo 2015 m. – žurnale „Valstybė“. 2012–2016 m. išleidęs 2 eilėraščių knygas, kuriuose ryškus siužetiškumas, trumpas situacijų fiksavimas, buvo priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą.

Renginį ves literatūros kritikė Neringa Butnoriūtė (g. 1989 m.), kurios interesų kryptis – naujausioji lietuvių literatūra ir literatūrinė spauda. Muzikuos Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas, dalyvaujantis įvairiuose kamerinės muzikos projektuose.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai